logo

.


GRENADA  Grenada


Základní informace

Rozloha: 344 km2
Počet obyvatel: 112 200 (2018)
Hustota obyvatel: 326/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 82% Afričané, 13% mulaté, 5% Evropané a Indové
Náboženství: 53% římští katolíci, 33% protestanti, 14% anglikáni
Politický systém: královna (Společenské království), vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 15 členů a senát - 13 členů
Hlavní město: St. George's (33 730)
Největší města: Gouyave (3 380), Grenville (2 480), Victoria (2 260)

Mapa

Grenada mapa

Mapa

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Grenada má vlhké tropické podnebí, které je zmírňováno severovýchodními pasáty. Celoroční průměrné teploty jsou 27 až 29°C. Denní teploty se v průběhu celého roku pohybují mezi 26 až 32°C a noční mezi 19 až 24°C. Roční srážky v nížinách jsou okolo 1 500 mm, na návětrných stranách hornatin až 3 500 mm. Nejvíce srážek spadne od června do listopadu, kdy je také sezóna hurikánů. Sušší období je od prosince do května.

Grenada - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Weather-and-climate.com, Wikipedia.org 

OSTROVY 

            Grenada je součástí Malých Antil, náleží k tzv. Návětrným ostrovům, leží na jihovýchodě karibské oblasti. Stát Grenada tvoří hlavní ostrov Grenada a necelé dvě desítky menších ostrovů. Největší z nich (a jediné obydlené) jsou Carriacou (38 km2) a Petit Martinique (2,4 km2).

Turismus, greanadagrenadines.com (en)

 Grenada regiony 2v

 Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Občané ČR potřebují ke vstupu do země vízum. O toto vízum lze požádat po příletu či příjezdu na Grenadu na letišti či v přístavu. Informace o vízové povinnosti do Grenady se poměrně často mění, je dobré si je před cestou ověřit. Poplatek za jednorázové vízum je 100 USD.

Doklady. Ke vstupu do země je zapotřebí předložit pas s dobou platnosti minimálně šest měsíců od data vstupu, vízum, prokázat se zpáteční letenkou.

Měna. Východokaribský dolar, XCD. 1 východokaribský dolar = 8,40 Kč (2018), aktuální kurz. Měnová unie zemí Antiqua a Barbuda, Dominika, Grenada, Montserrat, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny.

Bezpečnost. Pouliční kriminalita je běžná, vyskytují se ozbrojená přepadení na odlehlých místech, kapesní krádeže i v blízkosti hotelů, pláží a restaurací.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

Maximální délka ostrova Grenady je 34 km, maximální šířka je 19 km. Vnitrozemí ostrova je hornaté, výškově se obvykle pohybuje mezi 300 až 600 m. Nejvyšší bod Grenady leží ve střední části, mírně na sever, Mt. Saint Catherine (840 m). Pobřežní nížiny jsou úzké, jižní pobřeží je rozčleněno řadou zálivů. Ostrov a okolní menší ostrovy jsou sopečného původu.

Z hornatého vnitrozemí ztéká do moře několik řek s vodopády. Ve vnitrozemí roste místy tropický deštný les.

Grenada fyzická mapa

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Odkazy

Britannica, Grenada (en)

CIA World Factbook, Grenada (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Grenada (cs)

Wikipedie, Grenada (cs)

Dokumenty

Grenada (ČT, 2002)

Malé Antily (ČT, 2007)

end faq

Share