logo

.


 CURACAO   Curacao / Kórsou ( Nizozemsko Nizozemsko)


Základní informace

Rozloha: 444 km2
Počet obyvatel: 149 750 (2017)
Hustota obyvatel: 337/km2
Úřední jazyk: nizozemština, (papiamento)
Obyvatelstvo: karibští Afričané (většina), dále Nizozemci, Francouzi, Jihoameričané, Asiaté ad.
Náboženství: 73% římští katolíci
Politický systém: zámořské území Nizozemského království; guvernér, místní parlament - 21 členů
Hlavní město: Wilemstad (140 00)

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Curacao má tropické podnebí, přes den jsou vysoké teploty zmírňovány pasátovými větry. Průměrné teploty v červenci jsou 29°C, „nejchladněji“ je v lednu, kdy jsou průměrné teploty 26°C. Srážky na ostrově jsou nižší, okolo 500 mm. Nejnižší srážky (období sucha) jsou od února až března do června, nejvíce srážek spadne od října do prosince (ledna). Ač ostrov leží mimo oblast hurikánů, některé tropické bouře ostrov zasáhly.

Curacao - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Wikipedia.org 

OSTROV

            Curacao je součástí Malých Antil, náleží k tzv. Závětrným Antilám (společně s Arubou, Bonaire, Margaritou; rozlišují se od Závětrných ostrovů). Curacao leží na jihu karibské oblasti, na jihozápadě Malých Antil, 60 kilometrů severně od Venezuely. Curacao je součástí Nizozemského království, je však samostatný stát, není součástí Nizozemska. Curacao tvoří hlavní ostrov a jihovýchodně ležící neobydlený menší ostrůvek Malé Curacao (2 km2).

Turismus, curacao.com (en)

Curacao mapa

Mapa

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Curacao má největší délku přibližně 60 kilometrů a šířku 12 kilometrů. Západní část ostrova je kopcovitá, leží zde nejvyšší vrchol Curacaa, Christoffelberg (375 m), směrem na východ se povrch snižuje a je rovinatější. Severní pobřeží je často skalnaté s útesy, zatímco jižní má řadu zátok, zálivů s písčitými plážemi. Na ostrově nejsou žádné řeky, ani jezera.

             Hlavní vegetaci ostrova tvoří řada různých stálezelených křovinatých porostů, kaktusy, trnité keře a „národní strom“ sapan (Caesalpinia coriaria, nižší listnatý strom až keř).

Caribbean map 2v

Mapa

Odkazy

Britannica, Curacao (en)

CIA World Factbook, Curacao (en)

Wikipedie, Curacao (cs)

Dokumenty

Curacao (ČT, 2002)

Curacao (ČT, 2018)

end faq

Share