logo

.


FIDŽI  Fidži / Fiji / Viti


Základní informace

Rozloha: 18 274 km2
Počet obyvatel: 884 900 (2017)
Hustota obyvatel: 49/km2
Úřední jazyk: angličtina, fidžijština, fidžijská hindština
Obyvatelstvo: 56% Fidžijci (Melanésané), 38% fidžijští Indové, 1% Rotumané, 5% ostatní (Evropané, Číňané, jiní obyvatelé Oceánie)
Náboženství: 45% protestanté, 28% hinduisté, 10% jiní křesťané, 9% katolíci, 6% muslimové
Politický systém: prezident, vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna - 71 členů a senát - 32 členů
Hlavní město: Suva (88 300)
Největší města: Lautoka (52 200), Nausori (47 600), Labasa (29 000)

Hlavní ostrovy: Viti Levu (10 388 km2) a Vanua Levu (5 587 km2)

TOP MÍSTA

1. VITI LEVU

Viti Levu Fijiflickr.com/photos/auntiem/71568416

                Viti Levu je s rozlohou 10 338 km2 největším ostrovem Fidži a nachází se zde také hlavní město země Suva. Na ostrově žije více než dvě třetiny obyvatel Fidži, okolo 600 tisíc. Centrální část Viti Levu je zalesněná a leží zde nejvyšší hora země Tomanivi (1 324 m). Hlavním turistickým centrem na ostrově je město Nadi na západním pobřeží. K hlavním turistickým cílům na Viti Levu náleží údolí řeky Sigatoka (na jihozápadě ostrova, kde řeka ústí do Pacifiku se nachází navštěvovaná oblast písečných dun), přírodní rezervace s tropickým deštným lesem Colo-i-Suva na jihovýchodě nad hlavním městem, ostrov Beqa na jihu nebo pláže Wailoaloa, Natadola nebo Paradise.

 

2. TAVEUNI

Taveuni Fiji 4  2vflickr.com/photos/zlatkarp/43239317284

                Taveuni je s rozlohou 434 km2 čtvrtým největším ostrovem Fidži. Nachází se v severní části fidžijských ostrovů, východně od Vanua Levu. Taveuni má délku něco přes 40 km a největší šířku 14 km. Na ostrově leží druhá nejvyšší hora Fidži Uluigalau (1 241 m). Taveuni bývá nazýván „zahradou Fidži“. Je známý pro svou endemickou floru a faunu, tropický deštný les, skalnaté pobřeží a pláže s černým pískem.

 

3. OVALAU

Ovalau Levuka 2commons.wikimedia.org/wiki/File:BeachStreetLevuka.jpg

                Ovalau je s rozlohou 106 km2 šestým největším ostrovem Fidži. Leží východně od Viti Levu. ŽIje zde okolo 9 tisíc obyvatel. Ovalau je nejvíce známé pro své největší město Levuka, které bylo historicky hlavním městem Fidži. Levuka leží na východním pobřeží ostrova. Město bylo založené na počátku 19. století evropskými a americkými osadníky a obchodníky. Bylo jedním z důležitých přístavů a center obchodu v Melanésii. Zachované domy a budovy jsou jednou z mála ukázek pozdní koloniální architektury v Oceánii.

 

4. OSTROVY MAMANUCA

Mamanuca 2flickr.com/photos/behindthesteeringwheel/9352217238

                Mamanuca je souostroví přibližně dvaceti ostrovů ležících necelých 20 km západně od ostrova Viti Levu. Největším z ostrovů je Malolo (8 km2), následují Mana, Tavua a Tokoriki. Ostrovy jsou známé a oblíbené pro své písečné pláže s bílým pískem lemované kokosovými palmami, průzračně čistý oceán a okolní korálové útesy. Ostrovy jsou jedním z nejvíce vyhledávaných turistických cílů na Fidži.

 

5. OSTROVY YASAWA

Yasawa 2  2vflickr.com/photos/deerisch/6330249524

                Yasawa je skupina přibližně dvaceti ostrovů v severozápadní části Fidži. Ostrovy leží severozápadně od Viti Levu a jihozápadně od Vanua Levu. Protáhlé hornaté ostrovy se rozkládají ve směru severovýchod-jihozápad v délce okolo 80 km. Šest největších ostrovů tvoří: Yasawa, Nacula, Matacawalevu, Yanggeta, Naviti a Waya. Ostrovy souostroví Yasawa jsou známé pro své modré laguny a písečné pláže. Na ostrovech nejsou žádné restaurace, ani obchody. Je zde možnost ubytování.

 

6. KADAVU

Kadavu 2  2vflickr.com/photos/meriskeen/31861137460

                Kadavu je s rozlohou přes 400 km2 třetím největším ostrovem Fidži. Nachází se v jihozápadní části fidžijských ostrovů, jižně od Viti Levu. Ostrov má protáhlý tvar. Je složený ze tří částí na dvou místech spojených pevninskou šíjí. Dálka ostrova je přes 90 km, největší šířka okolo 13 km. Nejvyšší vrchol Kadavu Nabukelevu má 805 m. Ostrov je hornatý, z velké části pokrytý tropickými deštnými lesy. Je bohatý na endemickou floru a faunu. Je považován za autentický ostrov, ideální pro pozorování místních druhů ptáků, turistiku a potápění.

 

Zdroje: Kolektiv aut.: South Pacific. Lonely Planet 2012, 614 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Fidži má tropické podnebí, změny teplot v průběhu roku jsou velmi malé. Průměrné teploty jsou po celý rok 23 až 26°C. Mírně teplejší a také více vlhké (více srážek) období je od listopadu do dubna, mírně „chladnější“ a sušší období je od května do října. Roční srážky se pohybují od 2 000 mm až k 3 500 mm. Od listopadu do ledna, respektive dubna mohou nastat tropické bouře.

                V hlavním městě Suvě na ostrově Viti Levu je „nejtepleji“ od prosince do dubna, průměrná teplota 26°C, „nejchladněji“ v červenci a srpnu, průměrná teplota je 23°C. Nejvíce srážek spadne od prosince do dubna, nejsušší je červenec, celkem za rok 2 980 mm. Ve městě Savusavu na ostrově Vanua Levu jsou podnebné podmínky téměř shodné.

Suva (Viti Levu) - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Savusavu (Vanua Levu) - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org 

OSTROVY 

                Fidži leží nejvýchodněji z melanéských ostrovů (okolo 180° východní délky). Souostroví Fidži tvoří především dva hlavní ostrovy Viti Levu (10 388 km2) a Vanua Levu (5 587 km2), a dále dalších 330 ostrovů, z nichž je 108 obydlených, a ještě dalších 500 menších ostrůvků a skalisek. Téměř 90% obyvatel žije na hlavních ostrovech Viti Levu a Vanua Levu a tři čtvrtiny obyvatel žije v pobřežní části Viti Levu. Ostrovy se dělí do devíti skupin: ostrovy skupiny Kadavu (493 km2), ostrovy skupiny Lau (517 km2), souostroví Lomaiviti (426 km2), ostrovy Mamanuka (23 km2), ostrovy skupiny Rotama (46 km2), ostrovy skupiny Vanua Levu (6 261 km2), ostrovy skupiny Viti Levu (10 479 km2), ostrovy skupiny Yasawa (154 km2) a atol Conway (0,02 km2). Největší ostrovy po Viti Levu a Vanua Levu jsou Kadavu (450 km2, skupina Kadavu), Taveuni (435 km2, skupina Vanua Levu), Gau (143 km2, skupina Lomaiviti), Ovalau (106 km2, skupina Lomaiviti), Koro (105 km2, skupina Lomaiviti).

Turismus, fiji.travel

Fidži ostrovy  kopie

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Držitelé cestovní dokladů České republiky nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fidži, ale na místě po příletu obdrží tzv. návštěvnické vízum. Podmínkou je mít cestovní doklad platný ještě nejméně šest měsíců po plánovaném opuštění Fidži, zpáteční nebo pokračující letenku z Fidži a dostatek finančních prostředků na pobyt na Fidži. Toto vízum se uděluje s platností až 4 měsíců od příletu. Prodloužení víza až na 6 měsíců pobytu je možné na místě.

Doklady. Cestovní doklad platný nejméně šest měsíců po plánovaném opuštění země.

Měna. Fidžijský dolar (FJD). 1 fidžijský dolar = 10,7 Kč (2019), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC+12, letní čas UTC+13

Bezpečnost. Vzhledem k nestabilní politické situaci se doporučuje před odjezdem sledovat situaci v zemi, a na místě se případně vyhýbat jakýchkoliv demonstrací a veřejných shromáždění, zvláště ve větších městech. V případě pěších výletů do odlehlejších oblastí je vhodné cestu předem konzultovat s místními průvodci nebo personálem v ubytovacím zařízení. Dále je doporučováno věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a konzumovat pouze bezpečné potraviny.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz) 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Všechny větší ostrovy Fidži jsou hornaté a sopečného původu. Nejvyšší vrchol leží na největším ostrově Viti Levu, Tomanivi (1 324 m). Viti Levu má největší délku 146 km a největší šířku 106 km (ze severu na jih). Je převážně hornatý, nížiny leží pouze na pobřeží a v jihovýchodní části ostrova. Ostrov Vanua Levu je protáhlý a kopcovitý, největší délka ostrova je 180 km, na šířku má ostrov 30 až 50 km. Středem ostrova se táhne hlavní pohoří, nejvyšší bod je Batini (1 111 m).

                Ostrovy jsou pokryty tropickými deštnými pralesy, zejména v centrální části a na návětrných stranách (Viti Levu na východě, Vanua Levu na jihu). Na sušších místech převládá vegetace savan, na pobřeží rostou mangrovníky.

Fiji - fyz mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Světové dědictví

           Fidži má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.

Národní parky

                Na Fidži se nachází 1 národní park a 6 přírodních rezervací.

Chráněná území, protectedplanet.net (en)

Odkazy

Britannica, Fiji (en)

CIA World Factbook, Fiji (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Fidži (cs)

Wikipedie, Fidži (cs)

Statistický úřad, statsfiji.gov.fj (en)

Dokumenty

Fidži (ČT, 2003)

Střední Fidži (ČT, 2009)

Viti Levu (ČT, 2009)

end faq

Share