Rozloha: 83 534 km2
Počet obyvatel: 280 000 (2016)
Hustota obyvatel: 3/km2
Úřední jazyk: francouzština
Obyvatelstvo: 40% kreolové (mulaté), 40% ostatní (Haiťané, Číňané, Libanonci, Brazilci, Surinamci), 12% Francouzi, 4% Indiáni
Náboženství: římští katolíci (převážně)
Politický systém: zámořský departement Francie; prefekt, Generální rada - 19 členů a Regionální rada - 34 členů
Hlavní město: Cayenne (57 300)
Největší města: Saint Laurent du Maroni (40 460), Matoury (29 250), Kourou (25 260), Rémire Montjoly (19 900)
1. AMAZONSKÝ PARK V GUYANĚ
Amazonský park v Guyaně, francouzsky Parc amazonien de Guyane, je s rozlohou 33 900 km2 největším národním parkem Francie a i jedním z největších národních parků na světě. Národní park tvoří amazonské tropické deštné lesy. Nachází se v jižní části Francouzské Guyany a zaujímá okolo 40% rozlohy celého území. Geologicky do oblasti zasahuje Guyanská vysočina, nejvyšší vrcholy v parku dosahují výšky okolo 800 metrů.
2. CAYENNE
commons.wikimedia.org/wiki/File:Cayennecentreceperou.JPG
Cayenne je hlavní město Francouzské Guyany. Leží na řece Cayenne v místě ústí do Atlantského oceánu. V největším městě Francouzské Guyany žije okolo 60 tisíc obyvatel. Cayenne má tropické monzunové podnebí, po celý rok jsou zde průměrné teploty 26 až 27°. Město bývá označováno jako křižovatka mezi Evropou, Karibikem a Jižní Amerikou. Obyvatelé jsou řady národností. V centru města jsou koloniální domy s balkony. Známé jsou místní tržiště a brazilské, kreolské, francouzské a čínské restaurace. Nejstarší stavbou v Cayenne jsou pozůstatky pevnosti Fort Cepérou ze 17. století. Hlavní sakrální stavbou je románsko-katolická katedrála rovněž v koloniálním stylu z roku 1833.
3. MANA A PLAGE LES HATTES
Mana je obec na severozápadě Francouzské Guyany. Leží na řece Mana v blízkosti pobřeží Atlantského oceánu. Žije zde okolo 600 obyvatel. Čistá řeka, okolní indiánské osady a Plage les Hattes, kde lze vidět želvy kožatky velké (dosahují váhy až 600 kilogramů), dělá z této oblasti jeden ze zajímavých turistických cílů ve Francouzské Guyaně.
4. PLAGES DE MONTJOLY
flickr.com/photos/atoll/2914949687
Pláž Montjoly je patrně nejznámější a jednou z nejoblíbenějších pláží ve Francouzské Guyaně. Nachází se na východním předměstí hlavního města Cayenne Monjoly. Blízké pobřežní mokřady jsou známé velkou biodiverzitou. V Atlantském oceánu se nachází několik menších ostrovů, největší jsou Rémire a La Mére.
5. ILES DU SALUT
flickr.com/photos/9508280@N07/49295753152
Jsou tři vulkanické ostrovy vzdálené okolo 10 kilometrů od pobřeží Francouzské Guyany. Leží severně od města Korou. Celková rozloha je 0,6 km2.
Zdroje: St. Louis a kol.: Jižní Amerika, severovýchodní část. Lonely Planet. 1. české vyd. Svojtka Praha 2014. 543 s.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi Creative Commons, CC 3.0
Francouzská Guyana má horké vlhké tropické podnebí. Průměrná roční teplota je 26°C. Průměrné roční srážky jsou 3 740 mm, nejsuššími měsíci jsou září a říjen.
Hlavní město Cayenne na pobřeží Atlantického oceánu má vyrovnané teploty po celý rok, průměrné teploty jsou 26 až 27°C. Ročních srážek je 3 520 mm, „sušší“ období je od srpna do listopadu. Osada Saül, která se nachází ve střední části Francouzské Guyany, obklopená Amazonským deštným pralesem, má průměrné teploty 25°C po celý rok. V sušším období září a října jsou průměrné teploty 27°C.
Cayenne - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)
Saül - průměrné teploty, srážky (mm)
Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org
Francouzská Guyana je zámořským departementem Francie, je součástí Francie a EU. Administrativně se dělí na 22 komun. Z geografického a turistického hlediska se rozlišují dva hlavní regiony. Pobřežní část Francouzské Guyany, kde se nachází většina měst a obcí, a kde žije většina obyvatel Guyany. A oblast téměř neprostupného tropického deštného lesa, který zaujímá většinu území Francouzské Guyany.
Turismus, Guyane-Amazonie.fr (fr, en, pt)
Vstup. Režim vstupu je pro občany ČR totožný s režimem vstupu do metropolitní Francie. Vzhledem ke vzdálenosti a možnosti mezipřistání v jiných státech se doporučuje do zámořských území a departementů cestovat s pasem.
Doklady. Cestovní pas nebo občanský průkaz. Doporučuje se cestovní pas.
Měna. Euro.
Časové pásmo. UTC-3 (o 4 hodiny méně než je středoevropský čas)
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz)
Většinu území Francouzské Guyany tvoří nížina, místy se vyskytuje izolovaná pahorkatina s vrcholy od 400 do 600 metrů. Na jih území zasahuje pohoří Tumuk-Humak, které je součástí Guyanské vysočiny. Zde leží nejvyšší bod Francouzské Guyany Belevue de l’Inini (851 m). Území Francouzské Guyany má řadu řek, největší jsou Maroni (na západě tvoří hranici se Surinamem), Oyapock (na východě tvoří hranici s Brazílií), Approuague a Mana. Na severu země, nedaleko od pobřeží leží poměrně rozlehlá přehradní nádrž Petit – Saut (350 km2). Podél pobřeží Atlantiku leží několik málo ostrovů, největší je Iles du Salut (0,1 km2).
Většinu území Francouzské Guyany pokrývá Amazonský tropický deštný prales.
Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org
Wikipedie, Francouzská Guyana (cs)