logo

.


DSC06001Vysokohorská krajina Vysokých Taur; severní část horské skupiny Granatspitze

            VYSOKÉ TAURY jsou nejrozlehlejší a nejvyšší pohoří v Rakousku. Mají délku přes 120 kilometrů a šířku okolo 50 kilometrů. Nejvyšší horou Vysokých Taur je nejvyšší hora Rakouska Grossglockner (3 798 m). K dalším hlavním vrcholům náleží Grossvenediger (3 657 m), Dreiherrnspitze (3 499 m), Rötspitze (3 496 m), Hochgall (3 436 m) nebo Hochalmspitze (3 360 m). Hranice Vysokých Taur tvoří na severu údolí řeky Salzach, na východě řeka Mura a na jihu údolí řeky Drávy. Na severu navazují na Vysoké Taury Kitzbühelské Alpy, na východě Nízké Taury, na jihu leží Jižní vápencové Alpy a na západě Zillertalské Alpy. Vysoké Taury leží ve spolkových zemích: Tyrolsko, Salcbursko a Korutany a malou částí zasahují i do Itálie. Skládají se z devíti dalších horských skupin. V centru pohoří leží nejvyšší skupina Glockner, na východě leží skupiny Goldberg a Ankogel, na jihovýchodě Kreuzeck, na jihu Schober, na jihozápadě leží Villgratenské hory a Rieseferner a na západě skupiny Granatspitze a Venediger. Od roku 1981 je část Vysokých Taur s rozlohou 1 856 km² chráněna jako národní park. Součástí parku jsou oba nejvyšší vrcholy Vysokých Taur Grossglockner a Grosvenediger, dále přes 300 dalších hor s nadmořskou výškou přes 3 000 metrů, přes 300 ledovců, více než 500 horských jezer, téměř tři stovky horských potoků a stovky mokřadů. Na Vysoké Taury východně navazují NÍZKÉ TAURY. Nízké Taury mají délku okolo 140 kilometrů a největší šířku k 50 kilometrům. Severní hranici pohoří tvoří údolí řeky Enže, jižní údolí řeky Mury. Nízké Taury se skládají z pěti horských skupin: nejzápadněji leží Radstadtské Taury, následují nejvyšší Schladmingské Taury, dále leží Wölzské Taury, na severovýchodě se rozkládají Rottenmannské Taury a nejvýchodněji leží Seckauské Taury. Nejvyšším vrcholem Nízkých Taur je Hochgolling (2 862 m). K dalším hlavním vrcholům pohoří náleží: Hochwildstelle (2 747 m), Roteck (2 742 m), Weisseck (2 711 m), Mosermandl (2 680 m), Rettlkirchspitze (2 475 m), Grosser Bösenstein (2 448 m) a Geierhaupt (2 417 m). Hlavní horninou Nízkých Taur je svor.

 

TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY VE VYSOKÝCH A NÍZKÝCH TAURÁCH

MUNTANITZ, VYSOKÉ TAURY

Výstup na nejvyšší horu horské skupiny Granatspitze

Délka: 23 km; převýšení: 1 850 m; čas: 8,5 až 12 h

DSC05998Výhled na severní část Granatspitze z trasy na Muntanitz

            Grosser Muntanitz je s nadmořskou výškou 3 232 metrů nejvyšším vrcholem horské skupiny Granatspitze ve Vysokých Taurách. Granatspitze je jedna z devíti horských skupin Vysokých Taur. Nachází se mezi nejvyššími horskými skupinami Vysokých Taur: skupinou Glockner na východě a Venediger na západě. Tvarem protáhlá horská skupina Granatspitze leží na území Salcburska a Tyrolska. Ze severu k jihu má okolo 40 kilometrů, ze západu na východ dosahuje maximálně 10 kilometrů. Střední část Granatspitze, kde leží i Muntanitz, se nachází na území Národního parku Vysoké Taury.

DSC05974Údolí říčky Steiner Bach pod horskou chatou Sudetendeutsche Hütte

            Necelých 700 metrů jihozápadně od vrcholu Grosser Muntanitz leží druhý vrchol hory Kleiner Muntanitz (3 192 m). Standardní výstupová cesta vede z jihu, od obce Matrei in Ostirol, přes horskou chatu Sudetendeutsche Hütte. Jižně pod vrcholy Grosser a Kleiner Muntanitz se nachází ledovec Gradötzkees.

DSC06023Statek Äussere Steiner Alm a údolí říčky Steiner Bach

            Skupina Granatspitze je pojmenovaná podle stejnojmenného vrcholu Granatspitze (3 086 m), který byl v druhé polovině 19. století považován za nejvyšší horu skupiny. (09/22) Fotografie.

 

TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY V RAKOUSKÝCH ALPÁCH 

WEISSECK, RADSTADTSKÉ TAURY

Výstup na nejvyšší horu Radstadtských Taur Weisseck

Délka: 11,5 km; převýšení: 1 040 m; čas: 4 až 5 h

DSC03687Výhled z vrcholu hory na horskou skupinu Ankogel ve Vysokých Taurách

            Radstadtské Taury tvoří západní část Nízkých Taur. Západně leží horské skupiny Ankogel a Goldberg, které jsou součástí Vysokých Taur, východně se nachází Schladmingské Taury. Nízké Taury jsou součástí hlavního hřebene Alp, který se ve Východních Alpách nazývá Centrální krystalické Alpy. Radstadtské Taury leží na území rakouské spolkové země Salcbursko.

DSC03677Výhled z trasy na údolí Riedingtal a Radstadtské Taury

            Nejvyšší horou Radstadtských Alp je s nadmořskou výškou 2 711 metrů Weisseck. Hora leží v jihozápadní části horské skupiny. Weisseck je dostupný z horského údolí Riedingtal. To se rozkládá západně od obce Wald. Silnice pro motorová vozidla končí u vodní nádrže Schlierersee. Dále je možné jet pouze místním autobusem.

DSC03748Weisseck z trasy na vrchol

            Výchozím místem turistické trasy je horská chata Königalm. Následně se pokračuje dále údolím a u chaty Zauneralm se odbočuje jihovýchodně. Trasa prochází kolem vrcholu Groser Reicheschkogel (2 413 m) a dále pokračuje východním směrem na vrchol.

 DSC03759Výchozí místo výstupu horská chata Königalm

          Nízké Taury se rozdělují na pět horských skupin: Radstadstké Taury (Weisseck, 2 711 m), Schladmingské Taury (Hochgollig, 2 862 m), Wölzské Taury (Rettelkirchspitze, 2 475 m), Rottenmannské Taury (Grosse Bösenstein, 2 448 m) a Seckauské Taury (Geierhaupt, 2 417 m). Západní část Nízkých Taur je geologicky tvořena především svory, východní část pak žulovými a rulovými břidlicemi. (09/21) Více fotografií.

 

GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE, VYSOKÉ TAURY

Cesta po vysokohorské silnici s výhledy ve Vysokých Taurách

043Nejvyšší hora Rakouska Grossglockner (vlevo) a ledovec Pasterze

            Grossglockner Hochalpen Strasse je vysokohorská silnice postavená v letech 1930 až 1935, která prochází nejvyšší částí nejvyššího pohoří Rakouska Vysokými Taurami. Odbočka ze silnice k vyhlídce Franz Josef Höhe vede přímo pod nejvyšší horu Rakouska Grossglockner (3 798 m). Při severním úpatí hory leží největší ledovec v rakouských Alpách Pasterze (délka 9 km, plocha 19 km2).

041Grossglocknerská vysokohorská silnice

            Silnice vede z obce Bruck an der Grossglocknerstrasse do Heiligenblutu. Má délku 48 kilometrů. Platí se mýtné. Odbočka k Franz Josef Höhe má délku 8 km. Na silnici se nachází řada výhledů na nejvyšší horské vrcholy v Rakousku. Vedle Grossglocknera je to například Grosses Wiesbachhorn (3 564 m) nebo Grosse Bärenkopf (3 401 m). V oblasti se nachází 37 vrcholů s výškou nad 3 000 metrů.

034Sonnenwelleck (3 261 m) a Fuscherkarkopf (3 331 m)

            Vysoké Taury se skládají z devíti horských skupin. Hochalpine Strasse prochází především přes nejvyšší skupinu Glockner. Východním směrem jsou výhledy na skupinu Goldberg. Oblast je součástí nejrozlehlejšího rakouského národního parku Vysoké Taury. (06/17)

 

GROSSER BÖSENSTEIN, NÍZKÉ TAURY

Výstup na nejvyšší horu Rottenmanských Taur

Délka: výstup: 3,2 km, sestup: 5,2 km, celkem: 9 km; převýšení: 800 m; čas: 5 až 6 h

DSC04893Vpravo Grosser Bösenstein, vlevo Kleiner Bösenstein

            Grosser Bösenstein je s výškou 2 448 metrů nejvyšší horou Rottenmannských Taur. Rottenmannské Taury tvoří severovýchodní část Nízkých Taur. Leží jižně od města Liezen, na severozápadě Štýrska. Horská skupina je pojmenovaná podle historické obce Rottenmann.

DSC04884Výhled z vrcholu na jih, na Rottenmannské Taury a Seckauské Taury

            Na vrchol Grosser Bösensteinu vedou tři výstupové trasy. Nejkratší cesta vede z východu, od horské chaty Edelrautehütte (1 725 m). Trasu lze jít také jako okruh a vrátit se k Edelrautehütte z jihu. Touto cestou se vystoupá na dva další vrcholy: Kleiner Bösenstein (2 395 m) a Grosser Hengst (2 159 m). Nad chatou Edelrautehütte se nachází dvě horská jezera: Grosser a Kleiner Scheibelsee. (06/22)

 

GEIERHAUPT, NÍZKÉ TAURY

Výstup na nejvyšší horu Seckauských Taur

Délka: 12 km; převýšení: 1 200 m; čas: 5 až 6 h

DSC06098Höllkogel (2 323 m)-Geierhaupt z trasy

            Geierhaupt je s nadmořskou výškou 2 417 metrů nejvyšším vrcholem Seckauských Taur. Hora leží v centrální části Seckauských Taur. Seckauské Taury tvoří východní část Nízkých Taur a nachází se jižně od Ennstalských Alp. Jsou součástí Centrálních krystalických Alp. K dalším nejvyšším vrcholům pohoří náleží Gamskögel (2 386 m) na západě a Hochreichhar (2 416 m) a Seckauer Zinken (2 397 m), které jsou součástí hlavního hřebene. Na vrchol vede několik značených tras, nejkratší vychází z jihu od jezera Ingeringsee. (09/22)

Share