Luganské jezero a Luganské Alpy
TICINO je kanton na jihu Švýcarska. Je nejjižněji položeným kantonem, s rozlohou 2 812 km² je pátým největším kantonem a je jediným kantonem, kde je úředním jazykem pouze italština. Je pojmenovaný podle řeky Ticino. Ticino je velmi hornatý, na jeho území leží čtyři horské skupiny Západních Alp: na západě jsou to Tessinské Alpy, na severu Gotthardský masiv, na východě Adulské Alpy a na jihu Luganské Alpy. V jižní části na území Ticina také zasahují dvě velká alpská jezera: Maggiore a Luganské jezero. Hlavním městem Ticina je Bellinzona, dalšími největšími a nejvýznamnějšími městy jsou Lugano a Locarno. Nejvyšší horou kantonu je Adula (3 402 m), nejvyšší vrchol Adulských Alp, následuje Basòdino (3 273 m), nejvyšší hora Tessinských Alp. K dalším nejvýznamnějším horám v Ticinu náleží: Piz Medel (3 211 m), Pizzo Rotondo (3 192 m; nejvyšší vrchol Gotthardského masivu), Pizzo Campo Tencia (3 072 m), Pizzo di Claro (2 727 m), Monte Tamaro (1 961 m; nejprominentnější hora Ticina) nebo Monte Generoso (1 701 m).
TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY V TICINU
MONTE TAMARO - MONTE GRADICCIOLI, LUGANSKÉ ALPY
Turistická trasa v Luganských Alpách mezi Luganským jezerem a jezerem Maggiore
Město Lugano obklopené vrchy Monte Bre (vlevo) a Monte Salvatore, členité Luganské jezero a v pozadí Monte Generoso (1 701 m) z vrcholu hory Monte Gradiccioli
Luganské Alpy leží na jihu Švýcarska a severu Itálie a tvoří jižní část Alp. Nachází se mezi jezerem Maggiore na západě a jezerem Como na východě, jižní část pohoří ohraničuje Luganské jezero, leží na územích švýcarského kantonu Ticino a italského regionu Lombardie. Nejvyšší horou Luganských Alp je Pizo di Gino (2 245 m) v Lombardii. Monte Tamaro je s nadmořskou výškou 1 962 metrů dominantním a nejvyšším vrcholem mezi jezerem Maggiore a Luganským jezerem. Oblast se také nazývá Malcantone. Dalšími nejvyššími a hlavními vrcholy oblasti jsou Monte Gradiccioli (1 936 m), Monte Lema (1 620 m) a Monte Gambarogno (1 734 m). Monte Tamaro a okolní hory, respektive oblast Malcantone, leží na území Švýcarska, v kantonu Ticino. Ticino je nejjižněji položeným švýcarským kantonem a také jediným, kde je úředním jazykem pouze italština. Hlavním městem kantonu je Bellinzona, největším městem je Lugano. Locarno, severní část jezera Maggiore, řeka Maggia a Tessinské Alpy z vrcholu Monte Tamaro
Monte Tamaro je nejsnáze dostupná z obce Rivera, případně Migleglia, kde je možné využít lanovky. Z Rivery v nadmořské výšce 554 metrů se lze dostat lanovkou do stanice Alpe Foppa v nadmořské výšce 1 530 metrů. Odtud vede značená turistická trasa k horské chatě Capanna del tamaro (1 867 m) a pak dále až na vrchol Monte Tamaro. Zde je výhled 360° na Luganské Alpy, Adulské Alpy, Tessinské Alpy, Locarno a jezero Maggiore. Dále pak lze pokračovat po značené cestě na vrchol druhé nejvyšší hory v oblasti Monte Gradiccioli a po převážně hřebenové cestě pak následně až na vrchol hory Monte Lema. Celková vzdálenost od stanice lanovky Alpe Foppa na vrchol Monte Lemy je okolo 13 kilometrů.
Monte Tamaro, v pozadí Tessinské Alpy, z vrcholu Monte Gradiccioli
Lugano, které leží na břehu Luganského jezera, je největším městem kantonu Ticino a devátým největším městem ve Švýcarsku. Žije zde okolo 60 tisíc obyvatel. Členité ledovcové Luganské jezero z většiny obklopené horami má rozlohu 49 km² a maximální hloubku téměř 290 metrů. Severovýchodní část jezera leží na území Itálie. Locarno je s 15 tisíci obyvateli třetím největším městem Ticina. I s okolními obcemi má celkem okolo 55 tisíc obyvatel. Leží na břehu jezera Maggiore, ze severu a jihu obklopené horami. Severní část jezera Maggiore leží na území Švýcarska, většina rozlohy jezera však leží na území Itálie. Maggiore je s rozlohou 212 km² druhým největším jezerem v Itálii. Maximální délka jezera je 64 kilometrů, maximální šířka 10 kilometrů, největší hloubka je 372 metrů. (09/2020) Foto na Flickru.
MONTE BOGLIA, LUGANSKÉ ALPY
Výstup na nejvyšší horu v okolí Lugana
Výhled z vrcholu Monte Boglia na Luganské jezero, Lugano, vlevo obec Bré, nad ní Monte Bré, naproti Monte San Salvatore
Monte Boglia je s nadmořskou výškou 1 516 metrů nejvyšší hora v okolí města Lugana, ve švýcarském, italsky mluvícím kantonu Ticino. Leží východně od města, nad Luganským jezerem. Je součástí Luganských Alp. Vrchol hory leží v těsné blízkosti hranice s Itálií. Lugano leží na pobřeží Luganského jezera a je umístěno mezi dvě dominantní hory: na západě je to Monte San Salvatore (912 m), na východě Monte Bré (925 m). Na obě hory vedou z města lanovky. Výstup na horu Monte Boglia začíná z obce Bré, která leží východně pod vrcholem hory Monte Bré.
Výhled z jižní výstupové cesty na Luganské jezero, Lugano a Monte San Salvatore
Na vrchol vedou dvě turistické trasy, z jihu a ze severu, výstup lze tedy jít jako okruh. Jeho celková délka je okolo 11 kilometrů. Jižní trasa přes vrcholek Sasso Rosso (1 294 m) je kratší má necelé 4 kilometry (2 h).
Severní cesta z vrcholu s výhledem na severovýchod, na severní část kantonu Ticino, Tessinské Alpy
Z vrcholu Monte Boglia lze vedle Lugana, Luganského jezera, Monte Generosa vidět 80 kilometrů vzdálený horský masiv Monte Rosa ve Walliských Alpách, druhou nejvyšší horu Alp. Dále Bernské Alpy, Pádskou nížinu a v pozadí i 230 kilometrů vzdálené Ligurské Apeniny. Nejvyšší horou Laganských Alp je Pizzo di Gino (2 245 m). Pohoří je tvořeno sedimentárními horninami. (09/21) Více fotografií.
CIMETTA - CIMA DELLA TROSA - MADONE, TESSINSKÉ ALPY
Výstup na tři horské vrcholy nad městem Locarnem v Tessinských Alpách
Výhled z vrcholu hory Cimetta na jezero Maggiore
Cimetta (1 671 m) je dominantní hora nad městem Locarno. Je dostupná z města po turistické trase nebo je současně možné z centra Locarna postupně využít tři na sebe navazující lanovky. Poslední vede pod vrchol hory. Úseky lanovek jsou Locarno (200 m) – Madonna del Sasso (450 m) – Cardada (1 332 m) – Cimetta. Z vrcholu hory Cimetta s výhledem na jezero Maggiore, Luganské, Tessinské, Penninské i Bernské Alpy lze pak dále pokračovat po značených turistických cestách na další vrcholy. Nejblíže je Cima della Trosa (1 869 m) a následně Madone (2 039 m). Oblast je součástí Tessinských Alp. Jižně se nachází jezero Maggiore, západně údolí Valle Maggia, východně údolí Val Verzasca a severně za vrcholy Tessinských Alp jsou Urnské Alpy.
Západní Tessinské Alpy z cesty na vrhcol Cima della Trosa
Tessinské Alpy jsou rovnoměrně rozložené mezi švýcarský, italsky mluvící, kanton Ticino na východě a italskou Lombardii na západě. Tessinské Alpy tvoří jednu z částí Lepontských Alp. Tessin je německy Ticino. Oblast se nachází v Jižních Alpách. Převládá zde více slunečné a teplé počasí. Nejvyšší horou horské skupiny je Basodino (3 274 m) ležící na severu.
Mariánský kostel Madonna del Sasso
Locarno je s 15 tisíci obyvateli třetím největším městem kantonu Ticino, Má rozlohu 20 km². Hlavním centrum město tvoří historické náměstí Piazza Grande. K hlavním památkám ve městě náleží hrad Castello Visconti z 15. století, barokní kostel sv. Antonína ze 17. století a nad městem umístěný mariánský kostel Madonna del Sasso z konce 15. století. Locarno leží na severním konci jezera Maggiore. Severní část jezera leží na území Švýcarska, jinak většina Maggiore leží v Itálii. Jezero Maggiore je tak s rozlohou 212 km² druhým největším jezerem v Itálii. Celková délka jezera dosahuje až 65 kilometrů, největší šířka ve středo-jižní části je 10 kilometrů. (09/20)
MONTE GENEROSO, LUGANSKÉ ALPY
Výstup na horu Monte Generoso v Luganských Alpách
Střední část Luganského jezera, vpravo vrch Monte Salvatore a město Lugano; z trasy na M. Generoso
Monte Generoso (1 701 m) je hora na jihu Švýcarska a severu Itálie, v kantonu Ticino, respektive regionu Lombardie. Monte Generoso se nachází mezi západně a severně ležícím Luganským jezerem a východně a jihovýchodně ležícím Comským jezerem. 10 kilometrů severně až severozápadně od vrcholu hory leží švýcarské město Lugano a 15 kilometrů jižně až jihovýchodně leží italské město Como. Generoso je součástí Luganských Alp, také označovaných jako Luganské Předalpy. Monte Generoso tvoří nejvyšší a hlavní dominantu dlouhého jižního břehu Luganského jezera. Z vrcholu hory je za příznivého počasí výjimečný výhled na Alpy. Od pobřeží Luganského jezera, ze švýcarské obce Capolago, vede pod vrchol hory železnice vystavěná v roce 1890. Trať má čtyři zastávky a délku 9 kilometrů. Vychází z nadmořské výšky 280 metrů a končí ve výšce 1 605 metrů. Na vrchol hory vede také několik značených turistických tras, jedna z nich vychází rovněž z Capolaga a místy vede podél železniční trasy. Nad konečnou zastávkou železnice byla v roce 1996 vystavěna astronomická observatoř.
Jižní konec Luganského jezera, hora Monte San Giorgio a obce Capolago a Riva S. Vitale
Luganské Alpy bývají zahrnuty do většího celku Lombardských Alp. Nejvyšší horou Luganských Alp je Pizo di Gino (2 245 m), nejvyšším vrcholem Lombardských Alp je Pizo di Coca (3 052 m). Jižním směrem travnaté nebo místy zalesněné vrcholy Luganským Alp přechází do Pádské nížiny. Členité Luganské jezero leží svoji severovýchodní částí na území Itálie, hlavní část jezera ve střední části a na jihu leží ve Švýcarsku a malá západní a jihozápadní část leží opět v italské Lombardii. Luganské jezero má rozlohu 49 km² a maximální hloubku téměř 290 metrů. Jezero Como je s rozlohou 146 km² třetím největším jezerem v Itálii. S maximální hloubkou 425 metrů je pátým nejhlubším jezerem v Evropě a nejhlubším jezerem v Evropě mimo Norsko. Comské jezero také tvoří hranici mezi Západními a Východními Alpami. (07/20)