logo

.


04852Horská chata Traunsteinhaus, jezero Traunsee, pohoří Höllengebirge a v pozadí Dachstein z hory Traunstein

Za ALPSKÁ PŘEDHŮŘÍ zde označuji dvě horské skupiny Severních vápencových Alp: HORNORAKOUSKÉ a BAVORSKÉ PŘEDHŮŘÍ. Tyto horské skupiny bývají označovány jako PŘEDALPY, hory dosahují maximálních výšek ke 2 000 metrům a většina vrcholů nemá velehorský charakter. Hornorakouské předhůří se nachází na území spolkové země Horní Rakousko, jižně od Lince. Nejvyšší horou je Hoher Nock (1 963 m) v pohoří Sengsen. Protáhlou horskou skupinu Hornorakouského předhůří rozděluje řeka Steyer na západní a východní část. Západní se rozkládá od jezera Traunsee a tvoří ji tři samostatné horské masivy: Traunstein (1 691 m), Kasberg (1 743 m) a Kremsmauer (1 604 m). Východní část se skládá ze dvou pohoří: Sengsen Gebirge (Hoher Nock, 1 963 m) a pohoří Reichraminger Hintergebirge (Grosser Grösstenberg, 1 724 m). Bavorské předhůří leží z více než 90 % na území německé spolkové země Bavorsko, jižně od Mnichova. Nejvyšší horou je Krottenkopf (2 086 m).

 

TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY V HORNORAKOUSKÉM A BAVORSKÉM PŘEDHŮŘÍ

ERLAKOGEL, HORNORAKOUSKÉ PŘEDHŮŘÍ

Výstup na druhý nejvyšší vrchol v okolí jezera Traunsee

DSC08628wVýhled z trasy na severní část Travenského jezera

            Erlakogel je s nadmořskou výškou 1 575 metrů a prominencí 550 metrů druhým nejvyšším vrcholem v okolí Travenského jezera. Z hory je výhled na celé jezero, na dominantu okolí horu Traunstein, na pohoří Höllengebirge a Totes Gebirge. Pod jedním z dalších vrcholů, který leží severovýchodně, Gasselkogelem (1 411 m), se nachází jeskyně Gasselhöhle, s největším množstvím krápníků v Severních vápencových Alpách. Na vrchol Erlakogelu vede značená turistická trasa. (05/24) Fotografie

 

KROTTENKOPF (2 086 m), BAVORSKÉ PŘEDHŮŘÍ

Výstup na nejvyšší vrchol Bavorského předhůří

DSC07014Vrchol Krottenkopfu, vlevo v sedle chata Weilheimer Hütte

            Krottenkopf nebo Grosser Krottenkopf je s výškou 2 086 metrů nejvyšší horou Bavorského předhůří, respektive Bavorských Předalp. Leží na západě této horské skupiny, která se většinou své rozlohy rozkládá na území Bavorska (více než 90 %) a velmi malou částí také na území Tyrolska. Tato část Bavorského předhůří s nejvyššími vrcholy se také nazývá pohoří Ester (Estergebirge).

DSC07018Oberau z trasy

            Geologicky je Krottekopf tvořen především dolomitem ze svrchního triasu (220 miliónů let). Severozápadně pod vrcholem hory je umístěna horská chata Weilheimer Hütte (1 955 m). Krottenkopf je poměrně obtížně dostupný, nejkratší trasa na vrchol vede z Oberau (dle ukazatelů 5 hodin). Další výstupová trasa vede z bavorského rekreačního a sportovního střediska Garmisch-Partenkirchenu (5,5 h). (06/23) Foto.

 

TRAUNSTEIN, HORNORAKOUSKÉ PŘEDHŮŘÍ

Výstup na jednu z dominant Hornorakouského předhůří

04827Horská chata Traunsteinhaus, jižní část jezera Traunsee, vpravo Höllengebirge a v pozadí Dachstein z výstupu na vrchol Traunsteinu

            Traunstein s nadmořskou výškou 1 691 metrů vystupuje nad jezerem Traunsee, česky Travenským jezerem, a je nejvyšší horou v okolí jezera. Leží na západě horské skupiny Hornorakouské předhůří, na jihu Horního Rakouska. Z vrcholu hory je výborný výhled na jezero Traunsee, město Gmunden a všechny okolní horské skupiny: tj. Höllengebirge, Hory Solné komory, Dachstein, Totes Gebirge, Hornorakouské předhůří a Alpské předhůří. Vrchol Traunsteinu tvoří zvlněná náhorní plošina se dvěma horskými chatami: Gmundner Hütte z roku 1907 a Traunsteinhaus z roku 1927 (přestavěna v roce 2014).

04858Severní část jezera Traunsee, město Gmunden a Alpské předhůří

            Oblast v okolí hory i s malým jezerem Laudachsee je od roku 1963 přírodní rezervací. Díky různorodé nadmořské výšce je oblast bohatá na vegetaci. Na západě a severu rostou především smrky, jedle a buky. Na nepřístupných místech se dochovaly tisy červené. Na sušších a skalnatých plochách rostou borovice a vřes. V údolích se vykytuje jasan ztepilý, jilm horský, javor klen a buk. Na některých místech ve skalách rostou orchideje a střevíčník pantoflíček. Na západní straně se daří teplomilným rostlinám jako je lípa velkolistá, kalina tušalaj či jeřáb muk. Na vrcholu, na hranici lesa, rostou smrky a borovice kleč. Geologicky je Traunstein tvořen převážně wettersteinským vápencem. Na vrchol hory vedou tři značené trasy. Tzv. normální cesta, nazývaná Mairalmsteig, je nejstarší trasou a vede z jihu. (06/22) Fotografie.

 

HOHER NOCK, HORNORAKOUSKÉ PŘEDHŮŘÍ

Výstup na nejvyšší horu Hornorakouského předhůří

04660Výhled na východní část pohoří Totes Gebirge z jižní výstupové cesty

            Hoher Nock je s nadmořskou výškou 1 963 metrů nejvyšší horou pohoří Sengsen a celého Hornorakouského předhůří. Leží v jižní části Hornorakouského předhůří, na jihovýchodě spolkové země Horní Rakousko. Hoher Nock se také nachází v centru Národního parku Kakalpen založeného v roce 1997. Geologicky je tvořen především světlým wettersteinským vápencem, ve spodních vrstvách pak dolomitem.04734Výhled z vrcholu

            Národní park Kalkalpen má rozlohu 209 km². Na území národního parku jsou rozsáhlé krasové oblasti a jsou zde také významné zásoby pitné vody. Čtyři pětiny parku si uchovali svůj přirozený, přírodě blízký ráz. Rostou zde především smíšené bučiny se smrkem a jedlí. V sušších oblastech rostou buky a borovice, v údolích a soutěskách hlavně javor klen. Celkem zde roste přes 1 500 druhů vyšších rostlin. V parku žije okolo 50 druhů savců, například kamzík, vydra, kočka divoká či rys. (04,05/22) Foto.

 

GROSSER GRÖSSTENBERG (1 724 m), REICHRAMINGER HINTERGEBIRGES

Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Reichraminger Hintergebirges

DSC06781Výhled na východní část pohoří Reichraminger Hintergebirges a na N8rodní park Kalkalpen

           Grosser Grösstenberg je nejvyšší horou pohoří Reichraminger Hintergebirges. To tvoří jihovýchodní část Hornorakouského předhůří. Hora leží na území Národního parku Kalkalpen. Grösstenberg spolu s druhým nižším vrcholem Kleiner Grösstenbergem (1 720 m) vystupují nad jinak zalesněnými vrcholy pohoří Reichraminger Hintergebirges. Obě vrcholové části jsou z většiny pokryty rozsáhlými porosty borovice kleče. Z hory je panoramatický výhled na celý národní park, na západě je vidět Hoher Nock (nejvyšší hora Hornorakouského předhůří) a na jih je pěkný výhled na Haller Mauern, část Ennstalských Alp. (05/23) Foto

  

WASSERKLOTZ A SCHOBERSTEIN 

Výstup na dva lokálně známé vrcholy v Hornorakouském předhůří  

DSC08627wVýhled na řeku Enže a Alpské předhůří směrem do Česka

           Wasserklotz (1 505 m, prominence: 351 m) je hora v jihovýchodní části Hornorakouského předhůří, v pohoří Reichraminger Hintergebirge. Leží severně od průsmyku Hengstpass (985 m). Z Wasserklotzu je pěkný výhled na pohoří Reichraminger Hinergebirge, na pohoří Sengsen i na Haller Mauer. Vrchol je přístupný po západním hřebeni. Lze jít i jako okruh. Severní část hory je skalnatá. V nižších polohách rostou smíšené lesy, v okolí vrcholu rostou borovice horské. Schoberstein (1 285 m, prominence: 410 m) je jeden z vrcholů v severní části Hornorakouského předhůří. Leží jižně od údolí řeky Enže a města Steyer. Hora je oblíbeným cílem místních díky pěkným výhledům na Alpské předhůří, na oblast Národního parku Kalkalpen a na pohoří Totes Gebirge. Horský hřeben s nejvyšším vrcholem se táhne ve směru západ-východ. Severní a jižní svahy horského masivu jsou strmé a zalesněné. Pod vrcholem se nachází horská chata Schobersteinhaus. Standardní výstupová trasa vede od Gasthofu Klausriegler. (04,05/24)

Share