Rozloha: 214 969 km2
Počet obyvatel: 773 000 (2016)
Hustota obyvatel: 3,5/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 43,5% Indové, 30% Afričané, 17% míšenci, 9% Indiáni
Náboženství: 30,5% protestanté, 28,5% hinduisté, 18% ostatní křesťané, 8% římští katolíci, 7% muslimové
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament (Národní shromáždění) - 65 členů
Hlavní město: Georgetown (235 000)
Největší města: Linden (45 000), New Amsterdam (35 000), Anna Regina (12 500)
1. KAIETEURSKÉ VODOPÁDY
flickr.com/photos/timsnell/8535891357
Kaieteurské vodopády se nachází ve střední části Guyany, na řece Potaro. Mají výšku 226 metrů. K největším na světě patří podle objemu protékající vody, což je 663 m3 za vteřinu. Vodopády jsou obklopené tropickým deštným pralesem, území patří do Národního parku Kaieteurské vodopády.
2. PLÁŽ SHELL
flickr.com/photos/rustoms-photos/7921538988
Pláž Shell leží v severozápadní části Guyany, blízko hranic s Venezuelou, mezi řekami Waini a Pomeroon. Má délku 145 kilometrů. V době od března do července je oblíbeným místem pro mořské želvy, které zde vytváří svá hnízdiště. V oblasti žijí původní indiánské kmeny.
3. GEORGETOWN
flickr.com/photos/davidstanleytravel/13613916474
Georgetown je hlavní město Guyany, leží na pobřeží Atlantického oceánu, v místě, kde se vlévá řeka Demerana, přibližně ve střední části Guyanského pobřeží. Město má 235 000 obyvatel, což je téměř jedna třetina obyvatel Guyany. Město je obchodním, finančním a administrativním centrem země. K hlavním památkám ve městě náleží anglikánská katedrála sv. Jiří, trh Stabroek Market, most Demerana Harbour Bridge nebo muzeum Guyany.
4. RUPUNUNI
flickr.com/photos/cifor/49064335862
Rupununi je rovinatá oblast savan v centrální části Guyany. Oblastí protéká řeka Rupununi, západně leží Brazílie a Venezuela. Nachází se zde řada indiánských vesnic, místy roste tropický deštný les a je zde velmi bohatá fauna. Žije zde přes 250 druhů ptáků, tropické a subtropické traviny jsou vhodným prostředím pro jaguára, ve vodních tocích s lekníny jsou kajmani. Hlavní obcí tohoto regionu je Annai.
5. IWOKRAMA
flickr.com/photos/43423301@N07/12179378186
Iwokrama Forest je území ve střední části Guayany, kde na ploše 3 700 km2 rostou původní amazonské tropické deštné lesy. Geologicky leží Iwokrama rovněž v centrální části Guayanské vysočiny. Podle údajů místního Mezinárodního centra pro zachování deštných lesů se zde vyskytuje největší počet druhů ryby a netopýrů na světě. Další faunu tvoří například jedna z největších sladkovodních ryb na světě arapaima velká, vydry velké, říční želvy, kajmani, mravenečníci nebo jaguáři.
Zdroje: St. Louis a kol.: Jižní Amerika, severovýchodní část. Lonely Planet. 1. české vyd. Svojtka Praha 2014. 543 s.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi Creative Commons, CC 3.0
Tropické podnebí je charakteristické malými teplotními rozdíly v průběhu roku (roční průměr je 26°C). Srážky jsou vyšší v pobřežní oblasti (v rozmezí od 2 000 do 3 000 mm), ve vnitrozemí jsou roční srážky 1 500 mm. Guyana má dvě období dešťů, od prosince do února a od dubna do poloviny srpna.
Hlavní město Georgetown má tropické deštné podnebí. Průměrné teploty se v průběhu roku pohybují od 26°C do 28°C (nejnižší průměrné teploty jsou v lednu 26°C, nejvyšší v září a říjnu 28°C). Nejvíce srážek spadne v květnu až v červenci a v prosinci (měsíčně okolo 300 mm, celkem za rok 2 260 mm). Malé město Lethem ve vnitrozemí na hranicích s Brazílií má po celý rok průměrné teploty 27 až 28°C. Srážek zde spadne 1 740 mm za rok. Období dešťů je duben až srpen (a listopad), období sucha prosinec až březen.
Georgetown - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)
Lethem - průměrné teploty, srážky (mm)
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org
Guyana se skládá z 10 regionů.
Turismus, ExploreGuyana.org
Vstup. Vízum je jednorázové s platností na 3 měsíce. Český občan může získat buď turistické vízum (1 vstup) nebo obchodní (pro jeden vstup nebo více vstupů s platností na 2 roky).
Doklady. Ke vstupu do země potřebuje občan ČR platný pas a vízum.
Měna. Dolar, GYD. 100 guyanských dolarů = 11,4 Kč (2019), aktuální kurz
Nákupy. V zemi je velmi omezená možnost použití platebních karet, je možno jimi platit většinou jen ve velkých hotelech. Je proto nezbytné mít dostatečnou hotovost. Nejrozšířenější směnovanou měnou jsou USD. Směna je povolena ve vybraných bankách, směnárnách a turistických zařízeních. Většinou lze platit s USD i v hotovosti.
Časové pásmo. UTC-4 (o 5 hodin méně než je středoevropský čas)
Bezpečnost. Guyana je celkově bezpečnou zemí. Poměrně vysoká kriminalita se vyskytuje v hlavním městě Georgetownu. Guyanské vnitrozemí je bezpečné (mimo hornických městeček na jihozápadě země). V hlavním městě je možno se setkat s přestřelkami, ozbrojenými loupežemi a únosy aut. Zvláštní pozor je potřeba dávat na východním břehu řeky Demerara (v blízkosti vesnic Buxton, Friendship a Annandale) podél Temehri k dálnici do Lindenu. Zahraniční turisté jsou považováni za bohaté osoby, a jsou tedy cílem místní kriminality. Po hlavním městě se nedoporučuje chodit pěšky a vůbec už ne po setmění.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Guyana leží v severovýchodní části Jižní Ameriky, přibližně mezi 2° a 8°severní šířky. Na západě má hranice s Venezuelou, na jihu s Brazílií a na východě se Surinamem. Guyana leží v centrální oblasti Guyanské vysočiny, podle níž byla pojmenovaná. Nejúrodnější a také nejvíce obydlenou oblast tvoří pobřežní zóna, která místy dosahuje šířky až 90 km. Na pobřežní oblast navazuje ve vnitrozemí Guyanská vysočina, která dosahuje největších výšek na hranicích s Brazílií (zde leží nejvyšší hora Guyany Roraima, 2 810 m). Středem země protéká řeka Essequibo s řadou přítoků. Řeky ztékající z hor překonávají řadu převýšení, což vytváří četné peřeje a vodopády. Nejznámější jsou Kaieteurské vodopády na řece Potoro (251 metrů) či Krále Jiřího VI. na řece Kamarang (488 metrů). Více jak dvě třetiny území Guyany jsou porostlé deštnými lesy, na jihozápadě a při pobřeží se vyskytují savany.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000., Wikipedia.org
Britannica, Guyana (en)
CIA World Factbook, Guyana (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Guyana (cs)
Wikipedie, Guyana (cs)
Statistický úřad, statisticsguyana.gov.gy (en)