logo

.


INFO

INFO

Rottenmannské Taury Facebook Profil na Wikipedii

VELKÁ PÁNEV

VELKÁ PÁNEV

Pánev Badwater Basin (-86 m) v údolí Death Valley z pohoří Panamint Range VELKÁ PÁNEV (Great...

APENINY

APENINY

Horský masiv v Abruzských Apeninách, v pohoří...

CINQUE TERRE

CINQUE TERRE

Corniglia z trasy do Vernazzy            ...

SIERRA NEVADA

SIERRA NEVADA

Východní Sierra Nevada, oblast Rock Creek...

YOSEMITE

YOSEMITE

Half Dome (2 695 m) a Yosemitské údolí z turistické trasy Panorama...

SKALNATÉ HORY

SKALNATÉ HORY

Výhled z nejvyšší hory Skalnatých hor Mount Elbert (4 401 m) směrem na...

POBŘEŽNÍ PÁSMO

POBŘEŽNÍ PÁSMO

Pobřežní oblast Big Sur ve střední Kalifornii a pohoří Santa Lucia...

PANENSKÉ OSTROVY

PANENSKÉ OSTROVY

Zátoka Trunk Bay na ostrově Saint...

JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

Downtown Sydney, čtvrť Circular Quay, z mostu Harbour...

PYRENEJE

PYRENEJE

Pohled na třetí nejvyšší horu Pyrenejí Monte Perdido (3 348 m) ve španělském Národním parku...

IBERSKÝ POLOOSTROV

IBERSKÝ POLOOSTROV

Nad římských akvaduktem z konce 1. st. v Segovii vystupuje vrchol Peñalary, nejvyšší hory Sierra...

  • INFO

    INFO

  • VELKÁ PÁNEV

    VELKÁ PÁNEV

  • APENINY

    APENINY

  • CINQUE TERRE

    CINQUE TERRE

  • SIERRA NEVADA

    SIERRA NEVADA

  • YOSEMITE

    YOSEMITE

  • SKALNATÉ HORY

    SKALNATÉ HORY

  • POBŘEŽNÍ PÁSMO

    POBŘEŽNÍ PÁSMO

  • PANENSKÉ OSTROVY

    PANENSKÉ OSTROVY

  • JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

    JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

  • PYRENEJE

    PYRENEJE

  • IBERSKÝ POLOOSTROV

    IBERSKÝ POLOOSTROV

DSC108427Pánev Badwater Basin (-86 m) v údolí Death Valley z pohoří Panamint Range

VELKÁ PÁNEV (Great Basin) je významný fyzicko-geografický region na jihozápadě Spojených států amerických. Velká pánev se rozkládá na celém území státu Nevada a dále zasahuje do Oregonu, Idaha, Utahu a jižní Kalifornie. Velkou pánev tvoří řada jednotlivých pohoří a mezihorských pánví. Ty jsou mezi horami jak uzavřeny, tak některé navzájem propojeny. Vrcholky hor mají často přes 3 000 metrů, pánevní dna pak leží v nadmořských výškách 1 500 až 2 000 metrů. Výjimkou je jižní Kalifornie, kdy nejvyšší hora Velké pánve White Mountain Peak má 4 344 m a nejnižší bod, světově známé údolí Death Valley má výšku – 86 metrů a je nejníže položenou oblastí v Severní Americe.

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA VE VELKÉ PÁNVI

TELESCOPE PEAK, PANAMINT RANGE, KALIFORNIE

Výstup na nejvyšší horu pohoří Panamint Range Telescope Peak (3 368 m)

délka: 22,4 km; převýšení: 914 m; čas: 6 až 8 h

DSC108401Svahy pohoří Panamint Range, pánev Badwater Basin v údolí Death Valley a pohoří Amargosa Range

            Telescope Peak je považován za výjimečnou horu. Z vrcholu hory a také z některých částí hřebene je vidět nejníže položené místo Severní Ameriky pánev Badwater Basin (-86 m) v údolí Death Valley a současně i nejvyšší hora Kalifornie a Spojených států amerických bez Aljašky, přibližně 200 kilometrů vzdálený Mount Whitney (4 421 m). Vrchol hory Telescope Peak (3 368 m) a pánev Badwater Basin (-86 m) také vytváří nejvyšší výškový rozdíl na kontinentu.

DSC108469Vrchol hory Telescope Peak z turistické trasy

            Turistická pěší trasa začíná v oblasti Mahogany Flat v nadmořské výšce 2 479 m. Necelé první dva kilometry vede trasa lesním porostem tvořeným především borovicí jednolistou a oháňkovníkem rojovníkolistým. Po dvou kilometrech se na východním svahu otevře výhled na údolí Death Valley s pánví Badwater Basin. Následně trasa prochází mezi vrcholy hor Rogers Peak (3 046 m) a Bennett Peak a přechází na západní svah, kde je výhled do údolí Panamint Valley a na pohoří Argus Range v pozadí s vystupující Sierrou Nevadou. Místní alpinskou floru a kaktusy místy doplňují jednotlivé borovice ohebné.

DSC108419Pohled z vrcholu Telescope Peak do údolí Panamint Valley, na pohoří Argus Range a v pozadí na Sierru Nevadu

            Dále vede trasa po hřebeni hory a následuje strmější část na východním svahu. V těchto místech rostou nejstarší stromy na Zemi borovice dlouhověké.

DSC108429Borovice dlouhověké (Pinus longaeva), nejstarší rostliny a stromy na Zemi. Některé stromy mají stáří více než 3 000 let

Posledních 300 metrů vede úzký hřeben na vrchol hory s výhledy do obou údolí, na Badwater Basin (- 86 m) a v dálce horu Mount Whitney (4 421 m). NPS (08/19) Další fotografie.

 

WHITE MOUNTAIN PEAK, WHITE MOUNTAINS, KALIFORNIE

Výstup na White Mountain Peak (4 344 m), třetí nejvyšší horu Kalifornie

délka: 21 km na vrchol a zpět; převýšení: 686 m; čas: 6 h

DSC05902White Mountain Peak

            Pohoří White Mountains leží na východě Kalifornie, na hranicích s Nevadou (zasahuje i do státu Nevada). Leží východně od nejvyšších částí pohoří Sierra Nevada, přes údolí Owens Valley. Rozkládá se ze severu k jihu, v délce okolo 80 kilometrů. Nejvyšší hora pohoří White Mountains, White Mountain Peak (4 344 m), leží přibližně ve střední části pohoří.

DSC05881Západní svahy White Mountains, údolí Owens Valley a pohoří Sierra Nevada

            Výchozím místem trasy je Barcroft gate, východně od vrcholu Mount Barcroft. Před tím je ale nezbytné od oblasti Schulman Grove překonat 27 km dlouhou úzkou, prašnou, neudržovanou cestu. Barcroft gate leží v nadmořské výšce 3 658 metrů. Výstup na horu je pozvolný. White Mountain Peak je považován za nejlépe dostupný fourteeners (hora s výškou 14 000 stop a více) v Kalifornii. Namáhavost může způsobovat vysoká nadmořská výška.

DSC05990Pohled z vrcholu na jižní část White Mountains

            Cesta vede přes výzkumný areál Kalifornské univerzity. Trasa vede z jihu, závěrečná část z jihovýchodu. Z vrcholu i z některých částí cesty je viditelné západně ležící údolí Owens Valley a východní část pohoří Sierra Nevada s nejvyššími vrcholy, severní část White Mountains s vrcholy Mount Dubois a Boundary Peak, většina jižní části pohoří a na východě pouštní krajina Nevady.

DSC05883Cesta k výchozímu místu pěší trasy a porosty borovic dlouhověkých

            White Mountains leží ve srážkovém stínu Sierry Nevady. Krajina pohoří je tak převážně bezlesá, kamenitá a suchá. Výjimečnost pohoří dodává přítomnost nejstarších rostlin, respektive stromů na Zemi, borovic dlouhověkých. Borovice dlouhověké rostou i jižně na svazích a pod vrcholy pohoří Panamint Range (nad údolím Death Valley), dále na východě Nevady v pohoří Snake Range a některých místech v Coloradu. Zde v pohoří White Mountains se ale nachází stromy největšího stáří, více než 4 500 let. (08/18) Více foto.

 

NÁRODNÍ PARK DEATH VALLEY, KALIFORNIE

Stovepipe Wells – Furnace Creek – Zabriskie Point – Dantes Viev – Bad Water Basin (- 86 m)

Death ValleyPánev Badwater Basin a pohoří Amargosa Range z pohoří Panamint Range

            Národní park Death Valley je jeden z národních parků Spojených států. Nachází se na východě Kalifornie, v Mohavské poušti. Leží v západní části Velké pánve. Národní park tvoří samotné údolí Death Valley, pohoří Panamint Range a Amargosa Range a několik dalších údolí a menších horských pásem, například severní část údolí Panamint Valley, jižní část údolí Eureka Valley nebo pohoří Black Mountains.

Dantes ViewPohled na jižní část údolí Death Valley, Badwater Basin z vyhlídky Dante's View (1 669 m)

            Oblast představuje výjimečnou a specifickou pouštní krajinu, ve které najdeme vyprahlá údolí, horská pásma, kaňony, solné pláně i písečné duny. Národní park Death Valley je největším americkým národním parkem mimo Aljašku. Nachází se zde nejníže položené místo západní polokoule pánev Badwater Basin (- 86 m), kde letní teploty pohybující se okolo 50°C dosahují nejvyšších hodnot na americkém kontinentu. Nejvyšší teplota 56,6°C byla naměřena v roce 1913. Národní park má rozlohu 13 650 km2 a byl založený v roce 1933. Hlavní částí parku prochází silnice č. 190, k Badwater Basin vede silnice č. 178.

DSC08164Výhled na zerodované horniny pohoří Amargosa Range z vyhlídky Zabriskie Point

            Údolí Death Valley je považováno za nejpozoruhodnější a nejvýznamnější mezihorskou sníženinu v celé oblasti Velké pánve. Vzniklo jako příkopová propadlina v období pozdního pliocénu, před 2,5 miliony lety. V následujícím období, pleistocénu, zde leželo hluboké jezero Manly, které později vyschlo. Death Valley se nachází mezi pohořími Panamint Range na západě a Amargosa Range na východě. Západně od pánve Badwater Basin se nachází nejvyšší hora Panamint Range Telescope Peak s nadmořskou výškou 3 368 metrů. Východně leží pohoří Amargosa Range, nad Badwater Basin je nejvyšším vrcholem Mount Perry (1 742 m), nejvyšší horou Amargosa Range je Grapevine Peak (2 663 m) ležící v severní části údolí a pohoří.

Panamint Range and Amargosa RangePohled na severní část Death Valley z osady Stovepipe Wells, vlevo Panamint Range, vpravo Amargosa Range

            Stovepipe Wells je osada u silnice č. 190, při západním vjezdu do parku. Nachází se tu obchod, čerpací stanice, motel, bar a kemp. Východně od osady se nachází písečné duny Mesquite Flat Sand Dunes. Furnace Creek ležící ve střední části parku, tvoří s návštěvnickým centrem hlavní centrum národního parku.

DSC08233Vstup na solnou pláň v Badwater Basin

            Zabriskie Point je vyhlídka v pohoří Amargosa Range ve středo-východní části parku. Nabízí výhled na zerodované sedimenty horského pásma s řadou různých odstínů barev. Dantes View je jedna z nejlepších vyhlídek na Badwater Basin a jižní část údolí Death Valley. Dantes View (1 669 m) leží v jižní části pohoří Amargosa Range a je dostupná z odbočky silnice č. 190.

Badwater BasinPohled z Badwater Basin na sever, k Furnace Creek

            Ačkoliv se oblast nachází v extrémních podmínkách, nachází se zde rostliny i živočichové. Roste zde například dřevina naditec, sukulentní bylina batis nebo jednoletá květina žluté barvy s místním názvem pouštní zlato. Z plazů se zde vyskytuje například leguán pruhoocasý a čukvala, z ptáků havran a kukačka kohoutí, ze savců tarbíkomyš pouštní, ovce tlustorohá, liška velkouchá nebo kojot prérijní. Mapa (08/19) Více foto.

Share