logo

.


DSC07982Východní Sierra Nevada, oblast Rock Creek Lake

            SIERRA NEVADA je pohoří na jihovýchodě Kalifornie, na jihozápadě Spojených států amerických. Rozkládá se mezi Velkým kalifornským údolím na západě a Velkou pánví na východě. Pohoří má v rámci Spojených států, Severní Ameriky i světa několik jedinečností. Nachází se zde nejvyšší hora Spojených států amerických bez Aljašky Mount Whitney (4 421 m), rostou zde nejobjemnější stromy na Zemi sekvojovci obrovští, v severní části leží největší vysokohorské jezero v Severní Americe Tahoe a nachází se zde jedny z nejstarších národních parků na světě: Yosemitský a Sequoia založené v roce 1890. Sierra Nevada se rozkládá ze severu k jihu a má délku 645 kilometrů, šířka se pohybuje od 65 do 130 kilometrů. Západní svahy pohoří jsou dlouhé, mírné a vlhké a právě zde roste v nadmořských výškách okolo 2 000 metrů sekvojovec obrovský. Východní svahy jsou krátké, prudce klesající do údolí Owens Valley a suché. V těchto místech, na jihovýchodě, se nachází nejvyšší hory pohoří. Reliéf Sierry Nevady je stejnorodý, směrem k severu se pohoří snižuje. Geologicky je Sierra Nevada tvořena především vyvřelými horninami, zejména žulou, které náleží k tzv. nevadskému batolitu druhohorního stáří. Mapa Kalifornie

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA SIERRY NEVADY

MOUNT TALLAC, SEVERNÍ SIERRA NEVADA

Výstup na Mount Tallac (2 968 m), jednu z dominantních hor v okolí jezera Tahoe

délka: 15,3 km; převýšení: 1 070 m; čas: 6 h

DSC07884Výhled z vrcholu Mount Tallacu na jezero Tahoe. Podle řady názorů nejlepší výhled na Tahoe

            Mount Tallac (2 968 m) je jedna z dominantních hor v okolí jezera Tahoe. Leží v blízkosti jihozápadního pobřeží jezera. Okolo hory se nachází řada dalších menších i středně velkých jezer. Největší z nich je Fallen Leaf Lake (4 až 5 km2), východně od hory Mount Tallac.

DSC07841Mount Tallac z východu, z úvodní části trasy

            Turistická trasa začíná v oblasti Spring Creek, mezi Emerald Bay a Camp Richardson, západně od města South Lake Tahoe, v nadmořské výšce 1 890 metrů. Trasa vede nejprve jižně s výhledem na jezero Fallen Leaf Lake, následně směřuje na západ a na vrchol hory Mount Tallac se vystupuje z mírnějšího západního svahu.

DSC07853Více strmý východní svah hory, jezero Fallen Leaf Lake, jihovýchodní část Tahoe a horský masiv Carson Range

            Nejvíce zastoupeným stromem v oblasti je borovice Lambertova, která dorůstá do výšky 40 až 60 metrů a šišky mají délku až 50 cm. Z fauny jsou nejčastěji zmiňovány medvěd hnědý, svišť žlutobřichý, pika nebo jestřáb lesní. Nejvíce zastoupenou rybou v jezeře Tahoe, jednou z mála druhů, byl historicky místní endemický pstruh žlutohrdlý, v polovině 20. století ohrožený druh, nyní je snaha jeho stavy obnovit. Další místní rybou je síh Williamsův z čeledi lososovití.

DSC07881Západní svah Mount Tallacu, jezero Gilmore Lake a hlavní hřeben Sierry

            Tahoe je největší vysokohorské jezero v Severní Americe. Leží v nadmořské výšce 1 899 metrů. Jezero má největší délku 35 kilometrů a šířku 16 kilometrů. Rozloha je 495 km2, největší hloubka 514 metrů. Větší západní část jezera je součástí Kalifornie, východní část náleží k Nevadě. Tahoe vyplňuje část příkopové propadliny mezi západně ležícím hlavním hřebenem Sierry Nevady a východním masivem Carson Range. Zalesněné území je součástí Tahoe National Forest. (08/19) Více fotografií.

 

DON CECIL TRAIL, KINGS CANYON

Výstup na vrchol hory Lookout Peak (2 600 m) v Národním parku Kings Canyon

délka: 18 km; převýšení: 1 260 m; čas: 6 až 7 h

Lookout Peak 2Výhled z vrcholu Lookout Peak na Kings Canyon a High Sierru

            Lookout Peak (2 600 m) je hora na západní hranici Národního parku Kings Canyon, ležící jižně nad kaňonem Kings Canyon. Don Cecil Trail je turistická trasa ze dna údolí, z hlavního turistického centra údolí Kings Canyon obce Cedar Grove Village, která prochází kolem hory Lookout Peak. Kings Canyon, Královský kaňon, představuje jedno z nejhlubších ledovcových údolí v Severní Americe. Kaňonem protéká řeka South Fork Kings River. Výška mezi dnem kaňonu a horními okraji se pohybuje od 1 200 do 2 500 metrů. Jednotlivé skalní stěny mají výšku okolo 1 000 metrů. Délka kaňonu je okolo 10 kilometrů, největší šířky dosahuje 800 metrů. Údolí Kings Canyon je ve východní části zakončeno morénovým valem Glacier Monument a rozděluje se na dvě úzká údolí ve tvaru V. Kaňonem prochází silnice č. 180 a v těchto místech končí.

Kings Canyon východPohled stejným směrem z trasy Don Cecil Trail

            Řeka Kings River má celkem tři hlavní přítoky. South Fork, která protéká Královským kaňonem a dále North Fork Kings River a Middle Fork Kings River. Kaňon řeky Middle Fork leží severně od Kings Canyon a je téměř nepřístupný. Ledovcové údolí má skalní stěny téměř bez vegetace, šířka dna kaňonu je 600 až 800 metrů.

Kings Canyon západVýhled z vrcholu Lookout Peak na západní část Kings Canyon

            Turistická trasa začíná v Cedar Grove Village. Přejde se můstek přes řeku Sout Fork Kings River a hlavní silnice č. 180 a pokračuje se jihozápadně. Následuje stoupání lesem a přechod přes potok Sheep Creek. Na trase je řada výhledů na horské masivy severní části kaňonu Kings Canyon: Eagle Peaks (2 974 m), Hogback Peak (3 376 m), Kennedy Mountain (3 485 m), Comb Spur (3 541 m), nebo Goat Mountain (3 721 m) a do údolí. Pod horou Lookout Peak se stezka stáčí na sever a západ a dále pokračuje jihozápadně. Na Lookout Peak se vystupuje z jihu, cesta není značená. Z vrcholu je výhled na západní a východní část kaňonu a v dálce na hlavní hřeben Sierry Nevady s nejvyššími vrcholy.

Highway 180 KCSilnice č. 180 klesající na dno kaňonu

            V nejnižších polohách kaňonu rostou kalifornské druhy dubů. Výše se nachází především borovice těžké, následovány borovicemi Lambertovy, jedlemi ojíněnými a severoamerickými pazeravy. V nadmořských výškách 1 500 až 2 500 metrů rostou sekvojovci obrovští a borovice Jeffreyovy. Nad 2 500 metrů pak najdeme jedle nádherné a borovice Murrayovy. (08/18) Fotografie.

 

13 270 FT, ROCK CREEK LAKE, VÝCHODNÍ SIERRA NEVADA

Trasa v oblasti Rock Creek Lake a výstup na horu "13 270 ft"

délka: 14 km; převýšení: 1 090 m; čas: 6 h

DSC07986Výhled z hřebenu 13 270 ft na sever. Jezero Francis Lake, oblast Rock Creek Lake a v dálce Red Slate Mountain (4 015 m)

            Trasa v oblasti Rock Creek Lake a výstup na horu, která v mapách nemá uvedené žádné jméno, s nadmořskou výškou 4 045 m, východně od hory Mount Morgan. Pěší trasa začíná u jezera Rock Creek Lake v nadmořské výšce 2 955 metrů a vede 4,3 km po vyšlapané cestě k jezeru Francis Lake, kde cesta končí.

DSC08000Část hřebenu hory a pohled na východ směrem k Owens Valley, vpravo Wheeler Ridge, za ním Owens Valley a White Mts

            Dále lze obejít jezero Francis Lake a vydat se proti proudu potoka, který směřuje do jezera, po severovýchodním hřebenu, na vrchol hory Mount Morgan (4 190 m). Nebo lze na jihovýchodní straně od jezera Francis Lake vylézt převážně po kamenné suti na hřeben hory 13 270 ft a vydat se přibližně 2 kilometry po tomto hřebenu na vrchol hory. Ten leží v nadmořské výšce 4 045 m.

DSC08024Pohled na východ, vlevo Red Mountain, vpravo Wheeler Ridge, v pozadí Owens Valley a vpravo White Mountains

            Po celou dobu cesty je zcela výjimečný výhled 270°. Na sever k vulkanické oblasti u Mamoth Lakes, na východ do údolí Rock Creek Lake, údolí Owens Valley a na vzdálené pohoří White Mountains a na jih, na nejbližší nejvyšší části Sierry Nevada. To jsou například Mount Tom (4 163 m) nebo Mount Humphreys (4 265 m) a další hory.

DSC08027Výhled jižním směrem, na hlavní hřeben Sierry Nevady; vlevo Mount Tom (4 163 m), vzadu ve střední části Mount Humphreys (4 265 m)

            Oblast je součástí John Muir Wilderness. Floru v nadmořské výšce okolo 3 000 metrů tvoří subalpinské louky a porosty borovice bělokmenné a borovice Balfourovi. V nižších polohách pak převládají borovice pokroucené a borovice Jeffreoovi.

DSC08030Pohled na sever na hlavní hřeben Sierry, vpředu Mount Starr (3 912 m)

            Obvyklou faunu v oblasti tvoří sysel zlatavý, svišť žlutobřichý, místní druh ovce tlustorohé nebo medvěd hnědý. V řekách a horských potocích je nejčastější rybou kalifornský pstruh zlatavý. (08/19) Více foto.

 

NÁRODNÍ PARK SEQUOIA

General Grant Tree – General Sherman Tree – Big Trees Trail – Moro RockBig Trees TrailSekvojovci obrovští v okolí stezky The Big Trees Trail    

            V Národním park Sequoia se nachází největší koncentrace sekvojovců obrovských, nejobjemnějších stromů na Zemi. Nachází se zde přes dvacet míst, oblastí či hájů, kde rostou sekvojovci obrovští. Nejvíce známý je Giant Forest, Obří les, na severozápadě parku u silnice č. 198, s polovinou z deseti největších sekvojovců, včetně největšího sekvojovce obrovského nazývaného Generál Sherman. V oblasti General Grant Grove, háj generála Granta, roste druhý největší sekvojovec General Grant Tree. Nejrozlehlejším hájem sekvojovců je méně známý Redwood Mountain Grove na severozápadě parku. Další z významných oblastí je Atwell Grove, na západě parku, na odbočce ze silnice č. 198 do Mineral King nebo Garfield Grove u jihozápadního vstupu do parku.

DSC05435Kmeny sekvojovců v oblasti Grant Grove

            Sekvojovec obrovský, anglicky giant sequoia, také sierra redwood, latinsky Sequoiadendron giganteum, je nejobjemnější strom na Zemi. Se stářím některých stromů 3 200 let také náleží k nejstarším rostlinám na Zemi. Sekvojovci mají průměr kmene v základně 6 až 8 metrů a dorůstají výšky 50 až 85 metrů. Větve mají průměr 2,5 metru. Stromy rostou pouze v západní části pohoří Sierra Nevada, v nadmořské výšce 1 500 až 2 300 metrů.

DSC05456Sekvojový háj Grant Grove

            Pouze další čtyři stromy na Zemi dorůstají výšek přes 90 metrů. Jsou jimi vůbec nejvyšší stromy na Zemi sekvoje vždyzelené rostoucí na západě Spojených států (Kalifornie a Oregon), dále blahovičníky královské, původní pro jihovýchodní Austrálii (Victorii a Tasmánii), douglasky tisolisté rostoucí na západě Severní Ameriky (Britská Kolumbie, Washington, Oregon, Kalifornie) a smrky sitka rozšířené pouze v blízkosti pobřeží Pacifického oceánu od severní Kalifornie až po Aljašku.

DSC05515Koruny sekvojovců v Giant Forest

            Nejobjemnějším stromem je General Sherman Tree, strom generála Shermana. Má výšku 83,8 metru, průměr kmene v základně je 11,1 metru, obvod kmene na zemi je 31,1 metru. Ve výšce 50 metrů má průměr kmene 4,5 metru. Největší větve mají průměr přes 2 metry. Strom roste v oblasti Giant Forest, Obří les, dostupné ze silnice č. 198. Druhým největším stromem je General Grant Tree, strom generála Granta. Strom má výšku 81,5 metru, průměr a obvod na zemi je 8,8 metru a 32,8 metru. V 50 metrech výšky má sekvojovec průměr 4 metry. Generál Grant Tree se nachází v oblasti General Grant Grove, u západního vstupu do národních parků Kings Canyon a Sequoia, v blízkosti návštěvnického centra Grant Grove Village. (08/18)

 

BISHOP PASS, VÝCHODNÍ SIERRA NEVADA

Trasa v oblasti průsmyku Bishop Pass v John Muir Wilderness

délka: 20 km; převýšení: 672 m; čas: 6 až 7 h

DSC05837Výhled z jihozápadního svahu Mount Agassiz na průsmyk Bihop Pass (vlevo ve střední části)

            Výchozím místem trasy je jezero South Lake v nadmořské výšce 2 977 metrů. Od South Lake vede trasa jižně, následně jihozápadně. Prochází se kolem řady jezer, z nichž největší je Ledge Lake a nejvýše položené Bishop Lake.

DSC05848Jezero Bishop Lake a Mount Goode (3 988 m)

            Průsmyk Bishop Pass leží v nadmořské výšce 3 649 metrů. Okolí dominují západně ležící Mount Goode (3 988 m) a východně ležící Mount Agassiz (4 235 m), nejseverněji položená hora skupiny Palisade. V průběhu trasy je na západě nejvýraznější horou Hurd Peak (3 727 m), na východě se nachází více horských vrcholů, nejvyšší jsou Gendarme Peak (4 039 m) a Cloudripper (4 122 m).

DSC05851Mount Agassiz (4 235 m) z turistické trasy Bishop Pass Trail

            Oblast leží na jihovýchodě pohoří Sierra Nevada, v místech, kde prochází hlavní hřeben pohoří. Necelé 4 kilometry jihovýchodně od průsmyku Bishop Pass leží třetí nejvyšší hora Sierry Nevady North Palisade (4 343 m). V John Muir Wilderness se nachází jedny z nejvyšších hor Sierry Nevady. Celkem 57 vrcholů překračuje 4 000 metrů. Hory jsou tvořeny žulou nevadského batolitu a vytvarované působením ledovců. (08/18)

 

KEARSARGE PASS, VÝCHODNÍ SIERRA NEVADA

Onion Valley (2 805 m) – Gilbert Lake - Kearsarge Pass (3 604 m)

délka: 14 km, převýšení: 800 m; čas: 4 až 5 h

DSC08073University Peak a jezero Matlock Lake

            Kearsarge Pass je průsmyk na jihovýchodě Sierry Nevady. Je dostupný z oblasti Onion Valley. Kearsarge Pass leží v nadmořské výšce 3 604 metrů a je vzdálený něco přes 20 kilometrů severně od nejvyšší hory Sierry Nevady Mount Whitney (4 421 m) a okolo 14 kilometrů severně od druhé nejvyšší hory Sierry Mount Williamson (4 382 m).

DSC08069University Peak (4 144 m) z Bishop Pass Trai

            Hlavními vrcholy v okolí trasy jsou Kearsarge Peak (3 840 m) ze severní strany a University Peak (4 155 m) z jihu. Z průsmyku Kearsarge Pass lze dále pokračovat na západ, kde se trasa po 3,5 km napojuje na známou dálkovou turistickou trasu John Muir Trail. Pokud by se dále pokračovalo po John Muir Trail necelé dva kilometry jižně, západně, napříč pohořím Sierra Nevada, vede trasa Bubbs Creek Trail. Je to jedna z velmi mála tras v celém pohoří, která prochází pohořím ve směru západ-východ. Po 20 kilometrech tato trasa ústí na louku Zumwalt Meadow, která je součástí kaňonu Kings Canyon. Zde také končí, respektive začíná, silnice č. 180, která umožňuje západní přístup do národních parků Kings Canyon a Sequoia.

DSC08084Pohled z Bishop Pass Trail, v dálce údolí Owens Valley a hradba pohoří Inyo Mountains

            Na trase Kearsarge Pass Trail z Onion Valley do průsmyku Kearsarge Pass se nachází několik jezer. Jsou to například Gilbert Lake, Flower Lake nebo Matlock Lake. Některá se nachází přímo podél trasy, k některým vedou vedlejší cesty z hlavní trasy.

DSC08057Nejvyšší část Sierry, Mount Whitney vpravo, v popředí Lone Pine Peak a Mount Langley

            Cestou po silnici č. 395 a následně po odbočení v Independence na Onion Valley Road jsou výhledy na hlavní, nejvyšší hřeben Sierry Nevady, včetně nejvyšší hory Spojených států bez Aljašky Mount Whitney (4 421 m). (08/19) Další foto.

Share