logo

.


Lago di Garda 7276Jezero Lago di Garda, Malcesine a Gardské hory z Monte Balda

            GARDSKÉ HORY jsou pohoří na západě Jižních vápencových Alp, v okolí Gardského jezera. Rozkládají se západně, severně a východně od Gardského jezera, jižní hranici tvoří Pádská nížina. Západní část Gardských hor tvoří Brescianské Alpy, severozápadní, nejvyšší část, skupina Cadria a východní část horský masiv Monte Baldo. Charakteristickým rysem Gardských hor jsou velké výškové rozdíly mezi údolími a vrcholky hor. Gardské jezero leží v nadmořské výšce okolo 70 metrů a nejvyšší vrcholky Gardských hor dosahují přes 2 100 metrů. Tyto výškové rozdíly jsou také příčinou různorodé vegetace. Zatímco na pobřeží Gardského jezera roste středomořská vegetace, ve vyšších polohách se vyskytuje alpská flora. Nejvyšší horou Gardských hor je Monte Cadria (2 254 m). K dalším významným vrcholům náleží Cima Valdritta (2 218 m), nejvyšší vrchol masivu Monte Baldo, dále Monte Stivo (2 054 m), Monte Bondone (2 180 m), Monte Caplone (1 976 m), Monte Tremalzo (1 973 m) nebo Cima d’Oro (1 802 m). Cima Valdritta je také s prominencí 1 950 metrů pátou nejprominentnější horou v Itálii, vyšší prominenci mají pouze Mont Blanc, Marmolada, Monte Viso a Ortles.

 

TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY V GARDSKÝCH HORÁCH

MONTE BALDO

Trasy v horské skupině Monte Baldo nad Gardským jezerem

délka: 12 až 15 km; převýšení: 500+ m; čas: 6 až 8 h

120Výhled na Malcesine, gardské jezero a západní Gardské hory

            Gardské jezero je s rozlohou 368 km² největším jezerem v Itálii. Má největší délku téměř 52 kilometrů a největší šířku necelých 17 kilometrů. V severní části se jezero zužuje, místy až na necelých 2,5 km. V severní části je Gardské jezero obklopeno Gardskými horami. Na západě se nachází nejvyšší vrcholy Monte Caplone (1 976 m) a Monte Tremalzo (1 973 m), které jsou součástí přírodní rezervace Alto Garda Bresciano. Na východě leží horský masiv Monte Baldo s nejvyšším vrcholem Cima Valdritta (2 218 m). Jižní polovina jezera již zasahuje do Pádské nížiny. Hlavním přítokem je na severu řeka Sarca, na jihozápadě odtéká řeka Mincio. V okolí jezera roste středomořská subtropická flora. Najdeme zde olivovníky, fíkovníky, palmy, akácie, oleandry, ibišek, pěstuje se zde vinná réva.

125Gardské jezero, obec Limone sul Garda, v pozadí Monte Tremalzo

            Z Malcesine na pravém břehu Gardského jezera lze využít lanovku Malcesine – Monte Baldo na vrchol Spino di Sopra (1 720 m). Odtud vede jižně krásná hřebenová trasa značená jako č. 651 s výhledy na Gardské jezero a západní část Gardských hor. Přibližně po hodině cesty se dojde na jeden z vrcholů Monte Balda Cime delle Pozzette (2 132 m). Dále jižně pak lze pokračovat, již ve zvlněném terénu, s četnými sestupy a výstupy, až na nejvyšší vrchol masivu Monte Baldo Cima Valdritta (2 218 m). Zpět se lze ke stanici lanovky vrátit po stejné cestě nebo sestoupit po trase č. 5 cestou pod hlavním hřebenem Monte Balda a následně trasou č. 2 opět vystoupat k lanovce.

DSC07286Výhled z vrcholu a vyhlídky Cime di Ventrar na severní část jezera, vlevo město Riva del Garda

            Od lanovky se lze také vydat po trase č. 651 opačně, severním směrem, na jeden z vrcholů Monte Baldo a vyhlídku Cime di Ventrar (1 751 m). Zde pak sestoupit po trase č. 3 s několika pěknými výhledy na severní část Gardského jezera a Gardských hor a následně se přes rozcestí Prai (1 300 m) vrátit zpět k lanovce. Délka trasy je 7,5 km, převýšení 420 metrů, cca 3 hodiny. (07,08/12) Fotografie.

 

MONTE CADRIA

Výstup na nejvyšší horu Gardských hor

Délka: 11,4 km; převýšení: 1 300 m; čas: 6 h

DSC05831Výhled z vrcholu směrem na jihovýchod; údolí Valle di Concei, jezero Ledro, v pozadí vpravo Monte Baldo

            Monte Cadria je s výškou 2 254 metrů nejvyšším vrcholem Gardských hor. Leží v severozápadní části Gardských hor, přibližně 8 km severozápadně od jezera Ledro a okolo 14 km severozápadně od severní části Gardského jezera. Západním a severním směrem od hory se rozkládá horská skupina Adamello-Presanella, severovýchodně leží Dolomity di Brenta a východně a jižně, nad údolími Valle di Concei a Valle di Ledro, pokračují Gardské hory.

DSC05824Rozcestí Malga Vies

Na vrchol hory vede několik tras. Standardní výstupová cesta vede z jihu až z jihovýchodu, od obce Lenzumo. Přes rozcestí Malga Vies a Malga Cadria postupuje jihozápadním obloukem na vrchol. Nejkratší cesta vede z východu, z lesní zpevněné cesty v údolí Valle dei Molini a na rozcestí Malga Vies se napojuje na trasu z obce Lenzumo. (09/22) Foto.

 

MONTE STIVO

Výstup na jednu z dominantních hor v severní části Gardského jezera

Délka: 10 km; převýšení: 810 m; čas: 3 až 4 h

DSC03999Výhled z vrcholu na Gardské jezero, vlevo Monte Baldo, vpravo v údolí Riva del Garda

            Monte Stivo tvoří s nadmořskou výškou 2 054 metrů jednu z dominantních hor v okolí severní části Gardského jezera. Na západě vystupuje nad údolím řeky Sarca, respektive menšími městy Riva del Garda a Arco, na východě nad údolím řeky Adiže. Převýšení mezi údolími a vrcholem hory dosahuje 1 900 metrů. Monte Stivo je součástí Gardských hor a přes sedlo navazuje na horský masiv Monte Baldo.

DSC03995Výhled z vrcholu na severovýchod, v údolí Lago di Cavedine, v pozadí pohoří Presanella

            Na vrchol hory vede více turistických značených cest. Jedna z nich vychází od pobřeží Gardského jezera, z obcí Nago-Torbole. Stezka vede do malé obce Santa Barbara (1 150 m), která je dostupná i po silnici SP-48 mezi obcemi Bolognano a Ronzo-Chienis. Zde jsou dvě parkoviště. Na horu se vystupuje z jihozápadu. Pod vrcholem, v nadmořské výšce 2 012 metrů se nachází horská chata Stivo Prosperi Marchetti.

DSC04000Výhled na sever; na Gardské hory a v pozadí horskou skupinu Adamello

            Výhled z vrcholu je 360°, na Monte Baldo, Gardské jezero, Gardské hory, dále směrem na severozápad a sever na zasněžené horské skupiny s ledovci Adamello a Presanella a na východ na údolí řeky Adiže a za ním se rozkládající Dolomity. Pod horou, severně lze také pozorovat jezera Lago di Toblino a Lago di Molveno. (09/21). Další foto.

Share