logo

.


SURINAMSurinam / Republiek Suriname


Základní informace

Rozloha: 163 820 km2
Počet obyvatel: 590 000 (2017)
Hustota obyvatel: 3,5/km2
Úřední jazyk: nizozemština
Obyvatelstvo: 37% Indové, 31% kreolové (mulaté), 15% Javánci (Indonésané), 10% Afričané (potomci uprchlých otroků), 2% Indiáni, 2% Číňané
Náboženství: 27,5% hinduisté, 25% protestanté (převážně Moravští bratři), 23% římští katolíci, 20% muslimové
Politický systém: prezident a vláda, jednokomorový parlament - 51 členů
Hlavní město: Paramaribo (224 000)
Největší města: Lelydorp (18 000), Nieuw Nickerie (13 000)

TOP MÍSTA

1. PŘÍRODNÍ REZERVACE STŘEDNÍ SURINAM

Central Suriname Natural Reservecommons.wikimedia.org/wiki/File:Amazon_jungle_from_above.jpg

                Přírodní rezervace Střední Surinam je největší přírodním chráněným územím v Surinamu. Rozkládá se ve středozápadní části země a má rozlohu 16 000 km2. V oblasti rostou tropické deštné lesy a pramení zde řada řek. Geologicky je rezervace součástí Guyanského štítu. Charakteristické jsou pro oblast granitové ostrovní hory. Na jihovýchodě rezervace se nachází Vilemínino pohoří s nejvyšší horou Surinamu Julianatop (1 280 m). Ve střední části pak leží další z nejvyšších surinamských vrcholů Tafelberg (1 026 m). Flora rezervace zahrnuje více než 5 tisíc druhů rostlin. Z živočichů zde žijí jaguáři američtí, tapíři, lenochodi nebo vydry obrovské.

 

2. PARAMARIBO

Paramaribo 2  2vflickr.com/photos/davidstanleytravel/14110821309

                Paramaribo je hlavní a největší město Surinamu. Leží na severu země, na levém břehu řeky Surinam, přibližně 15 kilometrů před ústím do Atlantského oceánu. Žije zde 240 000 obyvatel, což je téměř polovina obyvatel Surinamu. Historická část Paramariba je součástí kulturního světového dědictví UNESCO. Koloniální město bylo vystavěné v 17. až 18. století. Tvoří ho především zástavba ze dřeva, která vychází z nizozemské a evropské architektury s využitím místních materiálů. K hlavním památkám náleží pevnost Fort Zeelandia z druhé poloviny 17. století, Prezidentský palác z roku 1730, protestantský kostel z roku 1837, neogotická katedrála z roku 1885 nebo městský park Palmová zahrada.

 

3. HORNÍ SURINAM

Suriname Riverflickr.com/photos/105105658@N03/17979747870

                Surinam je jedna z hlavních řek v Surinamu. Má tok dlouhý 480 kilometrů. Pramení v Guyanské vysočině a ústí do Atlantského oceánu v hlavním městě Paramaribo. Přibližně na středním toku se nachází rozlehlá přehradní nádrž Brokopondo. Nad přehradou řeka protéká tropickým deštným lesem s několika maronskými indiánskými vesnicemi. K nejznámějším náleží Kininipaati, Anaula a Danpaati. Na některých místech horního toku Surinam se nachází pláže s bílým pískem, ve vesnicích jsou možnosti ubytování.

 

4. GALIBI

Galibi Surinamecommons.wikimedia.org/wiki/File:Langmankondre_(2719178349).jpg

                Galibi je přírodní rezervace na severovýchodě Surinamu, v blízkosti hranice s Francouzskou Guyanou. Rezervace se nachází v místě ústí řeky Coppename do Atlantského oceánu. Na místních plážích se od dubna do srpna vyskytuje řada mořských želv, včetně kožatky velké, oblast je bohatá na ptactvo a u ústí řeky lze pozorovat kapustňáky. V rezervaci také žijí původní obyvatelé, Karibové.

 

5. PŘÍRODNÍ PARK BROWNSBERG

Brownsbergflickr.com/photos/130789082@N08/46320684612

                Přírodní rezervace Brownsberg se nachází přibližně 130 kilometrů jižně od hlavního města Paramaribo. Má rozlohu 120 km2. Oblast pokrývají tropické deštné lesy. Roste zde přes 1 300 druhů rostlin a žije zde více než 300 druhů ptáků. V rezervaci také žije řada druhů opic, například vřešťan rezavý nebo chvostan černý.

 

Zdroje: St. Louis a kol.: Jižní Amerika, severovýchodní část. Lonely Planet. 1. české vyd. Svojtka Praha 2014. 543 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi Creative Commons, CC 3.0

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Surinam má vlhké tropické podnebí, které je zmírňováno severovýchodními pasátovými větry. Průměrná roční teplota je 29 až 34°C. Srážek spadne ročně v průměru 1 500 mm na pobřeží a 2 500 mm ve vnitrozemí na návětrných svazích hor. Surinam má dvě období dešťů. Od dubna do srpna a od listopadu do února.

                Průměrné teploty jsou v hlavním městě Surinamu Paramaribo po celý rok 26 až 28°C. Srážek ročně spadne 2 200 mm. Nejnižší srážky jsou v září a říjnu, nejvyšší v květnu a červnu.

Paramaribo - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

DISTRIKTY

                Surinam se skládá z 10 distriktů.

Turistické cíle, SurinameTourism.sr (en)

Regiony

1 Brokopondo; 2 Commewijne; 3 Coronie; 4 Marowijne; 5 Nickerie; 6 Para; 7 Paramaribo; 8 Saramacca; 9 Sipaliwini; 10 Wanica

Surinam distrikty  kopie

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Pro občany České republiky platí při cestování do Surinamu vízová povinnost. Vydání víza trvá obecně 5 dní, vízum je s platností 2 měsíce. Při cestách za turistickým účelem mohou občané České republiky využít možnosti zakoupení tzv. turistické karty, která nahrazuje vízum, avšak platí pouze pro jeden vstup zpravidla na dobu pobytu 30 dnů, s možností prodloužení na 90 dnů. Turistickou kartu je možné obdržet na kterémkoliv zastupitelském úřadu Surinamu, na mezinárodním letišti v hlavním městě Paramaribo a dalších místech.

Doklady. Ke vstupu musí mít turista z ČR vízum, k tomu je nutno vyplnit dvě žádosti, přiložit 2 fotografie pasového formátu z nedávné doby, pas platný alespoň ještě 10 měsíců, předložit zpáteční letenku, zaplatit 30,- US$.

Měna. Dolar, SRD. 1 surinamský dolar = 3 Kč (2019), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC-3 (o 4 hodiny méně než je středoevropský čas)

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Hranice Surinamu jsou na západě (s Guyanou) vytvořeny řekou Corantjin, na východě (s Francouzskou Guyanou) řekou Marowijne. Území Surinamu lze rozdělit na dva přibližně stejně velké přírodní regiony. Podél pobřeží Atlantického oceánu je poměrně široká, místy zamokřená nížina s četnými písečnými valy podél břehů. Směrem do vnitrozemí se zvedá východní část Guyanské vysočiny. Nejvyšší vrchol země Julianatop má výšku 1 230 metrů. Řeky směřují z hornatého vnitrozemí k pobřeží Atlantiku. Na řece Surinam, ve středovýchodní části země byla vybudovaná rozsáhlá přehradní nádrž Van Bloomestein Meer.

               Na pobřeží rostou v některých místech mangrovy, směrem do vnitrozemí jsou vlhké savany, na něž navazují tropické deštné lesy.

Surinam fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. čes. vyd. Odeon,  Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa 

Světové dědictví

Surinam má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.

Odkazy

Britannica, Suriname (en)

CIA World Factbook, Suriname (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Surinam (cs)

Wikipedie, Surinam (cs)

Dokumenty

Surinam (ČT, 2002)

end faq

Share