Pobřežní oblast Big Sur ve střední Kalifornii a pohoří Santa Lucia Range
Za POBŘEŽNÍ PÁSMO se označuje řada rozlehlých pohoří podél Tichého oceánu ze severozápadní Kanady přes celé západní pobřeží Spojených států amerických až na jih Kalifornie. Délka Pobřežního pásma se uvádí přes 5 tisíc kilometrů. Součástí Pobřežního pásma jsou Kenai a Chugac Mountains a pohoří sv. Eliáše na Aljašce, horská pásma Pobřežních hor, které leží převážně v Britské Kolumbii, Olympijské pohoří ve státě Washington, Oregonské pobřežní pásmo v Oregonu a Kalifornské pobřežní pásmo, Klamatské hory a Transverse Ranges v Kalifornii.
TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA V POBŘEŽNÍM PÁSMU
MOUNT SAN ANTONIO, SAN GABRIEL MOUNTAINS
Výstup na nejvyšší horu pohoří San Gabriel Mountains (3 068 m) v okolí Los Angeles
Pohled z vrcholu Mt. Baldyho na sever, na pohoří San Gabriel Mountains
San Gabriel Mountains, česky pohoří sv. Gabriela, je horské pásmo, které ze severu obklopuje město Los Angeles. Vrcholky hor, v zimě zasněžené, tvoří jednu z dominant Los Angeles. Pohoří má ze západu na východ délku okolo 90 km a ze severu k jihu největší šířku 35 km. Je součástí horského systému Transverse Ranges. Nejvyšší horou pohoří je s nadmořskou výškou 3 068 metrů Mount San Antonio, častěji označovaný jako Mt. Baldy.
Výhled na východní hřeben Mount San Antonia a trasu Devils Backbone Trail
Mount Baldy leží ve východní části pohoří. Hora je nejlépe dostupná ze severního Los Angeles, po silnici Mt. Baldy Road, která prochází kaňonem San Antonio. Výchozí místo pěší turistické trasy se nachází na konci silnice, v oblasti Manker Flat, v nadmořské výšce 1 850 m. Odtud vedou na vrchol dvě trasy, kratší a strmější Baldy Bowl Trail (7 km) a delší Devils Backbone Trail (10,7 km). Trasa se často volí jako okruh, strmější Baldy Bowl Trail jako výstupová a Backbone Trail jako sestupová. V delší části je možné z Baldy Notch do Manker Flat a naopak využít lanovku.
Pohled na jih, do kaňonu San Antonio, po trase Baldy Bowl Trail
San Gabriel Mountains je součástí chráněné krajinné oblasti Angeles National Forest založené v roce 1908. Floru v oblasti tvoří především keře a porosty dubů, zejména dubu kalifornského a kalifornského dubu černého, ve vyšších polohách rostou borovice a jedle. Obvyklými stromy v oblasti jsou borovice Jeffreyova, pobřežní druh douglasky tisolisté, borovice těžká, borovice pokroucená a jedle ojíněná. Typickými stromy pro tuto oblast jsou borovice Coulterova, douglaska velkoplodá a ořešák kalifornský.
Kaňon San Antonio se silnicí Mt. Baldy Road klesající do Los Angeleské pánve
Místní faunu tvoří lišky šedé, rys červený, puma americká, medvěd hnědý nebo kojoti prérijní.(08/19)
BIG SUR, STŘEDNÍ KALIFORNIE
Cesta přes Big Sur po kalifornské státní silnici č. 1 po pobřeží Střední Kalifornie
Big Sur, oblast v okolí mostu Bixby Creek Bridge
Big Sur je pobřežní oblast ve Střední Kalifornii, v kraji Monterrey County, přibližně mezi městy Monterrey a San Simeon. Po pobřeží prochází kalifornská státní silnice č. 1 otevřená v roce 1937. Délka úseku je okolo 130 kilometrů. Region je velmi řídce osídlen, nejsou zde žádná města, ani obce, pouze několik osad. Dominantu tvoří pobřeží Tichého oceánu a z něho vystupující pohoří Santa Lucia Range, pohoří sv. Lucie. Vrcholy hor dosahují výšek okolo 1 500 metrů.
Hřbety pohoří Santa Lucia Range
V oblasti se nachází několik státních parků, k těm nejvíce známým náleží Andrew Molera State Park, Pfeiffer Big Sur State Park a Julia Pfeiffer Burns State Park. V těchto parcích jsou pak značené turistické trasy.
Andrew Molera State Park
Stavba kalifornské státní silnice č. 1 v Big Sur byla připravovaná od počátku 20. let minulého století a započala v roce 1928. V daném úseku se nachází 29 mostů, z nichž nejvíce obdivovaný je Bixby Creek Bridge s délkou 218 metrů a výškou 79 metrů.
Oblast Julia Pfeiffer Burns State Park
V místních lesích rostou sekvoje vždyzelené, douglasky tisolisté, jedle ojíněné, jedle kalifornské nebo cypřiše. Místní faunu tvoří jelenec černoocasý, medvěd hnědý, puma americká, v oceánu lachtan kalifornský. Významný je ohrožený kondor kalifornský, největší suchozemský pták v Severní Americe.(08/18) Další foto.
EWOLDSEN TRAIL, BIG SUR
Trasa v oblasti Big Sur, Santa Lucia Mountains
Horské hřbety pohoří Santa Lucia Range vystupující z oceánu
Pěší trasa se nachází v oblasti BIg Sur, ve státním parku Julia Pfeiffer Burn State Park. V blízkosti výchozího místa trasy je jedno z nejvíce navštěvovaných míst v rámci Big Suru, zátoka McWay Cow s písečnou pláží a s vodopádem McWay Falls.
Výhled na Tichý oceán a na Pacific Higway 1
Trasa vede nejprve lesem kolem vodopádu Canyon Falls a podél potoka McWay Creek. Následně mění směr na západní, odtud jsou místy vidět okolní vrcholy hor pohoří Santa Lucia Mountains, nejvyšší v okolí je Anderson Peak (1 249 m). V nejvyšším místě trasy je výhled 230° na Tichý Oceán, Pacifickou silnici č. 1 a útesy pohoří sv. Lucie vystupující z oceánu.
Trasa lesem místy se sekvoji vždyzelenými
V zalesněném kaňonu v okolí trasy a potoka McWay Creek rostou sekvoje vždyzelené. Dále zde rostou různé druhy severoamerických borovic a jedlí.(08/18)
MOUNT LEE, SANTA MONICA MOUNTAINS
Výstup na Mount Lee (521 m), jeden z nejvíce známých vrchů na světě
Pohled z vrcholu Mount Lee do Losangeleské pánve, na město Los Angeles, s Downtown Los Angeles vlevo
Mount Lee (521 m) je vrch na východním konci pohoří Santa Monica Mountains. Nachází se v Los Angeles, v Grifith Parku, severně od čtvrtí Holywood a Hollywood Hills. Mount Lee je světově známý nápisem Hollywood, který je umístěn pod vrcholem, na jižním svahu.
Výhled z cesty na vrchol severovýchodním směrem, do údolí San Fernando Valley a na pohoří San Gabriel Mountains
Západně od Mount Lee leží dominantnější vrchol Cahuenga Peak (555 m), severně se nachází rozsáhlé údolí San Fernando Valley obklopené horskými pásmy Transverse Ranges, severovýchodně a východně se rozkládá pohoří San Gabriel Mountains a jižně leží Losangeleská pánev, respektive Los Angeles.
Mount Lee
Nápis Hollywood byl na vrch umístěn v roce 1923 za účelem reklamy na prodej stavebních pozemků v okolí. Původní nápis byl Hollywoodland. Po roce a půl byl odstraněn. S rostoucí známostí a úspěšností hollywoodských filmů byl následně na vrch navrácen.(05/14)
WHISTLER MOUNTAIN, POBŘEŽNÍ HORY
Výstup na Whistler Mountain (2 182 m) v Pacifickém pásmu Pobřežních hor v Britské Kolumbii
Horské vrcholy pohoří Garibaldi Range
Whistler Mountain (2 182 m) je jeden z hlavních vrcholů v okolí menšího města a známého lyžařského centra Whistleru v Britské Kolumbii, na severozápadě Kanady. Whistler leží 120 kilometrů severně od Vancouveru.
Výhled z vrcholu Whistler Moutain na severovýchod, vlevo jezero Alta Lake, v dolní části Whistler, vpravo nahoře Mt. Currie (2 591 m)
Whistler Mountain leží na jižním úpatí Whistleru. Hora je součástí pohoří Garibaldi Range, které tvoří jihozápadní výběžek Pacifického pásma. To je pak součástí Pobřežních hor. Nejvyšší horou Garibaldi Range je Wedge Mountain (2 872 m), který leží 15 km severovýchodně od Whistler Mountain a 12 km východně od Whistleru. Nejvyšší horou Pacifického pásma a Pobřežních hor je Mount Waddington (4 019 m). Trasa začíná u horní části lanovky Whistler Village Gondola v nadmořské výšce 1 850 metrů a vede až na vrchol po udržované nezpevněné cestě. Nejprve vede jižním směrem, v úrovni vrcholu hory se stáčí na západ a na vrchol se vyjde z jihozápadu.
Cesta pod vrcholem na konci května
Z vrcholu Whistler Mountain je výhled na město, které ze západu obklopuje jezero Alta Lake a ze severu jezero Green Lake. Dále je vidět na okolní hory pohoří Garibaldi Range a na jižní část Pacifického pohoří. (05/14)