Rozloha: 406 752 km2
Počet obyvatel: 7 152 700 (2019)
Hustota obyvatel: 18/km2
Úřední jazyk: španělština, guaraní
Obyvatelstvo: 95% mestici, 5% ostatní
Náboženství: 90% římští katolíci, 6% protestanté
Politický systém: prezident a vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna - 80 členů a senát - 45 členů
Hlavní město: Asunción (542 000)
Největší města: Ciudad del Este (223 000), San Lorenzo (205 000), Luque (171 000), Capiatá (154 000)
1. GRAN CHACO
commons.wikimedia.org/wiki/File:Chaco_Boreal_Paraguay.jpg
Gran Chaco je rozsáhlá nížina na severozápadu Paraguaye. Zaujímá téměř polovinu rozlohy země a dále se rozkládá na území Bolívie, Argentiny a částečně i Brazílie. Celková rozloha Gran Chaca je téměř 650 000 km2. Paraguayská Gran Chaco má průměrnou nadmořskou výšku 125 m a nejvyšší vrchy dosahují 300 m. Tvoří ji dvě odlišné části. Západní část (tři čtvrtiny rozlohy paraguayského Gran Chaca) se nazývá Alto Chaco. Je to suchá oblast se savanami, nízkými keři a xerofyty (kaktusy, sukulenty). Směrem na východ leží Bajo Chaco, vlhčí oblast, kde rostou tropické lesy a v blízkosti řeky Paraguay se nachází mokřady a bažiny a rostou zde i palmy. V severní části Gran Chaca leží největší paraguayský národní park Defensores del Chaco. Má rozlohu 7 200 km2. V oblasti rostou nízké lesy, keře, řada druhů kaktusů. Žije zde řada savců, například jaguáři, pumy, opice nebo tapíři.
2. LA SANTISIMA TRINIDAD DE PARANA
commons.wikimedia.org/wiki/File:Trinidad_(Paraguay).JPG
La Santisima Trinidad de Parana je původní jezuitská redukce. Leží na jihu Paraguaye, přibližně 30 km severovýchodně od třetího největšího paraguayského města Encarnación. Dnes se zde nachází pozůstatky jezuitských staveb (kostely, obytné budovy, školy, obchody) ze 17. a 18. století. Jedná se o jednu z nejstarších památek na území Paraguaye.
3. CONCEPCIÓN
flickr.com/photos/arcadius/5651837149
Concepción je město v centrální části Paraguaye, na řece Paraguay. Žije zde okolo 80 tisíc obyvatel. Concepción byl založen ve druhé polovině 18. století, na počátku 20. století byl důležitým říčním přístavem a hlavním centrem paraguayského severu. Z té doby se zachovalo několik paláců a řada zajímavých staveb. Jednou z hlavních památek je salesiánský kostel María Auxiliadora. Podél řeky se nachází písečné pláže a místní oblíbenou aktivitou jsou projížďky na lodi.
4. PARAGUAYSKÝ PANTANAL
flickr.com/photos/yluux/8553619356
Pantanal je největší tropický mokřad na světě. V pramenné oblasti řeky Paraguay ho tvoří tisíce jezer s hustou vodní flórou. Rozkládá se na ploše okolo 150 000 km2, především na území státu Mato Grosso do Sul v Brazílii, ale zasahuje také do Bolívie a na severovýchod Paraguaye. Nejvhodnějším výchozím místem pro návštěvu paraguayského pantanalu je město Bahía Negra. Oblast je bohatá na faunu. Vykytují se zde především vodní ptáci, ale lze pozorovat i kajmany yakaré, kapybary nebo jeleny bahenní. Pantanal je dostupný pouze člunem.
5. ENCARNACIÓN
flickr.com/photos/yluux/5468163667
Encarnación je město na jihu Paraguaye, na pravém břehu řeky Paraná. Se 135 tisíci obyvateli je třetím největším městem v Paraguayi. Encarnación se nachází v nadmořské výšce 90 metrů a má vlhké subtropické podnebí. V posledních letech se město stává centrem turismu v Paraguayi. Známé je širokými plážemi na březích řeky Paraná s pobřežní promenádou a místním karnevalem, který se koná o víkendech koncem ledna a v únoru. Současně se také nachází v blízkosti jedné z hlavních památek v Praguayi, jezuitské misie La Santisima Trinidad de Parana.
Zdroje: St. Louis R. a kolektiv: Jižní Amerika, jihozápadní část. Lonely Planet. 1. české vyd. Svojtka Praha 2014. 651 s.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi Creative Commons, CC 3.0
Paraguay má převážně subtropické podnebí, pouze část území na severu je v oblasti tropické. Srážky na západě země jsou 500 až 800 mm, na východě až 2 000 mm. Paraguay má období dešťů a období sucha. Na podnebí se výrazně podílí vítr. V období od října do března přináší oteplení větry vanoucí ze severu z Amazonské nížiny, zatímco od května do srpna ochlazují zemi větry vanoucí z And. Průměrné teploty v zemi se v průběhu roku pohybují mezi 17 až 28°C. S letními teplotami (od prosince do března) přes 40°C patří území Paraguaye k nejteplejším v Jižní Americe.
Průměrné letní teploty (prosinec až únor) v hlavním městě Paraguaye Asunciónu jsou 27 až 28°C, průměrné zimní jsou 18 až 20°C. Roční úhrn srážek je 1 400 mm, více deštivé období je od října do března, nejsušší je červenec. Ve městě Puerto Casada v severní části země jsou průměrné letní teploty 27 až 29°C, průměrné zimní 20 až 22°C. Celkově srážek ročně je 1 090 mm, více deštivé období je od října do března (mimo prosinec).
Asunción- průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)
Puerto Casado - průměrné teploty, srážky (mm)
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org
Paraguay se administrativně skládá ze 17 departementů a hlavního města. Z geografického hlediska se rozlišují dva hlavní regiony: Západní (Chaco) a Východní (Paraneňa).
Turismus, visitparaguya.travel (es, en)
Region, departement
ZÁPADNÍ REGION, CHACO
1. Alto Paraguay, 5. Boquerón, 17. Presidente Hayes
VÝCHODNÍ REGION
2. Alto Paraná, 3. Amambay, 4. Asunción, 6. Caaguazú, 7. Caazapá, 8. Canindeyú, 9. Central, 10. Concepción, 11. Cordillera, 12. Guairá, 13. Itapúa, 14. Misiones, 15. Ñeembucú, 16. Paraguarí, 18. San Pedro,
Vstup. Na území Paraguaye je turistický pobyt bez víza, pokud nepřesáhne dobu 90 dnů. Při vstupu a odjezdu z paraguayského území cestovatel vyplňuje obvyklý migrační lístek. Vystavení tohoto dokumentu je vhodné si vyžádat (jsou známy případy, kdy turistům bylo migračními úředníky při vstupu sděleno, že vyplnit migrační lístek nepotřebují, a při opuštění země tito cestovatelé museli uhradit pokutu).
Doklady. Ke vstupu do země potřebuje občan ČR platný pas.
Měna. Guarani, PYG. 1 000 guaraní = 3,60 Kč (2018), aktuální kurz
Bezpečnost. Cenová a životní úroveň v Paraguayi je celkově relativně nízká, jedná se o typickou zemi s rozvojovou ekonomikou a bohužel i se stále se zhoršující bezpečnostní situací. Turistická zařízení jsou funkční a poměrně spolehlivá v hlavním městě a v některých větších městech. Ve vnitrozemí není dostatečná turistická infrastruktura. Rovněž doprava ve větších městech a na hlavních trasách mezi nimi je poměrně spolehlivá, obtížné je to již při cestách na venkov, některé oblasti jsou v období dešťů prakticky nepřístupné. Větší kriminalita byla zaznamenána v Ciudad del Este a v oblastech při severní hranici Paraguaye. Občanům cestujícím v Paraguayi se doporučuje pohybovat se v oblastech běžných hlavních tras.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Řeka Paraguay rozděluje území Paraguaye na dvě přibližně stejně velké části. Na západě se rozkládá plošina Gran Chaco, východ tvoří mírně zvlněná planina, většinou s nadmořskou výškou do 300 metrů, maximálně 700 metrů – do které v blízkosti hranic s Brazílií zasahují výběžky Brazilské vysočiny. Oblast Gran Chaco na západě je charakteristická savanami a řídkými lesy. Velkou část plochy země zaujímají mokřady a bažinatá území – podél řeky Paraguay a v jižní části území podél řeky Paraná. Nejvyšším bodem země je Cerro Peró (842 m).
Přibližně polovina plochy země je pokryta lesy. Na severozápadě Gran Chaca jsou křovinaté savany a listnaté opadavé lesy, které směrem k východu přechází v mokřady. V hornatinách na východě země rostou subtropické deštné lesy, které směrem k jihu a západu (řece Paraguay) přechází v travnaté nivy. Největší paraguayské řeky jsou Paraná, Paraguay a Pilcomayo.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. vyd. Odeon 2001.; Wikipedia.org
Paraguay má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.
V Paraguayi se nachází 15 národních parků.
Seznam národních parků, Protectedplanet. net (en)
Britannica, Paraguay (en)
CIA World Factbook, Paraguay (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Paraguay (cs)
Wikipedie, Paraguay (cs)
Statistický úřad, dgeec.gov.py (es)
Gran Asunción (ČT, 2010)
Chaco (ČT, 2010)
Paraguay (ČT, 2003)