logo

.


NOVÁ KALEDONIE   Nová Kaledonie / Nouvelle Calédonie              (Francie Francie)


Základní informace

Rozloha: 18 575 km2
Počet obyvatel: 280 000 (2018)
Hustota obyvatel: 15/km2
Úřední jazyk: francouzština
Obyvatelstvo: 40% Kanakové, 29% Evropané, 9% Wallisané a Futuňané, 2% Tahiťané, 1,5% Indonésané, 1% Vietnamci, 1% Vanuaťané
Náboženství: 60% římští katolíci, 30% protestanté
Politický systém: zámořské společenství Francie; vláda, jednokomorový parlament (Congres du territoire) - 54 členů
Hlavní město: Nouméa (163 700)
Největší města: Mont-Dore (20 000), Dumbéa (19 000), Burail (4 800)

TOP MÍSTA

1. ILE DES PINS

Iles des Pinsflickr.com/photos/rodeime/13232644235

                Ile des Pins je ostrov jihovýchodně od hlavního ostrova Nové Kaledonie Grande Terre. Ile des Pins má rozlohu 130 km2, největší délku 15 km a šířku 13 km. Nejvyšší bod ostrova má 262 m. Žije zde okolo 2 tisíc obyvatel. Ostrov je považován za skutečný ráj pláží s bílým pískem, tyrkysově zbarvených klidných zátok a tropické vegetace. Hlavním centrem turismu na ostrově je obec Kuto.

 

2. NOUMÉA

Noumea  2vflickr.com/photos/thomascuelho/1402561139

                Nouméa je hlavní a největší město Nové Kaledonie. Nachází se na členitém poloostrově, na jihozápadním pobřeží hlavního ostrova Grande Terre. Je obklopené řadou zátok. Žije zde okolo 180 000 obyvatel. Ve městě a blízkém okolí pak žijí více než dvě třetiny všech obyvatel Nové Kaledonie. Hlavní centrum města se nachází na náměstí Place des Cocotiers. K hlavním turistickým cílům ve městě náleží katedrála sv. Josefa z konce 19. století, dvanáct metrů vysoký totem Mwa Ka, místní trhy, zátoka Baie des Citrons s městskou pláží nebo čtvrť Anse Vata s řadou restaurací, barů a klubů.

 

3. OUVÉA

Ouveaflickr.com/photos/philippealexandrepierre/44429274921

                Ouvéa je protáhlý korálový ostrov ležící severovýchodně od Grande Terre. Ouvéa tvoří východní část atolu. Má délku okolo 50 km a největší šířku 6 km. Nejvyšší bod ostrova má 42 m. Žije zde okolo 3 tisíc obyvatel. Ostrov je známý 25 km dlouhou pláží s bílým pískem, travinami a květy divokých tropických rostlin.

 

Zdroje: Kolektiv aut.: South Pacific. Lonely Planet 2012, 614 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Nová Kaledonie má tropické oceánské podnebí, teploty jsou po celý rok vyrovnané. Celoroční průměrné teploty jsou 23°C. Rozlišuje se období více teplé a vlhké, která trvá od listopadu do března, průměrné teploty v tomto období jsou 25 až 27°C. A období „chladnější“ a sušší, které trvá od června do září, průměrné teploty jsou 20 až 23°C. Srážky se výrazně liší, na severovýchodním pobřeží mohou srážky dosahovat až 2 500 mm ročně, zatímco roční průměr srážek na západním pobřeží je 1 000 mm. Od listopadu do března mohou ostrov zasáhnout tropické bouře.

                Průměrné „letní“ (prosinec až březen) teploty v hlavním městě Noumeá (leží na jihozápadě ostrova) jsou 25 až 26°C, průměrné teploty v chladnějším období (červen až září) jsou 20 až 21°C. Nejvíce srážek spadne od ledna do dubna, nejméně v září.

Nouméa - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org 

OSTROVY 

                Nová Kaledonie leží 1 210 km východně od Austrálie (Queenslandu) a jihozápadně od Vanuatu. Je součástí Melanésie. Novou Kaledonii tvoří především hlavní ostrov Grande Terre (16 372 km2), a dále menší ostrovy Loyauté, Chesterfieldské ostrovy, souostroví Belep, ostrov Pins a několik malých ostrůvků a skalisek (celková rozloha menších ostrovů a souostroví je 2 200 km2). Největší z těchto menších ostrovů jsou Lifou (1 207 km2) a Maré (642 km2), které jsou součástí ostrovů Loyauté.

Turismus, newcaledonia.travel (en)

Nová Kaledonie ostrovy  kopie

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Je pro občany ČR totožný se vstupem do metropolitní Francie. Vzhledem ke vzdálenosti a možnosti mezipřistání v jiných státech se doporučuje do zámořských území a departementů cestovat s pasem.

Doklady. Platný cestovní pas.

Měna. CPF frank (XPF). Pacifikský frank (franc des Colonies françaises du Pacifique).

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), Wikipedia.org 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Hlavní ostrov má protáhlý tvar, jeho délka je okolo 350 km a šířka 50 až 60 km. Je převážně hornatý, celou centrální část od severu k jihu zaujímá hlavní pohoří, nejvyšší vrchol ostrova Panié (1 629 m) leží na severovýchodě, druhý nejvyšší bod Humboldt (1 618 m) leží na jihu. Východní část ostrova je pokryta stálezelenými tropickými lesy a bujnou vegetací, západní část je sušší, jsou zde savany a rovinatější terén vhodný pro zemědělství. Z pohoří stéká na pobřeží řada řek, největší je Diahot (100 km). Celý hlavní ostrov (i několik menších ostrovů na severu a na jihu) obklopuje bariérový útes, který vytváří lagunu o ploše 24 000 km2 (průměrná hloubka laguny je 25 m, vzdálenost od pobřeží okolo 30 km). Největší souostroví Loyauté je tvořeno korály a vápencem, nejvyšší bod ostrovů má 138 m.

Nová Kaledonie fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Odkazy

Britannica, New Caledonia (en)

CIA World Factbook, New Caledonia (en)

Wikipedie, Nová Kaledonie (cs)

end faq

Share