logo

.


FEDERATIVNÍ STÁTY MIKRONÉSIE  Federativní státy Mikronésie / Federated States of Micronesia


Základní informace

Rozloha: 702 km2
Počet obyvatel: 103 640 (2018)
Hustota obyvatel: 148/km2
Úřední jazyk: angličtina, (místní jazyky)
Obyvatelstvo: 49% Chuukové, 24% Ponpejové, 10% Japové, 6% Kozrajané, 2% Asiaté, 1,5% Polynésané, 7,5% ostatní (Američané, Australané, Evropané, Japonci ad.)
Náboženství: 53% římští katolíci, 41% protestanté
Politický systém: volné přidružení k USA; prezident a vláda, jednokomorový parlament - 14 členů
Hlavní město: Palikir (7 000)
Největší města: Weno (13 900)

607 ostrovů v délce 2 700 km, na ploše 2 600 000 km2

TOP MÍSTA

1. POHNPEI

Phonpeiflickr.com/photos/swbatzer/2149767810

                Pohnpei je s rozlohou 334 km2 největším ostrovem Federativních států Mikronésie a třetím největším ostrovem regionu Mikronésie po Guamu a Kirimati. Pohnpei leží západně od Marshallových ostrovů a severně od Šalomounových ostrovů. Je součástí tzv. Senyavinských ostrovů, které společně s Pohnpei tvoří ještě dva atoly. Společně s ostatními ostrovy státu Mikronésie je součástí východních Karolínských ostrovů. Pohnpei je vulkanického původu, nejvyšší hora ostrova Mount Nanlaud (782 m) je nejvyšším vrcholem státu (leží v centrální části ostrova). Ostrov je také známý tím, že je se 7 600 mm srážek ročně jedním z nejvlhčích míst na Zemi. Pohnpei je nejlidnatějším ostrovem státu Mikronésie, žije zde 34 000 obyvatel. Hlavní město ostrova a státu Kolonia leží na severním pobřeží ostrova. Ostrov má bohatou biodiverzitu. Na Pohnpei se nachází okolo 40 řek a je zde řada vodopádů. K nejznámějším náleží Pahn Takai, Kepirohi a Lehn Paipohn. Okolní moře je bohaté na žraloky, mořské želvy a manty. Na východě ostrova se nachází pozůstatky opevnění a staveb, jejichž stáří se odhaduje okolo tisíce let.

 

2. KOSRAE

Kosraeflickr.com/photos/20940650@N07/21181969224

                Kosrae je s rozlohou 111 km2 druhým největším ostrovem státu Mikronésie. Je nejvýchodněji položeným ostrovem Karolín. Žije zde něco přes 6 500 obyvatel. Kosrae je vulkanické původu, hornatý (nejvyšší vrchol má 634 m) a je porostlý hustou vegetací. Bývá popisován jako zahrada květin, palem a citrusových plodů. Okolo ostrova se nachází korálové útesy. Okolní oceán je bohatý na žraloky, tuňáky bílé nebo barakudy. Na ostrově se nachází několik vodopádu, pobřeží je bohaté na mangrovové porosty. Na východní straně ostrova, na malém ostrůvku Lelu se nachází pozůstatky chrámového komplexu patrně ze 14. až 15. století.

 

3. OSTROVY CHUUK

Chuukflickr.com/photos/thorfinneurope/6014468426

                Ostrovy Chuuk, oblast se také nazývá laguna Chuuk (podle laguny, která ostrovy obklopuje) jsou hlavním centrem mikronéského státu Chuuk. Chuuk leží severovýchodně od Papuy-Nové Guiney a jihovýchodně od Severních Marian. Chuuk tvoří jedenáct hlavních ostrovů obklopených pásem korálových útesů s malými ostrůvky. Velikost laguny je přibližně 80 krát 50 kilometrů. Západní ostrovy bývají nazývány Faichuuk, východní Nomoneas. Největší ostrov Weno má rozlohu 19 km2. Žije zde téměř 14 000 obyvatel. Ostrovy jsou kopcovité s bohatou vegetací. Ve vnějším pásu korálových útesů místy vystupují z moře malé, ploché ostrůvky s kokosovými palmami. Místní obyvatelé jsou zdatní rybáři, výrobci lodí a je zde tradice řezbářství.

 

4. NAN MADOL

Nan Madolflickr.com/photos/swbatzer/2148949503

                Nan Madol je archeologická památka na východním pobřeží ostrova Pohnpei. Dochované kamenné zdi a stavby z čediče jsou staré okolo tisíce let. Komplex je vystavený na 92 malých ostrovech a propojen kanály. Nan Madol bylo hlavním politickým a náboženským centrem Saudeleurské dynastie. Památka bývá nazývána Benátkami Tichého oceánu.

 

Zdroje: Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ

                Ostrovy mají tropické podnebí s vlivy severovýchodního pasátu. Průměrné teploty se po celý rok pohybují okolo 27°C (maximální průměrné teploty v průběhu roku jsou 31°C, minimální 22°C). Srážky jsou velmi vysoké. Ostrov Pohnpei je jedním z míst s nejvyššími ročními srážkami na Zemi. Hrozba tajfunů je od června do prosince.

Yap - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Chuuk - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Pohnpei - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org

OSTROVY

                Federativní státy Mikronésie je země, respektive skupina ostrovů, která se rozkládá v Tichém oceánu, severně od rovníku (přibližně mezi rovníkem a 10°severní šířky), východně od Filipín a severovýchodně od Austrálie. Geograficky jsou ostrovy součástí východních Karolínských ostrovů. Celkem se jedná o 607 ostrovů s celkovou rozlohou souše 700 km2, avšak v celkové délce až 2 700 kilometrů.

                Administrativně se Federativní státy Mikronésie skládají ze čtyř států (od západu na východ): Yap (118 km2), Chuuk (127 km2), Pohnpei (346 km2) a Kosrae (111 km2). Státy jsou pojmenované podle největších ostrovů. Největšími ostrovy federativních států Mikronésie jsou Pohnpei (334 km2) a Kosrae (111 km2).

Turismus, visit-micronesia.fm (en)

Map of the Federated States of Micronesia  2v

Mapa

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

                Vstup. Cestovní pas musí být platný minimálně 120 dní nad předpokládanou dobu pobytu. K cestě nepřesahující 30 dnů není potřeba vízum. Každý návštěvník musí doložit dostatek finančních prostředků a zajištěnou zpáteční dopravu. Při cestě letadlem je na palubě rozdávána imigrační karta, kterou je nutné při příletu vyplněnou předložit imigračním úředníkům. Při odletu se platí odletová daň ve výši 10 USD (Pohnpei a Kosrae) a 20 USD (Chuuk).

                Doklady. Cestovní doklad platný ještě nejméně 120 dní po plánovaném opuštění Mikronésie.

                Měna. Americký dolar, USD, aktuální kurz

                Časové pásmo. UTC+10, letní čas UTC+11

                Bezpečnost. Úroveň kriminality v zemi je nízká, ale vyskytují se případy občasných kapesních krádeží. V Mikronésii není zvykem nosit plážové oblečení mimo hotelové komplexy.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Nejzápadněji položené hlavní souostroví Yap je složené ze čtyř ostrovů, které jsou obklopeny korálovými útesy (stát Yap tvoří ještě další ostrov Satawal a čtrnáct atolů tvořené řadou ostrovů). Nejvyšší bod souostroví Yap má 173 m. Hlavní část státu Chuuk tvoří ostrovy Chuuk. Jedná se celkem o jedenáct hlavních ostrovů obklopených lagunou a korálovými útesy. Největším z ostrovů je Weno (19 km2). Nejvyšší bod má 443 m a nachází se na ostrově Tonowas. Největším z ostrovů Federativních států Mikronésie je Pohnpei (ve státě Pohnpei). Nejvyšší vrchol ostrovů Mount Nanlaud je s výškou 782 m nejvyšší horou FsM. Ostrov Kosrae leží z FsM nejvíce na východě. S přilehlými ostrovy tvoří čtvrtý stát FsM. Po ostrově Pohnpei je druhým největším ostrovem FsM. Nejvyšší vrchol Kosrae má 634 m. Větší ostrovy jsou vrcholy vulkánů, které vystupují z velkých oceánských hloubek. Malé ostrovy jsou většinou korálové atoly s velmi malou nadmořskou výškou.

                Na sopečných ostrovech rostou tropické deštné lesy a vyznačují se různorodou, bujnou vegetací. Korálové ostrovy jsou naopak druhově chudé, hlavní rostlinou zde je kokosová palma.

Micronesia-small

Mapa

Světové dědictví

                Mikronésie má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.

Odkazy

Britannica, Federated States of Micronesia (en)

CIA World Factbook, Federated States of Micronesia (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Mikronésie (cs)

Wikipedie, Mikronésie (cs)

end faq

Share