Rozloha: 181 km2
Počet obyvatel: 75 680 (2018)
Hustota obyvatel: 418/km2
Úřední jazyk: maršalština (austronéský jazyk), angličtina
Obyvatelstvo: 92% Marshallané, 6% míšenci
Náboženství: většina křesťané
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament (Nitijela) - 33 členů
Hlavní město: Majuro (25 400)
1. ATOL MAJURO
commons.wikimedia.org/wiki/File:Marshall_islands_enoko_island_beach.jpg
Atol Majuro se nachází ve východní skupině atolů Marshallových ostrovů, která se nazývá Ratak. Majuro leží severně od rovníku (severně od Gilbertových ostrovů) na 7°severní šířky. Rozloha souše atolu je 9,7 km2, laguna mezi ostrovy zaujímá okolo 295 km2. Nejvyšší bod ostrovů má nadmořskou výšku pouze 3 m. Ve východní části atolu leží město Majuro, které je také hlavním městem Marshallových ostrovů. K hlavním turistickým cílům v oblasti náleží ostrov a pláž Laura na západní straně atolu nebo 20 km vzdálený Arno atol, který se skládá z více než 130 ostrovů.
2. KWAJALEIN
commons.wikimedia.org/wiki/File:At_Gugeegue_Island%27s_Northern_Point_Looking_South.jpg
Atol Kwajalein je s rozlohou souše 16 km2 největším atolem Marshallových ostrovů. Skládá se z 97 ostrovů. Současně je atolem s jednou z největších lagun na světě. Laguna má rozlohu 2 174 km2. Kwajalein leží v západní části Marshallových ostrovů, ve skupině atolů nazývané Ralik. Největším ostrovem atolu je nejjižněji položený stejnojmenný ostrov Kwajalein. Turisticky nejvíce oblíbeným a nejvíce navštěvovaným ostrovem v atolu je Ebeye ležící několik kilometrů severně od ostrova Kwajalein.
3. LIKIEP
commons.wikimedia.org/wiki/File:Likiepatoll.jpg
Likiep je atol ve středo-severní části Marshallových ostrovů. Leží v řetězci atolů Ratak. Likiep se skládá z 65 ostrovů a žije zde okolo 400 obyvatel. Atol je oblíbený pro své pláže a lodní výlety. Nachází se zde také nejvyšší bod Marshallových ostrovů, který má nadmořskou výšku 10 m.
Fotografie jsou pod licencí CC
Marshallovy ostrovy mají tropické podnebí. Průměrné teploty se po celý rok pohybují okolo 27°C. Pod 21°C klesají teploty jen velmi výjimečně. Srážky se vyskytují v průběhu celého roku, nicméně období od prosince do dubna je „sušší“. Severní ostrovy mají dvakrát méně srážek než jižní. Na jihu dosahují roční srážky přes 3 000 mm. Tajfuny se mohou vyskytnout od července do listopadu.
Majuro - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org
Marshallovy ostrovy se nachází ve středozápadní části Tichého oceánu, okolo 10°severní šířky, v regionu Mikronésie. Tvoří severovýchodní část Mikronésie. Leží východně od souostroví Mariany a Karolíny. Marshallovy ostrovy se skládají z 29 atolů, které zahrnují více jak 1 150 ostrovů a ostrůvků. 29 atolů leží ve dvou rovnoběžných řadách vzdálených od sebe přibližně 200 kilometrů. Západní skupina se nazývá Ralik (západ slunce), východní Ratak (východ slunce). Celkem 24 atolů je obydlených. K rozlohou největším atolům náleží Kwajalein (16 km2), Mili (16 km2), Ailinglaplap (15 km2), Arno (13 km2), Likiep (10 km2), Majuro (10 km2) a Maloelap (10 km2). K nejznámějším atolům náleží Bikini, Enewetak, Kwajalein, Majuro, Rongelap nebo Utirik.
Turismus, visitmarshallislands.com (en)
Seznam atolů, Wikipedia (en, ...)
Vstup. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu. Turistická víza jsou vydávána po příjezdu do země (do 30 dnů zdarma, do 90 dnů za poplatek 25 USD). K vízu je nutné doložit dostatek finančních prostředků a zajištěnou zpáteční dopravu. Při plánovaném pobytu delším než 30 dní může být návštěvník požádán o podstoupení testu na HIV. Při odletu se platí odletová daň ve výši 20 USD.
Doklady. Cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců.
Měna. Americký dolar, USD, aktuální kurz
Časové pásmo. UTC+12 (o 11 hodin více než je středoevropský čas)
Bezpečnost. V zemi je nízká úroveň kriminality. Nelze však vyloučit případy kapesních krádeží nebo vykradení osobních automobilů. Na Marshallových ostrovech dochází k situacím, kdy jsou lety na poslední chvíli zrušeny a cestovatelům hrozí možnost zůstat na odlehlejších ostrovech delší dobu, než původně plánovali.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
29 atolů se rozkládá ve dvou řadách ve směru severozápad – jihovýchod. V oceánu se rozkládají na ploše 1 900 000 km2. Největší atol Kwajalein má rozlohu souše 16 km2. Průměrná nadmořská výška ostrovů je 2,1 m. Nejvyšší bod na ostrově Likiep má nadmořskou výšku 10 m.
Charakteristickou floru ostrovů tvoří kokosové palmy.
Marshallovy ostrovy mají v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 památku.
Britannica, Marshall Islands (en)
CIA World Factbook, Marshall Islands (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Marshallovy ostrovy (cs)
Wikipedie, Marshallovy ostrovy (cs)
Marshall Islands Guide, infomarshallislands.com (en)