logo

.


COOKOVY OSTROVY   Cookovy ostrovy / Cook Islands / Kuki Airani (Nový Zéland New-Zealand)


Základní informace

Rozloha: 236 km2
Počet obyvatel: 9 040 (2018)
Hustota obyvatel: 38/km2
Úřední jazyk: maorština, angličtina
Obyvatelstvo: 82% Maorové, 7% míšenci, 11% ostatní
Náboženství: 63% protestanté, 17% katolíci
Politický systém: zámořské území Nového Zélandu; vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 24 členů a Rada
Hlavní město: Avarua (5 500)

15 hlavních ostrovů na ploše 1 800 000 km2; Severní Cookovy ostrovy, Jižní Cookovy ostrovy; největší Rarotonga (67 km2)

TOP MÍSTA

1. AITUTAKI

Aitutakiflickr.com/photos/javier_losa/8575851465

                Aiutaki je souostroví, respektive atol, v jižní části Cookových ostrovů, severně od Rarotongy. Aitutaki se skládá z hlavního ostrova (17 km2) a dalších čtrnácti malých ostrovů (celkem 1 km2). Hlavním centrem na ostrově je obec Arutanga na západním pobřeží hlavního ostrova. Největší šířka hlavního ostrova je necelé 3 km a největší délka 8 km. Nejvyšší bod souostroví má 123 m. Aitutaki je druhý nejvíce navštěvovaný ostrov Cookových ostrovů. Hlavními cíly návštěvníků jsou široké bílé písečné pláže, které obklopují malé ostrůvky s kokosovými palmami a laguna s korálovými útesy, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Jižním Tichomoří.

 

2. RAROTONGA

Rarotonga l  2vflickr.com/photos/boblinsdell/9449512555

                Rarotonga je s rozlohou 67 km2 největší ostrovem Cookových ostrovů. Nachází se v jižní části Cookových ostrovů, leží na 21°jižní šířky. Ostrov má tvar kruhu. Šířka ostrova je okolo 10 km, maximální délka přes 6 km. Ve střední části Rarotongy je vrchovina, zde také leží nejvyšší vrchol ostrova Te Manga (658 m). Na ostrově žije okolo 13 tisíc obyvatel, hlavní město Avarua leží na severním pobřeží. Rarotonga je navštěvován pro své přírodní krásy. Ostrov obklopují do oranžova zbarvené korálové útesy, bílé písečné pláže na pobřeží přechází v do modra zbarvené laguny. Ve středu ostrova vystupují vrcholky hor porostlé hustým tropickým deštným lesem.

 

Zdroje: Kolektiv aut.: South Pacific. Lonely Planet 2012, 614 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ

                Cookovy ostrovy mají vlhké tropické podnebí. Průměrné teploty se po celý rok obvykle pohybují mezi 21 a 26°C. Nejnižší průměrné teploty dosahují k 18°C a nejvyšší průměrné teploty k 29°C. Maximální teploty v nejteplejších měsících zřídka přesahují 35°C. Nejteplejšími měsíci jsou leden až březen, nejchladnějšími červen až září. Červen a červenec jsou také nejsušší měsíce. Nejvíce srážek spadne od prosince do března. Průměrné roční srážky jsou 1 650 mm. Období tropických bouří je od ledna do března.

Rarotonga - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

OSTROVY

               Cookovy ostrovy jsou závislé území Nového Zélandu. Leží v jižní části Tichomoří a ve střední části Polynésie. Východně od Cookových ostrovů se rozkládá Francouzská Polynésie, severozápadně leží souostroví Samoa. Cookovy ostrovy se skládají z 15 hlavních ostrovů. Rozlišují se Severní ostrovy (6 ostrovů) a Jižní ostrovy (9 ostrovů). Mezi nejseverněji položeným Severním ostrovem Penrhynem a nejjižněji položeným Jižním ostrovem Mangaiou je vzdálenost přibližně 1 400 kilometrů. Největším z Cookových ostrovů je Rarotonga (67 km2), následují Mangaia (52 km2), Atiu (27 km2), Mitiaro (22 km2), Aiututaki (18 km2) a Mauke (18 km2). Vše jsou Jižní ostrovy. Největšími Severními ostrovy jsou Penrhyn (10 km2) a Manihiki (5 km2). Většina obyvatel Cookových ostrovů žije na největším ostrově Rarotonga, druhým nejvíce obydleným ostrovem je Aiututaki.

Turismus, cookislands.travel (en)

Cookovy ostrovy 2v

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. K turistickým cestám na Cookovy ostrovy není potřeba vízum. Visitors visa je udělováno po příletu na ostrovy a může být prodlouženo až na 6 měsíců na Immigration office v Rarotonga.

                Doklady. Cestovní doklad platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném návratu dle zpáteční letenky.

                Měna. Novozélandský dolar, NZD. 1 novozélandský dolar = 15,70 Kč (2018), aktuální kurz. Kromě novozélandského dolaru je používán i dolar Cookových ostrovů, což je místní verze novozélandského dolaru, která je pevně navázána na mateřskou měnu a je platná pouze na ostrovech.

                Časové pásmo. UTC-10

                Bezpečnost. Sezóna cyklónů je na Cookových ostrovech od listopadu do dubna avšak tropické bouře včetně cyklónů se mohou vyskytnout kdykoliv během roku.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Cookovy ostrovy jsou vulkanického původu. Severní Cookovy ostrovy tvoří nízké atoly, původní vulkány jsou již pod mořskou hladinou. Jižní Cookovy ostrovy mají kopcovitý reliéf. Nejvyšším vrcholem je Te Manga (652 m) na ostrově Rarotonga. Vzdálenost ostrovů od Nového Zélandu je 2 600 kilometrů.

Polynésie 2v

Mapa Oceánie

Odkazy

Britannica, Cook Islands (en)

CIA World Factbook, Cook Islands (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Cookovy ostrovy (cs)

Wikipedie, Cookovy ostrovy (cs)

Dokumenty

Cookovy ostrovy (2002)

end faq

Share