Rozloha: 199 km2
Počet obyvatel: 50 830 (2018)
Hustota obyvatel: 255/km2
Úřední jazyk: angličtina, samojština
Obyvatelstvo: 92% Samoané, Havajané a další obyvatelé Oceánie, 4% míšenci, 1% Evropané, Američané, 1% Asiaté
Náboženství: většina křesťané (téměř 100%)
Politický systém: zámořské území USA; guvernér, vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 21 členů a senát - 18 členů
Hlavní město: Pago Pago (3 700)
Největší města: Tafuna (9 750)
Hlavní ostrovy: ostrov Tutuila (142 km2) a souostroví Manua Islands
1. NÁRODNÍ PARK AMERICKÁ SAMOA
commons.wikimedia.org/wiki/File:Ofu_Beach_NPS.jpg
Národní park se rozkládá na třech ostrovech Americké Samoy: Tutuila, Ofu a Ta’u. Celková rozloha parku je 55 km2 a zahrnuje místní vrcholy vulkanických ostrovů, tropický deštný les, mlžný les a korálové útesy. Nejvyšší vrchol národního parku Lata Mountain (966 m) leží na ostrově Ta’u. Na Tutuile je nejvyšším vrcholem Mounat Alava (491 m). V parku roste okolo 350 druhů rostlin, z toho je třetina endemických.
2. OFU-OLOSEGA
commons.wikimedia.org/wiki/File:AmSamoa_Ofu_160.JPG
Ofu a Olosega jsou dva malé vulkanické ostrovy vzdálené od sebe necelých 140 m, propojené mostem. Nachází se 95 kilometrů východně od Tutuily. Celková rozloha obou ostrovů je pouze 12 km2. Na ostrovech se nachází pět obcí, ve kterých žije okolo 500 obyvatel. Jižní část Ofu tvoří horský hřeben Le’olo, který dosahuje největší výšky na jihozápadě 491 m. Jižní pobřeží pak tvoří 4,5 km dlouhá pláž Ofu Beach. Nejvyšší bod Olosegy Piumafua má 639 m.
3. TUTUILA
commons.wikimedia.org/wiki/File:PagoPago_Harbor_NPS.jpg
Tutuila je hlavní a největší ostrov Americké Samoy. Má rozlohu 143 km2 a žije zde okolo 50 tisíc obyvatel (což je 95% obyvatel Americké Samoy). Hlavní město ostrova je Pago Pago ležící v členitém zálivu ve střední části ostrova. Hlavními turistickými cíli na ostrově jsou turistické trasy v národním parku, pláže s bílým pískem Palagi Beach, Alega a Avaio Beach, vodopády Nu’uuli nebo zátoka Pago Pago s hlavním městem.
Zdroje: Kolektiv aut.: South Pacific. Lonely Planet 2012, 614 s.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencí CC
Americká Samoa má tropické podnebí, podle Köppenovy klasifikace tropické deštné podnebí. Teploty jsou po celý rok vyrovnané a v průběhu celého roku dosahují průměrné teploty 27 až 28°C. Historicky nejvyšší teplotou bylo naměřeno 37°C, naopak nejnižší bylo 15°C. Rozlišuje se vlhké období, které trvá od prosince do března a suché období, které je od dubna do září. Od listopadu do dubna je také období hurikánů. S ročními srážkami 3 130 mm náleží Americká Samoa k nejvíce vlhkým místům na Zemi.
Pago Pago - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)
Zdroje:Wikipedia.org
Americká Samoa je závislé území Spojených států ve středo-jižní části Tichomoří. Leží ve střední části Polynésie, okolo 14°jižní šířky. Americkou Samou tvoří pět vulkanických ostrovů a dva korálové atoly. Pět vulkanických ostrovů a atol Rose tvoří východní část souostroví Samoa. Největším a hlavním ostrovem Americké Samoy je Tutuila (142 km2).
Turismus, americansamoa.travel (en)
Mapa, Mapa ostrovů Tutuila a Aunu'u, Mapa Manu'a
Pět vulkanických ostrovů Americké Samoy jsou: Tutuila (142 km2, nejvyšší bod Matafao Peak 653 m), Aunu’u (1,5 km2), Ofu (7 km2, nejvyšší vrchol Tumutumu 491 m), Olosega (5 km2, Piumafua 629 m) a Ta’u (44 km2, nejvyšší bod Lata Mountain 931 m). Ostrovy Ofu-Olosega a Ta’u jsou také společně nazývány skupina Manu’a. Korálové atoly tvoří Rose atol (0,2 km2) a Swains (1,5 km2), který geograficky náleží do řetězce ostrovů Tokelau.
Britannica, American Samoa (en)
CIA World Factbook, American Samoa (en)
Wikipedie, Americká Samoa (cs)