logo

.


PAPUA – NOVÁ GUINEA  Papua-Nová Guinea / Papua New Guinea / Papua Niugini / Papua-Matamata Guinea


Základní informace

Rozloha: 462 840 km2
Počet obyvatel: 6 910 000 (2017)
Hustota obyvatel: 14/km2
Úřední jazyk: angličtina, tok pisin, hiri motu
Obyvatelstvo: Papuánci, lidé austronéské jazykové skupiny (tyto dvě skupiny jsou zastoupeny stovkami různých etnických skupin, více jak 800), dále Číňané, Evropané, Filipínci, Polynésané, Mikronésané
Náboženství: většina křesťané, více jak 90%
Politický systém: královna (Společenské království), vláda, jednokomorový Národní parlament - 111 členů
Hlavní město: Port Moresby (310 000)
Největší města: Lae (101 000), Arawa (40 000)

TOP MÍSTA

1. MOUNT WILHELM

Mount Wilhelm Papua 2  2vflickr.com/photos/jzielcke/26109860191

                Mount Wilhelm je s nadmořskou výškou 4 509 m nejvyšší hora Papuy-Nové Guiney a třetí nejvyšší hora Oceánie. Leží ve východní části ostrova Nová Guinea, ve středo-východní části Papuy-Nové Guiney. Je součástí Bismarckova pohoří. Hora je dostupná po turistické trase.

 

2. NOVÁ BRITÁNIE

Rabaul 3  2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Sun,_Sea,_Sand_And_Volcano.jpg

                Nová Británie je s rozlohou 36 520 km2, po hlavním ostrově Nové Guinea, druhým největším ostrovem Papuy-Nové Guiney. Leží východně od Nové Guiney. Je součástí Bismarckova souostroví. Ostrov má délku přes 500 km a největší šířku okolo 150 km. Žije zde okolo půl miliónu obyvatel. Hlavními městy ostrova jsou Kokopo a Kimbe. Střed ostrova je hornatý, nejvyšší vrcholy leží ve východní části. Nejvyšší horou je Mount Sinewit (2 438 m). Pobřeží Nové Británie tvoří místy strmé útesy, většinou ale užší pobřežní roviny. Velká část ostrova je pokryta tropickými deštnými lesy. Nová Británie je známá pro řadu aktivních vulkánů. Ulawun (2 334 m) je nejvyšším vulkánem Papuy-Nové Guiney. K dalším aktivním vulkánům náleží Langila (1 330 m) na západě a tři vulkanické vrcholy štítového vulkánu Garbuna (564 m), který leží severozápadně od KImbe. Nejvíce známým aktivním vulkánem je Tavurvur (224 m) na úplném východě Nové Británie, po jehož erupcích v roce 1994, zasypal vulkanický popel dříve hlavní město a centrum ostrova Rabaul.

 

3. KOKODA TRAIL

Kokada 4  2vflickr.com/photos/pnglife/378819315

                Kokoda Trail je turistická trasa ve východní části ostrova Nová Guinea mezi obcí Kokoda a hlavním městem Papuy-Nové Guiney Port Moresby. Trasa má délku 96 kilometrů a je dostupná pouze pěšky. Je umístěna do oblasti, kde v období 2. světové války probíhaly boje mezi Japonci a Spojenci, zejména Australany. Kokoda Trail prochází pohořím Owen Stanley Range. Nejvyšší místo trasy Mount Bellamy má 2 190 m, nejvyšší vrchol pohoří Mount Victoria ležící severozápadně od trasy má 4 038 m.

 

4. LOUISIADY

Louisiadesflickr.com/photos/giffordclan/8146903883

                Louisiady je souostroví ležící východně od jihovýchodního výběžku ostrova Nová Guinea. Souostroví se skládá z deseti větších sopečných ostrovů a více než stovky menších korálových ostrovů. Ostrovy se rozkládají v délce okolo 160 kilometrů mezi severně ležícím Šalomounovým mořem a jižně ležícím Korálovým mořem. Celková rozloha souše ostrovů je 1 870 km2. Na Louisiadách žije okolo 40 tisíc obyvatel. Největším ostrovem je Vanatinai (830 km2), následují Rossel (293 km2), Misima (215 km2), Basilaki (106 km2), Sideia (101 km2 a Panatinance (100 km2). Nejvyšší vrchol ostrovů (1 036 m) leží na ostrově Misima. Větší ostrovy jsou pokryté vlhkými tropickými deštnými lesy. Rostou zde například pandány nebo tomely. Oblast je bohatá na endemickou floru a faunu.

 

5. SEPIK

Sepik PNG 2  2vflickr.com/photos/rodeime/14963096153

                Sepik je s délkou toku 1 125 km nejdelší řekou ostrova Nová Guinea a nejdelší řekou Papuy-Nové Guiney. Řeka protéká různorodou krajinou – tropickými deštnými lesy, horami, rovinami i bažinami. Sepik pramení v centrální části Nové Guiney, v pohoří Victor Emanuel Range, v nadmořské výšce 2 170 m. Následně protéká pohořím směrem k západu, k hranici s Indonésií. Zde se stáčí a teče severními rovinami Papuy-Nové Guiney. Po většinu svého toku vytváří řeka serpentiny, podobně jako Amazonka. Do oceánu ústí na severním pobřeží, poblíž města Mendam. Před ústím protéká náplavovou rovinou, kde vytváří meandry o délce 5 až 10 kilometrů. Sepik je považován za jednu z nejvíce čistých řek v Asijsko-tichomořském regionu.

 

6. MOUNT BALBI

Bougainvilleflickr.com/photos/43716990@N06/6239692030

                Mount Balbi je stratovulkán na ostrově Bougainville. Leží ve středo-severní části ostrova. S nadmořskou výškou 2 715 m je nejvyšší horou Bougainville. Na vrcholu hory je pět kráterů, jeden z kráterů je vyplněný jezerem. Nejsou známy žádné informace o erupcích nebo výbuchu vulkánu.

 

7. MOUNT BOSAVI

Mount Bosavicommons.wikimedia.org/wiki/File:Mount_Bosavi_pad_pan.jpg

                Mount Bosavi (2 507 m) je hora ve střední části Nové Guiney. Jedná se o zbylou část vyhaslého vulkánu. Kráter na vrcholu hory má šířku 4 km a hloubku okolo 1 km. Bosavi tvoří jednu z dominant provincie Southern Highlands. Oblast je pokrytá tropickými deštnými lesy a je bohatá na endemickou floru. Výzkumný tým vědců v roce 2009 objevil v oblasti okolo 40 druhů dosud neznámé flory a fauny.

 

8. EASTERN HIGHLANDS

Eastern Highlands 3commons.wikimedia.org/wiki/File:Papua_New_Guinea_(5986599443).jpg

                Eastern Highlands, Východní vysočina, je název provincie na východě ostrova Nová Guinea, respektive v centrální části Papuy-Nové Guiney. Hornatá oblast s širokými údolími je součástí Bismarckova pohoří, nejrozlehlejšího pohoří Papuy-Nové Guiney. K nejvyšším horám ve Východní vysočině náleží Mount Michael (3 750 m) a Mount Tabletop (3 686 m). K největším údolím náleží Markham, Ramu a Goroka.

 

Zdroje: Brown, L., Carillet, J.B., Kaminski, A.: Papua New Guinea. Lonely Planet 2016. 260 s.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT

                 Papua-Nová Guinea má vlhké horké tropické podnebí, roční průměrné teploty jsou 28°C. Teploty se v průběhu roku příliš nemění. Maximální teploty se obvykle pohybují mezi 30 až 32°C, minimální jsou 23 až 24°C. V nadmořské výšce okolo 2 000 m jsou teploty okolo 22°C. Rozlišuje se období severozápadní monzunu od prosince do března, kdy je období dešťů a období jihovýchodního monzunu, od května do října, které je sušší a velmi mírně „chladnější“. Srážky se velmi liší dle oblasti. V Centrálním pohoří spadne ročně 2 500 až 4 000 m srážek, na jihovýchodním pobřeží ostrova Nová Guinea okolo 1 300 m, zatímco v některých částech ostrova Nová Británie až 7 000 mm.

                Průměrné teploty v hlavním městě Port Moresby jsou po celý rok 27 až 29°C, „nejvyšší“ jsou v prosinci a lednu, „nejnižší“ v červenci a srpnu. Období dešťů nebo spíše vlhké období je od prosince do dubna, sušší období je května do října. Celkem ročních srážek je 1 010 mm.

Port Moresby - průměrné teploty, srážky (mm)

Madang - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org 

OSTROVY 

                Stát Papua-Nová Guinea leží severně od Austrálie (Queenslandu) a západně od Šalomounových ostrovů, je součástí Melanésie. Rozkládá ve východní polovině ostrova Nová Guinea a dále jsou jeho součástí přilehlé ostrovní skupiny: Bismarckovy ostrovy, Trobriandské ostrovy, D’Entrecasteauxovy ostrovy, ostrov Woodlark, ostrovy Louisiady a ze Šalomounových ostrovů - ostrovy Bougainville a Buka. Největší z přilehlých ostrovů jsou Nová Británie (36 520 km2, Bismarckovy ostrovy), Bougainville (9 318 km2, souostroví Šalomounovy ostrovy), Nové Irsko (7 404 km2, Bismarckovy ostrovy), Manus (2 100 km2, Admiralitní ostrovy, Bismarckovy ostrovy), Fergusonův ostrov (1 437 km2, D’Entrecasteauxovy ostrovy). Administrativně se Papua-Nová Guinea skládá z 20 provincií.

Turismus, papuanewguinea.travel (en)Papua - Nová Guinea ostrovy  kopie

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. O vízum mohou občané ČR požádat na všech zastupitelských úřadech, konzulátech Papuy Nové Guiney v zahraničí (v Evropě – Brusel, Londýn, Austrálie – Brisbane, Sydney ad., Asie, Kuala Lumpur, Jakarta ad.). Žádost o vízum je nutno doložit zpáteční letenkou.

Doklady. Cestovní pas platný minimálně šest měsíců od vstupu do země s vyznačeným vízem.
Vyplňuje se příletová a odletová karta.

Měna. Kina (PGK). 1 kina = 6,80 Kč (2019), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC+10, +11

Bezpečnost. Na venkově dochází k ozbrojeným střetům a válkám mezi jednotlivými kmeny. Bezpečnostní situaci v oblasti místa pobytu je vhodné konzultovat s turistickou kanceláří nebo s honorárním konzulátem. Země trpí vysokou mírou násilné kriminality (znásilnění, ozbrojené přepadení, krádeže), zejména ve větších městech (Port Moresy, Lae, Mount Hagen, Goroka), ale i jinde.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), Cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

              Středem ostrova Nová Guinea se táhne vysoké Centrální pohoří, s mnoha vrcholy přes 4 000 m. Nejvyšší horou Papuy-Nové Guiney je Mt. Wilhelm, 4 509 m. Hornatý jihovýchodní poloostrov (3 000 až 4 000 m) má jen úzké pobřežní nížiny. Další nížiny se nachází na severozápadě území v povodí řeky Sepik, kde je rozsáhlá oblast bažin, a dále na jihozápadě v povodí řeky Fly, kde jedna z největších bažinatých oblastí na světě. I další ostrovy Papuy-Nové Guiney jsou převážně hornaté, na některých jsou činné sopky. Největší ostrov po Nové Guinee, Nová Británie, je rovněž hornatý, zvláště ve své východní části. Je zde řada vulkánů, nejvyšší bod je Mt. Sinewit (2 438 m). Ostrovy jsou převážně porostlé stále zelenými tropickými deštnými lesy, jsou zde četné řeky.

Papua - Nová Guinea fyz. mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 7. 1. české vyd.Odeon, Praha 2000. S. 131.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC, Mapa ostrova Nová Guinea

Světové dědictví

                Papua-Nová Guinea má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní a přírodní památku.

Národní parky

                V Papue-Nové Guinee se nachází 8 národních parků.

Národní parky, protectedplanet.net (en)

Odkazy

Britannica, Papua New Guinea (en)

CIA World Factbook, Papua New Guinea (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Papua-Nová Guinea (cs)

Wikipedie, Papua-Nová Guinea (cs)

Statistický úřad, nso.gov.pg (en)

Dokumenty

Bismarckovo souostroví (ČT, 2004)

Madang (ČT, 2013)

Papua-Nová Guinea (ČT, 2004)

end faq

Share