logo

.


PALAU  Palau / Beluu er a Belau / Republic of Palau


Základní informace

Rozloha: 459 km2
Počet obyvatel: 21 500 (2018)
Hustota obyvatel: 47/km2
Úřední jazyk: palauština (austronéský jazyk), angličtina
Obyvatelstvo: 73% Palauané, 16% Filipínci, 6% ostatní Asiaté
Náboženství: většina křesťané
Politický systém: prezident a vláda, sněmovna - 16 členů a senát - 9 členů
Hlavní město: Ngerulmud (270)
Největší města: Koror (14 000)

8 hlavních ostrovů a 250 menších ostrůvků; Babeltuap (331 km2), Peleliu (13 km2), Angaur (8 km2)

TOP MÍSTA

1. ROCK ISLANDS

Rock Islands Palau 3flickr.com/photos/aussieskibum/4677475000

                Rock Islands, místně také Chelbached, jsou vápencové ostrovy a ostrůvky sopečného původu na západě Tichého oceánu v souostroví Palau. Je jich více než 400. Jsou součástí západních Karolín. Nachází se mezi ostrovy Pelilui a Koror přibližně na 7°severní šířky. Ostrovy mají rozlohu 41 km2 a rozkládají se na ploše okolo 600 km2. Nejvyšší vrchol ostrovů má nadmořskou výšku 207 m. Největšími ostrovy jsou Ngeruktabel a Mecherchar. Rock Islands jsou známé svými písečnými plážemi a tyrkysovými lagunami. V systému korálových útesů se nachází více než 380 druhů korálů. Oblast vykazuje velkou různorodost rostlin, ptáků a mořského života. Žije zde třináct druhů žraloků. Nachází se zde také největší koncentrace mořských jezer (izolovaná mořská voda oddělená od oceánu přírodními pozemními bariérami) na světě. Na některých ostrovech se dochovala zbytky kamenných staveb a vesnic. Ostrovy jsou neobydlené. Od roku 2012 jsou součástí přírodního světového dědictví UNESCO.

 

2. BABELDAOB

Kapitol 2  2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Capitol-complex-melekeok-palau20071220.jpg

                Babeldaob je největším ostrovem Palau a s rozlohou 331 km2 je čtvrtým největším ostrovem regionu Mikronésie. Zaujímá téměř dvě třetiny rozlohy státu Palau. Nachází se severně od nejvíce obydleného ostrova Palau Kororu a je s ním spojen mostem. Na ostrově žije pouze 6 000 obyvatel. Střed a sever ostrova je kopcovitý, nachází se zde nejvyšší bod Palau hora Ngercherchuus (242 m). Na východním pobřeží je řada písečných pláží, na západním pobřeží rostou mangrove. Babeldoap je obklopen korálovými útesy. K turisticky nejznámějším místům na ostrově náleží více než 30 metrů vysoký vodopád Ngardmau, kamenné monolity v Ngarchelong a neoklasicistní palác vlády a parlamentu v hlavním městě Melekeok (400 obyvatel).

 

3. ATOL KAYANGEL

Palau Beach  2vflickr.com/photos/kevjessandconnor/6524342333

                Kayangel je jediným atolem v Palau. Leží okolo 40 kilometrů severně od Babeldaobu. Největší ostrov atolu má délku 2,5 kilometru a největší šířku pouze 600 metrů. Ostrovy atolu jsou známé plážemi s bílým pískem a azurovou barvou okolního oceánu.

 

Zdroje: Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

OSTROVY

                Palau nebo Palauské ostrovy je stát v západní části Tichomoří. Skládá se z více než 300 ostrovů a ostrůvků. Palauské ostrovy tvoří západní část souostroví Karolíny. Ostrovy se rozkládají ze severovýchodu na jihozápad. Jižně od Palau leží indonéská část ostrova Nová Guinea, západně leží Filipíny. Mezi nejseverněji a nejižněji položeným ostrovem Palau je vzdálenost téměř 700 kilometrů. Největším ostrovem Palau je Bebeldaob (348 km2), po Guamu druhý největší ostrov Mikronésie. K dalším rozlohou největším náleží Peleliu (19 km2), Koror (9 km2) nebo Angaur (8 km2). Celkem je obydleno 10 ostrovů.

Turismus, pristineparadisepalau.com (en)

Palau  3v

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE

               Vstup. Držitelé cestovních dokladů ČR nepotřebují pro vstup do země víza. Na Palau mohou pobývat v bezvízovém režimu po dobu maximálně 90 dnů v rámci každých šesti měsíců.

                Doklady. Pro vstup občanů České republiky se vyžaduje cestovní pas platný minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu.

                Měna. Americký dollar, USD, aktuální kurz.

                Časové pásmo. UTC+9

                Praktické informace. Telefonní volací kód země je 680. Do zahraničí se z Palau volá přes prefix 0. Palau je součástí poštovního systému USA a jeho poštovní směrovací číslo je 96940. Elektrické napětí je 115/230 V, 60 Hz. V zemi se používá imperiální soustava měr a vah (stopy, míle, stupně Fahrenheita).

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz)

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Přes 200 ostrovů je sopečného původu, ostatní jsou tvořené výhradně korálovým vápencem. Nejvyšším bodem ostrovů je Mount Ngerchelchauus (242 m) na největším ostrově Babeldaob.

                Na pobřeží ostrovů jsou místy mangrovové bažiny, ve vnitrozemí se vyskytuje savanová vegetace s kokosovými palmami, ve vyšších polohách rostou tropické deštné lesy.

Philippine Sea  3v

Mapa

Světové dědictví

Palau má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 přírodní památku.

Odkazy

Britannica, Palau (en)

CIA World Factbook, Palau (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Palau (cs)

Wikipedie, Palau (cs)

end faq

Share