logo

.


DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA  Dominikánská republika / República Dominicana


Základní informace

Rozloha: 48 670 km2
Počet obyvatel: 10 734 000 (2017)
Hustota obyvatel: 221/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 73% mestici, 16% bílí, 11% Afričané
Náboženství: 69% římští katolíci, 18% evangelíci, 11% bez vyznání
Politický systém: prezident a vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna - 183 členů a senát - 32 členů
Hlavní město: Santo Domingo (965 000)
Největší města: Santo Domingo Este (852 000), Santiago (551 000), Santo Domingo Norte (447 000), Santo Domingo Oeste (318 000), La Romana (214 000)

TOP MÍSTA

1. SANTO DOMINGO

Catedral Santa Maria La Menorfoto

                Santo Domingo je hlavní a největší město Dominikánské republiky. Zároveň je s1,5 miliónem obyvatel, v metropolitní oblasti se 2,7 milióny, společně s Havanou, nejlidnatějším městem z ostrovů v Karibském moři. Santo Domingo leží ve střední části jižního pobřeží Dominikánské republiky, při ústí řeky Ozama do Karibského moře. Město bylo založené v roce 1496 a je nejstarším koloniálním městem v Latinské Americe. Santadomingská katedrála, hrad, universita a klášter tak náleží k nejstarším památkám na americkém kontinentě. Historická část města se nazývá Ciudad Colonial (Koloniální město). Zde se nachází řada kostelů, kaplí, historických domů, několik pevností, některé stavby jsou z 16. st. K hlavním památkám náleží katedrála Santa María la Menor (vystavěná v letech 1514 až 1535), hrad Alcázar de Colón (z první poloviny 16. st.), pozůstatky kláštera sv. Františka (byl založený v roce 1508), palác Casas Reales (z roku 1511, v současnosti muzeum), pevnost Ozama (stavba z let 1502 až 1505) a Národní panteon (stavba v renesančně-neoklasicistním stylu z první poloviny 18. st.).

 

2. NÁRODNÍ PARK DEL ESTE

Národní park Dominikánská republikaflickr.com/photos/adcolin/8364331885

                Národní park del Este se nachází na jihovýchodě Dominikánské republiky. Zahrnuje výběžek pevniny do Karibského moře a ostrov Saona. Byl založený v roce 1975 a má rozlohu 310 km2. Rostou zde vlhké a suché subtropické lesy, nachází se zde písečné pláže. V oblasti žije 110 druhů ptáků, více než polovina všech druhů žijících na ostrově Hispaniola. V okolních vodách žijí kapustňáci širokonosí a delfíni.

 

3. CORDILLERA CENTRAL

Cordillera Central 640commons.wikimedia.org/wiki/File:Cordillera_Central.jpg

                Pohoří Cordillera Central prochází středem ostrova Hispaniola a je nejvyšším pohořím v Karibské oblasti. Nejvyšší horou je Pico Duarte (3 098 m), k dalším nejvyšším vrcholům náleží La Pelona (3 094 m) a La Rusilla (3 049 m), všechny na území Dominikánské republiky. Kvůli své nadmořské výšce, chladnému podnebí a krásným výhledům na krajinu bývá Cordillera Central nazývána dominikánskými Alpami. V oblasti s nejvyššími horami se nachází Národní park Armando Bermúdez, jižně pak leží Národní park José del Ramírez. V pohoří rostou zejména borové lesy a tropické a subtropické jehličnaté lesy. Ze stromů jsou nejvíce zastoupeny místní druhy borovice (Pinus occidentalis) a eben, z rostlin místní druhy magnólie a komule.

 

4. NÁRODNÍ PARK LOS HAITISES

Los Haitises Dominican Republiccommons.wikimedia.org/wiki/File:Los_Haitises_Park.jpeg?uselang=cs

                Národní park Los Haitises leží na východě Dominikánské republiky, podél severního pobřeží, zasahuje i do vnitrozemí. Park má rozlohu 826 km2 a byl založen v roce 1976. Park se nachází v místech vápencové krasové plošiny. Terén tvoří kónické vrchy, jeskyně a závrty. Na pobřeží rostou mangrove, dále do vnitrozemí rostou vlhké subtropické lesy. Nejvíce jsou zastoupeny stálezelené stromy a keře z čeledi zederachovité, dále vlnovce, z rostlin například kokoloby z čeledi rdesnovitých. Ze savců zde žije například vzácný štětinatec haitský. Z ptáků pelikáni hnědí, sova pálená, z papouškovitých amazoňan černouchý.

 

Zdroje: Harvey, S: Dominikánská republika. Rough Guides, česky Jota 2007.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC 3.0 Unported

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Dominikánská republika má tropické podnebí. Průměrné teploty jsou 27°C v červenci a 24°C v lednu. V horských oblastech je průměrná teplota 18°C. Obvyklé denní teploty v nížinách a na pobřeží většinou nepřekračují 32°C. Dominikánská republika má období sucha (od prosince do dubna) a období dešťů (od května do listopadu), výjimku tvoří severní část pobřeží, kde je období dešťů od listopadu do ledna. Roční průměrné srážky jsou 1 350 mm, v horách jsou vyšší (i přes 2 500 mm), naopak v jihozápadních údolích nižší (i méně než 500 mm). Hlavní období hurikánů je od srpna do října.

                Průměrné „letní“ (červenec až září) teploty v hlavním městě Santo Domingo (leží na jižním pobřeží Karibského moře) jsou 28°C, průměrné „zimní“ (prosinec až březen) jsou 24 až 25°C. Období dešťů je od května do října, nicméně i v „období sucha“ se srážky vyskytují (okolo 60 mm měsíčně). V Puerto Plata (leží na severní pobřeží) jsou průměrné „letní“ teploty 26 až 27°C a průměrné „zimní“ 23 až 24°C. Období dešťů je od listopadu do května, nejsušší měsíce jsou červen až září (okolo 60 mm srážek měsíčně).

Santo Domingo - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Puerto Plata - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY

                Dominikánská republika se skládá z 31 provincií a regionu hlavního města Santo Domingo.

Turismus, godominicarepublic.com (en)

Dominikánská republika regiony  2v

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Čeští občané nepotřebují víza ke vstupu na dobu nepřesahující 90 dnů.

Doklady. Ke vstupu do Dominikánské republiky je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců. Požaduje se zakoupení turistické karty (Tarjeta de Turismo) v ceně 10 USD na některém z konzulátů Dominikánské republiky nebo přímo na letišti Las Américas v Santo Domingu.

Měna. Peso, DOP. 100 dominikánských pesos = 45 Kč (2018), aktuální kurz

Bezpečnost. Zvyšuje se počet vloupání do soukromých rezidencí. Některá letoviska zaznamenala zvýšení počtu případů přepadení. Velká letoviska se soukromou ochrankou jsou bezpečná.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Dominikánská republika leží ve východní části ostrova Hispaniola. Hlavní část území zaujímají pohoří Cordillera Central a Karibská pobřežní rovina (Llano Costero del Caribe). Na západě území se rozkládá horské pásmo Cordillera Central s nejvyšší horou Dominikánské republiky Pico Duarte, 3 098 m. Severně od Cordillery Central leží při severním pobřeží ostrova Cordillera Septentrional (nejvyšší bod, 1 230 m). Jižně od Cordillery Central leží další pohoří Sierra de Neibai (1 630 m). Na východě ostrova se pak rozkládá Cordillera Oriental (762 m). Mezi pohořími leží nížiny s řekami. Na severozápadě je největší nížina Cibao s řekou Yaque del Norte. Další velké řeky v zemi jsou Yuna a Yaque del Sur. V jihovýchodní části země se rozkládá rozlehlá Karibská pobřežní rovina (zde leží hlavní město Santo Domingo). Na jihozápadě pod pohořím Sierra de Neibai leží největší jezero Dominikánské republiky Enriquillo (375 km2, slané jezero, 45 metrů pod mořem).

                Na svazích hor s dostatkem srážek rostou tropické deštné lesy a horské lesy, na závětrných stranách hor roste tropický suchý les. Částečně se vyskytují savany. Většina ploch nížin slouží zemědělství.

Dominikánská rep. fyzická mapa

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 2. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 440.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Dominikánská republika má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.

Národní parky

                V Dominikánské republice se nachází 29 národních parků.

Národní parky a chráněná území, godominican republic (en)

Seznam národních parků, protected planet (en)

Odkazy

Britannica, Dominican Republic (en)

CIA World Factbook, Dominican Republic (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Dominikánská republika (cs)

Wikipedie, Dominikánská republika (cs)

Dokumenty

Dominikánská republika (ČT, 1998)

Dominikánská republika (ČT, 2003)

Share