Rozloha: 1 128 km2
Počet obyvatel: 380 900 (2018)
Hustota obyvatel: 338/km2
Úřední jazyk: francouzština
Obyvatelstvo: 90% Afričané a míšenci, 5% Evropané, 5% ostatní (Tamilové, Libanonci, Syřané, Číňané)
Náboženství: 95% římští katolíci
Politický systém: francouzský zámořský departement
Hlavní město: Fort de France (91 300)
Největší města: Le Lamentin (39 850)
Martinik má tropické podnebí, vysoké teploty jsou přibližně po 300 dní v roce zmírňovány severovýchodními pasáty. Celoroční průměrné teploty jsou 26°C, přičemž nejvyšší průměrné teploty jsou 30 až 32°C a nejnižší 20 až 22°C. Období dešťů je od července do listopadu, sušší období je od prosince do června. Sezóna hurikánů je od července do listopadu.
Průměrné letní (červen až září) teploty v Le Lamentine (leží na západním pobřeží Martiniku, v blízkosti hlavního města Fort-de-France) jsou 27°C, průměrné „zimní“ jsou 25°C. Roční srážky jsou 2 030 mm. „Nejsušší“ měsíce jsou únor a březen, nejdeštivější červenec až listopad.
Le Lamentine - průměrné teploty, srážky (mm)
Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org
Martinik je zámořský region a zároveň departement Francie. Je součástí Malých Antil, náleží k tzv. Návětrným ostrovům, leží na jihovýchodě karibské oblasti. Je druhým, případně třetím největším ostrovem Malých Antil (řadíme-li Trinidad a Tobago k Jižní Americe či k Malým Antilám). Skládá se ze čtyř samosprávných oblastí: Fort-de-France, La Trinité, La Marin, Saint-Pierre.
Turismus, martinique.org (en, fr)
Martinik má délku přibližně 70 kilometrů a největší šířku 30 kilometrů. Severní část ostrova je hornatá, tvoří ji vulkány a hory, zde leží nejvyšší vrchol Martiniku, vulkán Pelée (1 397 m). Ve střední části ostrova se rozkládá Pohoří Carbet (nejvyšší vrchol Lacroix, 1 195 m). Jih je lépe dostupný, i zde ale vrchovina Vauclin dosahuje výšky 504 m. Severní pobřeží se vyznačuje strmými skalními útesy, které se směrem k jihu snižují. Přibližně ve střední části Martiniku na západě i východě jsou dva velké zálivy Fort-de-France a Marin. Na severu jsou pláže s černým pískem (tvořené prachem z vulkánu), na jihu pláže s bílým pískem. Na Martiniku je řada řek, většinou ale krátké.
Severní část ostrova je zalesněná. Rostou zde bambusy, mahagony, dalbergie, akáty. Jižní část je sušší, jsou zde převážně savany. Rostou zde kaktusy, kopaiby, kreveně či akácie.
Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org
Britannica, Martinique (en)
Wikipedie, Martinik (cs)
Statistický úřad, Insee.fr (fr)
Martinique (ČT, 2014)