Rozloha: 179 km2
Počet obyvatel: 116 500 (2018)
Hustota obyvatel: 651/km2
Úřední jazyk: nizozemština
Obyvatelstvo: 80% míšenci Evropanů, Afričanů a Indiánů, 20% ostatní (Kolumbijci, Venezuelané, Dominikánci ad.)
Náboženství: 75% římští katolíci, 5% protestanté
Politický systém: zámořské území Nizozemského království; guvernér, Rada, parlament (Staten) - 21 členů
Hlavní město: Oranjestad (30 000)
Největší města: San Nicolaas (15 300)
Aruba má semiaridní (polopouštní) tropické podnebí. Vysoké teploty jsou zmírňovány severovýchodními pasáty. Průměrné celoroční teploty jsou 27°C, nejnižší v lednu 26°C, nejvyšší v červenci 29°C. Srážky jsou nižší, ročně okolo 500 mm. Většina srážek, které přinášejí větry z Atlantiku, spadne na Návětrných ostrovech. Nejvíce srážek je od října do prosince. Nejsušší jsou březen až květen. Aruba leží mimo dosah hurikánů.
Oranjestad - průměrné teploty, srážky (mm)
Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org
Ostrov Aruba je součástí Malých Antil, náleží k tzv. Závětrným Antilám (společně s ostrovy Curacao, Bonaire, Margarita; rozlišují se od Závětrných ostrovů). Aruba leží na jihu karibské oblasti, na jihozápadě Malých Antil, 30 kilometrů severně od Venezuely. Aruba je součástí Nizozemského království, je však samostatný stát, není součástí Nizozemska. Skládá se z 8 regionů: Noord / Tanki Leendert, Oranjestad West, Oranjestad Oost, Paradera, San Nicolas Noord, San Nicolas Zuid, Santa Cruz, Savaneta.
Turismus, aruba.com (en)
Ostrov má největší délku 32 kilometrů a největší šířku 10 km. Je převážně rovinatý, s několika vrchy. Největší nadmořskou výšku představuje vrch Jamanota (189 m). Ostrov se skládá z vyvřelých hornin překrytých vrstvou vápence, místy jsou seskupení monolitických balvanů. Je poměrně suchý, porostlý keři a kaktusy. Nejsou zde řeky, ani jezera. Pobřeží tvoří písečné pláže s bílým pískem. Jižní strana ostrova je lemována korálovými útesy.
Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org
Britannica, Aruba (en)
CIA World Factbook, Aruba (en)
Wikipedie, Aruba (cs)
Aruba (ČT, Cestománie, 2000)