logo

.


KOSTARIKA  Kostarika / República de Costa Rica


Základní informace

Rozloha: 51 090 km2
Počet obyvatel: 5 003 400 (2018)
Hustota obyvatel: 96,5/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 66% běloši, 14% mestici, 7% mulati, 2,5% Indiáni, 1% černoši
Náboženství: 76% římští katolíci, 14% evangelíci
Politický systém: prezident a vláda, jednokomorový parlament - 57 členů
Hlavní město: San José (288 000)
Největší města: Limón (56 000), Alajuela (42 000), San Francisco (41 000)

TOP MÍSTA

1. PARQUE NACIONAL CORCOVADO

Corcovado 2 560flickr.com/photos/miguelvieira/5521834168

                Národní park Corcovado leží v jihozápadní části země, na poloostrově Osa. Park má rozlohu 424 km2 a byl založen v roce 1975. Park je považován za zcela výjimečný, protože uchovává původní nížinný tropický deštný prales. Právě tyto pralesy jsou pak charakteristické rozmanitostí flory a fauny. V nevelké oblasti bylo napočítáno třináct různých typů vegetace (horské lesy, mlžné lesy, prérie, údolní nivy, bažinné lesy, mangrove ad.). Ze zvířat zde žijí tapíři, jaguáři, pumy, opice, lenochodi, mravenečníci, v řekách žijí krokodýli a žraloci bělaví. Park je přístupný veřejnosti pro jednodenní návštěvy i vícedenní pobyty.

 

2. CERRO CHIRRIPÓ

Chirripo 560flickr.com/photos/richardmaycr/9145290429

               Cerro Chirripó je nejvyšší vrchol země, měří 3 820 metrů a leží v jižní části Kostariky. Oblast je součástí Národního parku Chirripó. Park se vyznačuje významnou rozmanitostí rostlinných druhů. Zahrnuje pět oblastí vegetace. Nejvíce je zastoupen tropický deštný les a mlžný les, v nejvyšších polohách je alpinská tundra. Výchozím místem pro výstup na horu je obec San Gerardo de Rivas. Trasa je dlouhá 21 kilometrů. Pět kilometrů pod vrcholem je horská chata.

 

3. PARQUE NACIONAL MANUEL ANTONIO

Manuel Antonio 560flickr.com/photos/martingarri/5599554848

                Národní park Manuel Antonio je nejmenší z kostarických národních parků. Zaujímá plochu jen 20 km2. Je ale velmi oblíbený. Nachází se ve střední části země, na pobřeží Tichého oceánu (vzdálenost od hlavního města San Jose je přibližně 130 km). Je známý především pro své krásné pláže a pěší turistické trasy. Park pokrývá tropický deštný prales, na pobřeží je několik zátok s bílými písečnými plážemi.

 

4. VULKÁN ARENAL

Arenal Costa Rica 560flickr.com/photos/atbaker/398485603

                Vulkán Arenal leží v severní části země, měří 1 633 metrů. Okolní oblast o rozloze 121 km2 je součástí stejnojmenného národního parku. Zde se nachází jezero Arenal, v kopcovité krajině rostou tropické deštné lesy, z rostlin jsou časté orchideje, kapradiny, helikonie. Arenal je stratovulkán, který v posledních desetiletích projevuje zvýšenou sopečnou aktivitu.

 

5. MONTEZUMA

Montezuma 2 560flickr.com/photos/cteer/3069064976

                Montezuma je menší město, respektive rybářská obec na Poloostrově de Nicoya, v severozápadní části Kostariky na pobřeží Tichého oceánu. Oblast je známá krásnými plážemi, řekami, působivými vodopády. V okolí se nachází přírodní rezervace Cabo Blanco. Roste zde více jak 140 druhů různých stromů, Montezuma leží na pomezí suchého a deštného tropického pralesa, jsou zde tedy jak stále zelené stromy, tak opadavé. Každý rok v květnu se ve městě koná filmový festival.

 

6. PARQUE NACIONAL CAHUITA

Cahuita 560flickr.com/photos/amaynez/3321954402          

Národní park Cahuita leží v jihovýchodní části Kostariky, při pobřeží Karibského moře. Je známý pro své pláže, nížinné deštné lesy a korálové útesy. Je velmi malý rozlohou, 2 km2 pevniny a 7 km2 pobřežních vod oceánu, nicméně velmi populární pro potápění a šnorchlování. V pobřežních vodách se nachází 35 druhů různých korálů, mnoho druhů měkkýšů a korýšů, více než 120 druhů ryb. Dostatečné zázemí pro návštěvníky parku poskytuje blízké město Cahuita.

 

7. VULKÁN RINCÓN DE LA VIEJA

Rincon de la Vieja 2 560flickr.com/photos/32990797@N08/9540941960

                 Vulkán Rincón de la Vieja (1 916 m) leží na severozápadě země, v blízkosti hranic s Nikaraguou. V okolí se nachází stejnojmenný národní park. Oblast je známá zejména pro své geotermální prameny. Je zde několik turistických tras, výstup na vulkán však po erupcích zaznamenaných v roce 2011 není možný. Krajinu tvoří horské lesy a nízké mlžné lesy, je zde několik řek a vodopády. Hlavními centry jsou menší města Santa Maria a Palais.

 

8. PARQUE NACIONAL TORTUGUERO

Tortuguero 560flickr.com/photos/maveric2003/2617981293

                Národní park Tortuguero leží na pobřeží Karibského moře, v severovýchodní části Kostariky. Je dostupný pouze letecky nebo po vodě. Krajinu tvoří deštné pralesy, lesy mangrove, laguny, mokřady a pláže. Jedná se o třetí nejvíce navštěvovaná kostarický národní park. Má rozlohu 312 km2.

 

Zdroje: Eltringham, P., McNeil, J., Read, J., Stewart, I.: Střední Amerika. Rough Guide 2004., Wikipedia.org

Pozn.: Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Kostarika má v převážné míře vlhké tropické podnebí. Průměrné roční teploty v pobřežních oblastech (Karibského moře a Tichého oceánu) jsou 25 až 27°C. Průměrné roční teploty v oblasti centrální vysočiny jsou 20°C. V Kostarice se rozlišuje období sucha (prosinec až duben) a období dešťů (květen až listopad). V oblasti pobřeží Karibského moře je červen až říjen sezóna hurikánů. Pobřeží Karibského moře má více srážek (3 000 až 4 000 mm) ročně, než pobřeží Pacifiku (2 000 až 2 500 mm).

                Hlavní město San José, které leží v oblasti centrální vysočiny, má mírnější podnebí. Průměrné teploty se po celý rok pohybují mezi 21 až 23°C. Nejtepleji bývá v březnu a dubnu 23°C, nejnižší teploty jsou v září a říjnu 21°C. Období sucha je prosinec až březen, období dešťů květen až říjen, listopad, celoroční srážky jsou 1 970 mm. Puerto Limón na pobřeží Karibského moře má celoroční průměrné teploty 25 až 27°C. Srážek spadne ročně 3 570 mm, období sucha a dešťů tak nelze rozlišovat. Nejsušší měsíce jsou září, říjen a březen. Puntarenas na pobřeží Pacifiku má průměrné roční teploty 27 až 29°C s obvyklými denními teplotami 30 až 35°C. Období sucha je prosinec až březen, období dešťů květen až říjen, listopad. Roční srážky jsou 1 600 mm.

San José - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Puerto Limón - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Puntarenas - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY A PROVINCIE

               Kostarika se administrativně skládá ze 7 provincií. Z turistického hlediska se rozlišuje: Pobřeží Pacifiku, Centrální Kordillera - Centrální údolí a pohoří Talamanca, Severní roviny a Pobřeží Karibiku.

Regiony a *provincie

Severozápad

*Guanacaste

Severní roviny

*Alajuela, *Heredia

Severní Pacifické pobřeží

*Puntarenas

Centrální Pacifické pobřeží

Jižní Pacifické pobřeží

Centrální údolí

*Cartago, *San José

Karibské pobřeží

*Limón

Kostarika provincie  kopie

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Občané ČR mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza. Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit.

Doklady. Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 1 den po plánovaném datu opuštění území.

Měna. Colon, CRC. 100 colonů = 4 Kč (2019), aktuální kurz.

Časové pásmo. UTC-6 (tj. o 7 hodin méně než je středoevropský čas)

Bezpečnost. V minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučuje se, při přechodu kostarické hranice v obou směrech, nechat si otisknout do cestovního pasu příslušné vstupní či výstupní razítko. Kostarické pláže mohou být nebezpečné. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Středem Kostariky od severozápadu na jihovýchod prochází Středoamerické Kordillery. Na severozápadě je tvoří Cordillera de Guanacaste s nejvyššími vrcholy Miravalles (2 028 m), Rincón de la Vieja (1 916 m) a Arenal (1 670 m). Ve střední části země na Cordilleru Guanacaste navazuje Cordillera Central, nejvyšší vrchol Irazú (3 432 m). V obou pohořích jsou četné činné sopky. Pod Cordillerou Central se nachází nejvíce osídlená oblast země, náhorní plošina (1 100 až 1 500 m) Meseta (Valle) Central. Jihovýchodně na Cordilleru a Mesetu Central navazuje pohoří Cordillera de Talamanca s nejvyšší horou země Cerro Chiripó (3 820 m). Pobřeží Tichého oceánu tvoří úzká nížina, vystupují zde dva poloostrovy. Na severu Nicoya a na jihu poloostrov Osa. Směrem do středu země se krajina příkře zvedá do horkých oblastí. Na karibské straně pobřeží je nížinná oblast, zvláště na severu země, širší. Celková šířka země mezi západem a východem je přibližně 150 kilometrů.

                V karibské pobřežní nížině i na pobřeží Tichého oceánu roste do výšek 600 až 700 metrů stále zelený tropický deštný les. Ve vyšších polohách rostou horské lesy. V severní části pacifického pobřeží jsou suché lesy a savany. Na opačné straně v severní části pobřeží Karibského moře leží bažinatá oblast s porosty mangrove. Většinu pobřeží (celkem 1 800 km) tvoří písečné pláže.

Kostarika fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 5. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 143.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Světové dědictví

Kostarika má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 4 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                V Kostarice se nachází 26 národních parků a dalších více než 100 chráněných území.

Seznam národních parků, Wikipedia (en cs)

Seznam chráněných území, Protectedplanet.net (en)

Národní parky, Costarica.org (en)

Odkazy

Britannica, Costa Rica (en)

CIA World Factbook, Costa Rica (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Kostarika (cs)

Wikipedie, Kostarika (cs)

Statistický úřad, iner.cr (es)

Dokumenty

Kostarické pobřeží (ČT, 2016)

Kostarika (ČT, 2008)

Kostarika (ČT, 2003)

Puerto Viejo (ČT, 2016)

end faq

Share