logo

.


Netherlands  Karibské Nizozemsko / Caribisch Nederland (Nizozemsko Nizozemsko)


Základní informace

Rozloha: 328 km2
Počet obyvatel: 25 000 (2016)
Hustota obyvatel: 76/km2
Úřední jazyk: nizozemština (angličtina, papiamento)
Obyvatelstvo: 80% karibští Afričané (míšenci Afričanů, Evropanů, Indiánů), 20% Indiáni, Evropané, Asiaté
Náboženství: 77% římští katolíci, 10% evangelíci a protestanté
Politický systém: zámořské obvody Nizozemska
Hlavní město: Kralendijk, Bonaire (5 000)

Ostrovy: Bonaire (288 km2), Saba (13 km2), Svatý Eustach (21 km2)

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Ostrovy mají tropické podnebí, na jihu ležící Bonaire je sušší, má méně srážek. Celoroční průměrné teploty jsou na ostrově Bonaire 28°C, roční srážky jsou 500 mm. Svatý Eustach a Saba mají celoroční průměrné teploty 26°C, roční srážky jsou okolo 1 100 mm. Bonaire má nejsušší měsíce od března do června a nejvíce srážek spadne od října do ledna. Svatý Eustach a Saba mají srážky více rovnoměrně rozložené v průběhu celého roku. Nejdeštivější měsíce jsou srpen až listopad. Bonaire leží mimo pásmo hurikánů. Na Svatém Eustachu a Sabě je možnost hurikánů od července do října.

Bonaire - průměrné teploty, srážky (mm)

Svatý Martin - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Britannica.com, Weather-and-climate.com, Wikipedia.org

OSTROVY 

            Karibské Nizozemsko tvoří tři ostrovy: Bonaire (288 km2), Saba (13 km2), Svatý Eustach (21 km2). Jako tzv. zámořské obvody jsou součástí Nizozemska a Evropské unie. Bonaire leží v jižní části karibské oblasti, je vzdálené přibližně 80 km severně od Venezuely. Společně s ostrovy Aruba, Curacao, Margarita náleží k Závětrným Antilám. Saba a Svatý Eustach leží na severovýchodě karibské oblasti a náleží k Závětrným ostrovům. Dříve Bonaire, Saba a Svatý Eustach společně s dalšími „nizozemskými“ ostrovy Aruba, Curacao a Svatý Martin tvořily Nizozemské Antily. Aruba, Curacao a Svatý Martin mají nyní více nezávislý status, jsou součástí Nizozemského království.

Karibské Nizozemsko ostrovy 2v

Mapa

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

            Největší ostrov Bonaire má délku přibližně 35 km a největší šířku okolo 10 km. Ostrov je z převážné většiny tvořen vápencem. Sever je kopcovitý s nejvyšším bodem Brandaris (240 m), jih ostrova je plochý s pouštní vegetací. V zálivu, nedaleko hlavního města Kralendijk, leží ještě malý neobydlený ostrov Klein Bonaire (6 km2).

             Svatý Eustach a Saba jsou ostrovy vulkanického původu. Svatý Eustach má největší délku 7,5 km a šířku 3 km. Ostrovu dominují dva neaktivní vulkány (nejvyšší bod Quill, 602 m) mezi nimiž se rozkládá centrální rovina, v západní části s vysokými palmami, chlebovníky a banánovníky. Dominantu nejmenšího ostrova Saba tvoří nejvyšší hora Nizozemska, vulkán Mt. Scenery, 887 m. Ostrov je porostlý nízkým lesem a kapradinami, většinu pobřeží tvoří skály a útesy.

Caribbean map 2v

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org

Mapa Karibiku

Odkazy

Wikipedie, Karibské Nizozemsko (cs)

Rijksoverheid, Caribisch Nederland (ne, en)

end faq

Share