logo

.


01Downtown Sydney, čtvrť Circular Quay, z mostu Harbour Bridge

           JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLII tvoří státy: Nový Jižní Wales, Victoria, Jižní Austrálie a Tasmánie a hlavní město Canberra. Region má ve srovnání se západem, severem a severovýchodem země chladnější podnebí. Tvoří ho čtyři nejmenší státy, ale žijí zde tři čtvrtiny obyvatel Austrálie. Přesto Nový Jižní Wales, který je téměř dvakrát větší než Španělsko, má počet obyvatel okolo 8 miliónů. V jihovýchodní Austrálii se nachází dvě největší australská města: Sydney a Melbourne a je také místem prvotního osídlení evropských osadníků.

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA V JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLII

GREAT OCEAN ROAD

Cesta po 250 kilometrů dlouhé pobřežní silnici z Torquay do Warrnamboolu ve státě Victoria

DSC06513Pobřežní silnice za městem Lorne

            Great Ocean Road, Velká oceánská silnice, je vyhlídková pobřežní cesta, silnice, na jihu státu Victoria, na jihovýchodě Austrálie. Silnice byla postavená v letech 1919 až 1932 australskými vojenskými veterány z 1. světové války a je věnována padlým vojákům Austrálie v 1. světové válce. Okolo 3 tisíc vojenských veteránů tesalo cestu do skal a útesů, aby zpřístupnilo zalesněnou, skalnatou a působivou část jižního pobřeží Victorie. 

03Výhled z Point Addis směrem k Anglesea, úvodní část Great Ocean Road

           Silnice začíná ve městě Torquay, přibližně 100 kilometrů jihozápadně od Melbourne a vede podél pobřeží Bassova průlivu, přes subtropické deštné lesy, pod výběžky pohoří Otway Range a přes města a letoviska Anglesea, Lorne, Apollo Bay a Port Campbell. Prochází rovněž přes řadu menších osad na pobřeží nebo ve vnitrozemí v blízké vzdálenosti od pobřeží, například Aireys Inlet, Kennett River, Johanna, Lavers Hill a další.

04Pláž ve městě a letovisku Anglesea

            Velká část silnice, více než polovina, prochází Národním parkem Great Otway. Na cestě se nachází řada zastávek, vyhlídek a odboček na písečné pláže, naučné stezky nebo lesní či pobřežní pěší turistické trasy. Patrně nejvíce známou částí pobřeží a nejvíce vyhledávané, jsou pískovcové skalní útesy v blízkosti města Port Campbell, nazývané Dvanáct Apoštolů (Twelve Apostles). Tyto pískovcové skalní pilíře s výškou až 65 metrů jsou jedním ze symbolů pobřeží jihovýchodní Austrálie. K dalším navštěvovaným místům na Great Ocean Road mimo letoviska náleží nejstarší funkční maják ve státě Victoria Cape Otway Lighthouse z roku 1848, pobřežní pískovcové skalní formace Loch Ard Gorge, London Arch a další, vodopády Erskine Falls v subtropickém deštném lese nad městem Lorne, naučná stezka mezi blahovičníky královskými Maits Rest nebo naučná stezka deštným lesem Melba Gully.

07Dva skalní útesy z Dvanácti apoštolů

            130 kilometrů dlouhá oblast pobřeží od výběžku Cape Otway až k městu Port Fairy (již za Great Ocean Road) se nazývá Pobřeží vraků (Shipwreck Coast). Od počátku 18. století zde ztroskotalo více než 600 lodí. Více než 200 vraků těchto lodí se podařilo dohledat. Pěší turistická stezka Historic Shipwreck Trail pak prochází okolo 20 míst ztroskotání.

DSC06567Pláž Johanna Beach mezi Cape Otway a Port Cambell

            Od města Apollo Bay až útesům Dvanáct apoštolů vede 104 kilometrů dlouhá pěší turistická trasa Great Ocean Walk. Stezka vede po pobřeží, místy vnitrozemím deštným lesem, přes písečné pláže, kolem útesů, okolo vodopádů i menších řek. Na cestě se pro pěší turisty nachází 7 kempů ve vzdálenostech 10 až 15 kilometrů.

08Město Port Cambell

            K hlavním městům a letoviskům na Great Ocean Road náleží: Torquay, první město na Great Ocean Road, ve směru z Melbourne, centrum surfařské scény ve Victorii se 13 tisíci stálými obyvateli. Dále na západ leží Anglesea, pojmenované podle řeky Anglesea, která zde ústí do oceánu, je oblíbené letovisko s bezpečným koupáním, četnou populací klokanů a 2,5 tisíci obyvateli. Lorne ležící na úpatí zalesněného pohoří Otway Range, v blízkosti turistických tras a vodopádů v deštném lese Otway Forest, náleží s tisícovkou obyvatel k top místům a letoviskům na Great Ocean Road. A stejně tak Apollo Bay, obklopené kopcovitou krajinou a deštnými lesy, které se nachází přibližně v polovině Velké oceánské sinice. S 1,5 tisícem obyvatel je místem počátku pěší turistické trasy Great Ocean Walk a od zimy do jara, mimo sezónu, je ideálním místem pro pozorování velryb, konkrétně plejtváků dlouhoploutvých. Port Campbell je poklidné město se zátokou a 500 obyvateli na západním konci Great Ocean Road. (02, 03 19) Další fotografie.

 

GREAT OTWAY NATIONAL PARK

Erskine Falls – Maits Rest – Castle Cove – Johanna Beach – Melba Gully

01Subtropický deštný les u vodopádů Erskine Falls, v blízkosti Lorne

           Great Otway National Park je jeden z australských národních parků ve státě Victoria, který se rozkládá v oblasti Graet Ocean Road. Nachází se mezi městy a obcemi Anglesea na východě, Princetown na západě a Colac na severu. Park má rozlohu 103 km2 a byl založený v roce 2005 sloučením řady jednotlivých přírodních rezervací v oblasti.

02Blahovičník královský na naučné stezce Maits Rest za Apollo Bay

            Národní park Great Otway tvoří z jižní strany pobřeží Tasmanova moře: skalní útesy, písečné pláže, zátoky a ústí řek. Směrem do vnitrozemí se nachází subtropickými deštnými lesy pokrytá vrchovina Otway Range. Nejvyšší hřebeny Otway Range dosahují okolo 500 metrů, nejvyšší bod Mt. Cowley v okolí Lorne má 670 metrů. Oblast tak tvoří kopcovitá krajina s tabulovými plošinami. Hlavní horninou Otway Range jsou třetihorní sedimenty. Charakteristické stromy místních deštných lesů tvoří blahovičník královský (Eucalyptus regnans), který je druhým nejvyšším stromem na Zemi, stromovité kapradiny, místní druh pabuku (Nothofagus cunninghamii), místní druhy akácie (Acacia melanoxylon) nebo kašťa (opadavý strom z čeledi vavřínovitých). V parku se rovněž nachází jezera, nejvíce navštěvované je Lake Elizabeth, řeky, potoky a vodopády, například Erskine Falls nad Lorne. Dvě nejdelší pěší trasy v národním parku vedou podél pobřeží. Great Ocean Walk z Apollo Bay k Dvanácti apoštolům má 104 kilometrů a Surf Coast Walk z Torquay do Aireys má 44 kilometrů. Vedle pěších tras se v parku nachází také naučné stezky, například Maist Rest s blahovičníky královskými nebo Melba Gully s řadou stromovitých kapradin. (02, 03/19)

 

MOUNT KOSCIUSZKO, SNĚŽNÉ HORY

Výstup na nejvyšší horu australského kontinentu Mt. Kosciuszko v Australských Alpách

délka: 13 km; převýšení: 290 m; čas: 3 h

04Výhled z vrcholu Mt. Kosciuszka na Australské Alpy

            Mount Kosciuszko je s nadmořskou výškou 2 228 metrů nejvyšší hora kontinentu Austrálie. Nachází ve státě Nový Jižní Wales, ve Sněžných horách, které leží v jižní části Velkého předělového pohoří. Sněžné hory jsou pak součást horských pásem, které leží i v sousedním státě Victoria a nazývají se Australské Alpy.

DSC06311Zaoblený vrchol nejvyšší hory australského kontinentu

            Mount Kosciuszko je tak nejvyšší horou Sněžných hor, Australských Alp i Velkého předělového pohoří. Velké předělové pohoří (Great Dividing Range) je s délkou 3 500 kilometrů třetím nejdelším pohořím na Zemi. Rozkládá se od Yorského poloostrova na severovýchodě Austrálie v Queenslandu až do jižní Victorie, k Tasmánii.

DSC06297Pěší trasa Mount Kosciuszko Trail, vrchol ve středu, vlevo

            Mount Kosciuszko je dostupný po třech značených trasách: z východu z průsmyku Charlotte Pass, z jihu z obce Thredbo anebo ze severozápadu po trase Hannel’s Spur Track. Thredbo je obec a lyžařské středisko na řece Thredbo, v nadmořské výšce 1 365 metrů. Z Thredba lze použít lanovku Kosciuzsko Express a dostat se do nadmořské 1 925 metrů. Odtud vede na vrchol hory mírně stoupající pěší cesta v délce 6,5 kilometru jedním směrem.

05Údolí řeky Thredbo a silnice Alpine Way z Jindabyne

            Oblast je součástí Národního parku Kosciuszko s rozlohou 6 900 km2 založeného v roce 1967. Nejvyšší horské vrcholy leží nad hranicí lesa. Tyto oblasti mají alpínské podnebí a zimní teploty zde mohou dosahovat až k -20°C. Na většině území parku rostou řídké lesy s dominantním blahovičníkem sněžným. Tento typ lesů je značně prosvětlený, bohatý na keře, byliny a traviny. Na níže položených územích rostou vlhké stálezelené tvrdolisté lesy, kde převažují porosty blahovičníku alpínského a blahovičníku královského. (02/19)

 

NÁRODNÍ PARK WILSONS PROMONTORY

Norman, Glennie Lookout – Tidal River – Norman Beach

DSC06405Výhled směrem k osadě Tidal River, v dálce ostrovy Anser Island a Kanowna Island

            Wilsons Promontory je poloostrov a národní park na jihu státu Victoria, na jihovýchodě Austrálie. Je vzdálený okolo 150 kilometrů jihovýchodně od Melbourne. Jižní výběžek poloostrova South Point je s 39°08‘ jižní šířky nejjižnějším bodem kontinentu Austrálie. Národní park je známý svými porosty deštných lesů, plážemi, řadou ostrovů, horskými vrcholy a bohatou faunou. Hlavní centrum parku tvoří osada Tidal River.

DSC06407Pláž Norman Beach a žulový masiv Mount Oberon

            Krajinu parku dále tvoří wattová pobřeží, chráněné zátoky, písečné duny a bažiny. Nejvyššími vrcholy v parku jsou Mount Oberon (563 m) a Mount Bishop. Největší řekou v parku je Tidal River. Hlavní horninou v oblasti je žula. Faunu parku tvoří například vombat obecný, klokan, koala medvídkovitý, emu hnědý, liška obecná nebo králík divoký. (02/19)

 

BONDI TO COOGEE WALK, SYDNEY

Bondi Beach – Tamarama Beach – Bronte Beach – Gordons Bay – Coogee Beach

délka: 6,5 km; převýšení: 150 m; čas: 2 h

DSC06769Slavná australská pláž Bondi Beach

            Bondi – Coogee Walk je pobřežní pěší trasa na východním předměstí Sydney v Novém Jižním Walesu. Trasa vede podél pobřeží oceánu a prochází přes několik pláží, přes skalní útesy a menší zátoky. Výchozím místem je na severu Bondi Beach nebo na jihu Coogee. Bondi Beach je patrně nejvíce známá a nejslavnější pláž v Austrálii. Náleží také k nejvíce navštěvovaným místům v Austrálii. Bondi Beach leží na východě Sydney, okolo 7 kilometrů od centra města. Pláž má délku 1 kilometr. Nad pláží se nachází promenáda Campbell Parade. Bondi Beach je současně název předměstí Sydney s 11,5 tisíci obyvateli.

DSC06162Pobřeží východního Sydney, čtvrť Bronte, v dálce výběžek Shark Point

            Směrem na jih vede pobřežní pěší trasa přes pláže Tamarama Beach, Bronte Beach, menší Clovelly Beach, kolem zátoky Gordons Bay s pískovcovými útesy až do dalšího přímořského letoviska Coogge s pláží Coogee Beach. (02,03/19)

Share