logo

.


INFO

INFO

Rottenmannské Taury Facebook Profil na Wikipedii

VELKÁ PÁNEV

VELKÁ PÁNEV

Pánev Badwater Basin (-86 m) v údolí Death Valley z pohoří Panamint Range VELKÁ PÁNEV (Great...

APENINY

APENINY

Horský masiv v Abruzských Apeninách, v pohoří...

CINQUE TERRE

CINQUE TERRE

Corniglia z trasy do Vernazzy            ...

SIERRA NEVADA

SIERRA NEVADA

Východní Sierra Nevada, oblast Rock Creek...

YOSEMITE

YOSEMITE

Half Dome (2 695 m) a Yosemitské údolí z turistické trasy Panorama...

SKALNATÉ HORY

SKALNATÉ HORY

Výhled z nejvyšší hory Skalnatých hor Mount Elbert (4 401 m) směrem na...

POBŘEŽNÍ PÁSMO

POBŘEŽNÍ PÁSMO

Pobřežní oblast Big Sur ve střední Kalifornii a pohoří Santa Lucia...

PANENSKÉ OSTROVY

PANENSKÉ OSTROVY

Zátoka Trunk Bay na ostrově Saint...

JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

Downtown Sydney, čtvrť Circular Quay, z mostu Harbour...

PYRENEJE

PYRENEJE

Pohled na třetí nejvyšší horu Pyrenejí Monte Perdido (3 348 m) ve španělském Národním parku...

IBERSKÝ POLOOSTROV

IBERSKÝ POLOOSTROV

Nad římských akvaduktem z konce 1. st. v Segovii vystupuje vrchol Peñalary, nejvyšší hory Sierra...

  • INFO

    INFO

  • VELKÁ PÁNEV

    VELKÁ PÁNEV

  • APENINY

    APENINY

  • CINQUE TERRE

    CINQUE TERRE

  • SIERRA NEVADA

    SIERRA NEVADA

  • YOSEMITE

    YOSEMITE

  • SKALNATÉ HORY

    SKALNATÉ HORY

  • POBŘEŽNÍ PÁSMO

    POBŘEŽNÍ PÁSMO

  • PANENSKÉ OSTROVY

    PANENSKÉ OSTROVY

  • JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

    JIHOVÝCHODNÍ AUSTRÁLIE

  • PYRENEJE

    PYRENEJE

  • IBERSKÝ POLOOSTROV

    IBERSKÝ POLOOSTROV

Trunk BayZátoka Trunk Bay na ostrově Saint John

            PANENSKÉ OSTROVY jsou skupina ostrovů v Karibském moři, respektive v Atlantském oceánu, vzdálené 60 až 130 kilometrů východně od Portorika. Tvoří nejzápadněji položenou část Malých Antil. Náleží mezi Závětrné ostrovy. Od Portorika odděluje Panenské ostrovy průliv Virgin Passage na západě, od dalších Závětrných ostrovů pak průliv Anegada Passage na východě. Panenské ostrovy tvoří šest hlavních ostrovů: Saint Thomas (83 km2), Saint John (52 km2), Saint Croix (218 km2), Tortola (56 km2), Virgin Gorda (22 km2) a Anegada (39 km2) a několik desítek menších ostrovů. Politicky se Panenské ostrovy dělí na Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy. Americké Panenské ostrovy tvoří tři hlavní ostrovy: Svatý Tomáš (Saint Thomas), Svatý Jan (Saint John) a Svatý Kříž (Saint Croix) a okolo 50 menších ostrovů. Celková rozloha ostrovů je 352 km2, hlavním městem je Charlotte Amalie na Svatém Tomáši. Americké Panenské ostrovy jsou závislé území Spojených států amerických. Britské Panenské ostrovy leží východně a tvoří je tři až čtyři hlavní ostrovy: Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jostin Van Dyke a okolo 50 menších. Celková rozloha ostrovů je 153 km2, hlavní město je Road Town na Tortole. Britské Panenské ostrovy jsou zámořské území Velké Británie. Západně od Panenských ostrovů, u Portorika, leží dva velké ostrovy: Vieques (135 km2) a Culebra (30 km2) a několik menších ostrovů, které bývají označovány jako Španělské Panenské ostrovy a politicky jsou součástí Portorika.

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA NA PANENSKÝCH OSTROVECH

NÁRODNÍ PARK PANENSKÉ OSTROVY, AMERICKÉ PANENSKÉ OSTROVY

Trasa v Národním parku Panenské ostrovy na ostrově Svatého Jana

délka: 16 km; převýšení: 300 m; čas: 6 h

Trunk Bay 2Trunk Bay je považována za jednu z nejhezčích pláží v Karibiku

            Ostrov Svatého Jana, Saint John, je jeden ze tří hlavních ostrovů Amerických Panenských ostrovů. Má rozlohu 52 km2. Více než polovinu této rozlohy souše ostrova zaujímá jeden z národních parků Spojených států amerických založený v roce 1956. Národní park se rozkládá v centrální části ostrova, na severu, jihu, severozápadě, severovýchodě, v podstatě mimo hlavní centra osídlení ostrova, kterými jsou hlavní město Cruz Bay s 2,7 tisíci obyvateli na západě a menší obec Coral Bay na východě ostrova.

513Výhled na členitou východní část ostrova East End z trasy Johny Horn Trail

            Trasa začíná na východě ostrova, v obci Coral Bay, jako Johny Horn Trail a vede severně deštným lesem, na severovýchodní pobřeží, do zátoky Leinster Bay. Zajímavostí jsou u zátoky Leinster Bay pozůstatky kamenných staveb patrně prvotních evropských osadníků. Od zátoky vede pěší trasa západně podél pobřeží jako Leinster Bay Trail. V neobydlené osadě Annaberg se nachází zbytky staveb továrny na výrobu cukru. Odtud vede již cesta, která se v zátoce Maho Bay napojuje na jednu z hlavních silnic na ostrově North Shore Road. North Shore Road vede ve vzdálenosti 100 až 500 metrů podél pobřeží až do hlavního města Cruz Bay na západě ostrova. V těchto místech se nachází jedny z nejhezčích pláží na ostrově, v Karibiku i ve světovém měřítku. Jsou to Cinnamon Bay, Trunk Bay, Hawksnest Bay a Honeymoon Bay.

Cinnamon BayZátoka a pláž Cinnamon Bay na severu ostrova

            V centrální části ostrova a u pobřeží rostou deštné lesy. Na pobřeží roste několik druhů mangrove. Pod mořskou hladinou se nachází korálové útesy a řada druhů podmořských travin. Místní faunu tvoří více než 130 druhů ptáků, 13 druhů plazů a více než 230 druhů bezobratlých. Korálové útesy obývá okolo 400 druhů ryb, v okolí ostrovů se vyskytuje 17 druhů velryb a delfínů. Jediným endemickým savcem na souši ostrova je netopýr. Volně se pohybující jeleni, osli, prasata či ovce sem byli přivezeny.

549Pobřežní vegetace

            Ostrov je obýván okolo 3 000 let. Nejstarší dochované archeologické nálezy jsou více než 2 800 let staré. V roce 1493, na své druhé plavbě, okolo ostrova Svatého Jana proplul Kryštof Kolumbus. Na počátku 18. století obsadili ostrov Dánové. Začali zde pěstovat cukrovou třtinu a bavlník. V roce 1917 koupily od Dánského království ostrov Svatého Jana Spojené státy americké.

434Ulice v hlavním městě Cruz Bay

            Zajímavostí je první sakrální stavba na ostrově postavená v roce 1749, Moravian church, Moravský kostel. Založili ho Moravští bratři. Nachází se na východě ostrova, v Coral Bay. (04/14)

 

SVATÝ TOMÁŠ, AMERICKÉ PANENSKÉ OSTROVY

Charlotte Amalie – Magens Bay – Red Hook - Brewers Bay

MAZátoka Magens Bay

            Svatý Tomáš, Saint Thomas, je druhý největší z Panenských ostrovů, má rozlohu 83 km2. Je nejzápadněji položeným velkým ostrovem z Panenských ostrovů, nachází se zde hlavní město Amerických Panenských ostrovů Charlotte Amalie a mezinárodní letiště.

CHA 2Hlavní město Charlotte Amalie, přístav a část ostrova Hassel Island

            Charlotte Amalie je téměř s 20 tisíci obyvateli nejlidnatějším městem celého souostroví Panenské ostrovy. Město bylo založeno na konci 17. století Dány, ale oblast byla již před tím obývána původními indiánskými obyvateli: Sibony, Arawaky a Kariby. V Charlotte Amalii se dochovala původní dánská koloniální architektura. K hlavním památkám náleží synagoga Svatého Tomáše založená na konci 18. století nebo pevnostní věž Blackbeard’s Castle postavená v poslední čtvrtině 17. století. Město náleží k jedněm z nejvíce navštěvovaných výletními plavbami v Karibiku.

ChAKoloniální zástavba v Charlottě Amalii

            Magens Bay je zátoka s písečnou pláží, nejpůsobivější na ostrově a jedna z nejhezčích v Karibiku. Nachází se na severu ostrova, severně od města Charlotta Amalie. Pláž s bílým pískem obklopují kokosové palmy a mangrove.

691Zátoka Brewers Bay a výhled na západní konec ostrova

            Red Hook je přístav a obec na východním konci Svatého Tomáše. S okolními obcemi zde žije 8,5 tisíce obyvatel a po hlavním městě Charlottě Amalii náleží k nejvíce obývaným na ostrově.

Výhled St. JohnVýhled z východní části ostrova na ostrov Svatého Jana

            West End, západní část Svatého Tomáše, je naopak s méně než 2,5 tisíci obyvateli nejméně obývanou částí ostrova.

424Charlotte Amalie a centrální část ostrova

            Americké Panenské ostrovy mají tropické podnebí. Teploty jsou v průběhu celého roku téměř konstantní. Průměrná roční teplota je 31°C, průměrné letní teploty jsou 32°C, průměrné zimní jsou 29°C. Výraznější změny jsou ve srážkách, kdy září až listopad jsou nejvíce vlhké měsíce a únor až březen nejsušší. Od července až srpna do konce října také trvá sezóna hurikánů. (04/14)

 

TORTOLA, BRITSKÉ PANENSKÉ OSTROVY

608Záliv Ballast Bay v severní části ostrova

            Tortola je s rozlohou 56 km2 největším ostrovem Britských Panenských ostrovů. S 24 tisíci obyvateli je také nejlidnatějším ostrovem. Západní část ostrova leží méně než 3 kilometry od ostrova Svatého Jana z Amerických Panenských ostrovů. Road Town je s 12,5 tisíci obyvateli největším a hlavním městem Britských Panenských ostrovů. Nachází se v zálivu, ve střední části ostrova. Bylo založené ke konci 18. století, nejstarší dochovaná stavba je z roku 1774.

593Výhled na West End, severozápadní část ostrova

            Tortola byla nárokovaná Nizozemci, ale ke konci 16. století byla obsazena Brity. Britově se zde usadili a na většině území ostrova zřídili plantáže s cukrovou třtinou. Obchod s cukrem se tak stal hlavním zdrojem zisku a obživy na ostrově. Ke konci 18. století přišla velká část nových osadníků. V první polovině 19. století, po zákazu otroctví v Britských koloniích, se stal obchod s cukrem nevýnosný a velká část původních Evropanů opustila ostrov. Většina současných obyvatel Tortoly a Britských Panenských ostrovů tak pochází z Afriky, původní Evropané tvoří méně než desetinu obyvatel.

587Jost Van Dyke, čtvrtý největší ostrov Britských Panenských ostrovů, z Tortoly

            Ostrov má protáhlý tvar a členité pobřeží, délka Tortoly je 25 kilometrů, maximální šířka 5 kilometrů. Terén ostrova je kopcovitý, nejvyšší vrchol Mount Sage má nadmořskou výšku 530 metrů. (04/14)

Share