logo

.


GRUZIE  Gruzie / Sakartvelos Respublika


Základní informace

Rozloha: 69 700 km2
Počet obyvatel: 3 729 600 (2018)
Hustota obyvatel: 54/km2
Úřední jazyk: gruzínština (kavkazský jazyk)
Obyvatelstvo: 84% Gruzínci, 7% Ázerbájdžánci, 6% Arméni, 1,5% Rusové
Náboženství: 84% gruzínští pravoslavní, 10% muslimové, 4% arménská církev
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 150 členů
Hlavní město: Tbilisi (1 172 700)
Největší města: Kutaisi (196 800), Batumi (125 800), Rustavi (122 500)

TOP MÍSTA

1. STŘEDNÍ KAVKAZ

Svaneti mcommons.wikimedia.org/wiki/File:Svaneti,_georgia.jpg

                Podél celé severní části protáhlého území Gruzie se rozkládá pohoří Velký Kavkaz. Velký Kavkaz se tradiční dělí na Západní Kavkaz, Střední Kavkaz a Východní Kavkaz. Všechny tyto části leží i na území Gruzie. Střední Kavkaz se rozkládá od hory Elbrus (leží na území Ruska) k hoře Kazbek. V oblasti se nachází i nejvyšší hora Gruzie Šchara (5 201 m), třetí nejvyšší vrchol Kavkazu. Hory zde dosahují výšek 3 000 až 5 000 metrů. Jednotlivé horské hřebeny jsou oddělené hlubokými údolími. V nadmořské výšce pod 1 800 metrů rostou smíšené a jehličnaté lesy. Nejvíce jsou zastoupeny smrky, jedle, buky východní, duby a habry. Mezi 1 800 m až 3 000 m leží alpínské louky a nad 3 000 m leží trvalý sníh a ledovce. Velká část Středního Kavkazu leží v historickém gruzínském regionu Svanetie. Jedná se o nejvýše obývanou oblast na celém Kavkaze. Region Horní Svanetie se v roce 1996 stal součástí Světového dědictví UNESCO. Nachází se zde původní středověké vesnice, neobvyklé domy s věžemi, některé věže pochází z 9. až 12. st., ortodoxní kostely a řada různých opevnění. Na východě tvoří hranici Středního Kavkazu hora Kazbek (5 047 m), stratovulkán a třetí nejvyšší hora Gruzie.

 

2. JEZERO RICA, ZÁPADNÍ KAVKAZ

Ritsa Lake 2 640commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_rica.jpg

                Jezero Rica leží na severozápadě Gruzie, v blízkosti hranice s Ruskem, je součástí Západního Kavkazu. Většina Západního Kavkazu se nachází na ruském území. Oblast se vyznačuje původními lesy a různorodou krajinou od nížin až po vysokohorské ledovce. Z tohoto důvodu je od roku 1999 součástí přírodního Světového dědictví. Jezero Rica leží v nadmořské výšce 950 metrů obklopené horami s vrcholy od 2 200 m až k 3 500 m. Rica má rozlohu 1,5 km2, největší hloubka je 116 m. V oblasti rostou smíšené lesy, nejčastěji jsou zastoupené jedle kavkazské a zimostrázy.

 

3. MCCHETA

Mtskheta 640Foto

                Mccheta je historické město (jedno z nejstarších v Gruzii), leží ve středovýchodní části země, přibližně 20 km severozápadně od hlavního města Tbilisi. Mccheta leží na soutoku řek Argvi a Kury, žije zde okolo 20 000 obyvatel. Město bylo pravděpodobně založeno v 5. st. před K. Bylo důležitým centrem prvotního křesťanství a dnes je hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. Hlavními památkami ve městě jsou katedrála Sveticchoveli založená ve 4. st., současná stavba je z počátku 11. st. a klášter Džvari, postavený na skále nad soutokem řek, v letech 590 až 605.

 

4. TBILISI

Tbilisi mcommons.wikimedia.org/wiki/File:Tbilisi,_Georgia_%E2%80%94_View_of_Tbilisi.jpg

                Tbilisi leží na jihovýchodě země, na řece Kura. Je hlavním a největším městem Gruzie, žije zde 1 120 000 obyvatel. Město bylo založeno v 5. st. Tbilisi ležící na hranici Evropy a Asie, bylo důležitým místem při obchodních cestách mezi kontinenty. Město má řadu památek, především z období středověku. K hlavním náleží katedrála Sioni založená v 6. až 7. st., současná podoba má základ ve stavbě z počátku 12. st., pevnost Narikala založená ve 4. st. a Náměstí svobody v neoklasickém stylu z počátku 19. st.

 

Zdroje: Burford, T.: Georgia. Bradt Travel Guides 2011.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC 3.0 Unported

REGIONY

                Gruzie se skládá z 9 regionů a 2 autonomních republik.

Turismus/Turismus, georgia.travel/expoloregeorgia.org

Region, rozloha km2, hlavní město

Abcházie* (1), 8 660 km2, Suchumi

Adžárie* (4), 2 900 km2, Batumi

Gurie (3), 2 033 km2, Ozurgeti

Imereti (6), 6 552 km2, Kutaisi

Kachetie (11), 11 379 km2, Telavi

Kvemo Kartli (10), 6 528 km2, Rustavi

Mccheta - Mtianeti (9), 6 785 km2, Mccheta

Rača Lečchumi a Dolní Svanetie (5), 4 954 km2, Ambrolauri

Samcche - Džavacheti (7), 6 413 km2, Achalciche

Samegrelo - Horní Svanetie (2), 7 440 km2, Zugdidi

Šida Kartli (8), 6 200 km2, Gori

Tbilisi** (12), 726 km2

*autonomní republika, **město

Gruzie regiony  kopie

Mapa není pod žádnou licencí

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

                Vstup. Od roku 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky však doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u gruzínských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky přicestování nezměnily. Velvyslanectví Gruzie v České republice sídlí na adrese: Mlýnská 22/4, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Internetová stránka: czech.mfa.gov.ge.

                Doklady. Platný cestovní pas. Do Gruzie lze cestovat také s platným občanským průkazem. V případě tranzitu přes třetí stát je nutno si prověřit, zda není nutné v daném případě použít cestovní pas.

                Měna. Lari, GEL. 1 lari = 8,50 Kč (2018), aktuální kurz

                Časové pásmo. UTC+4 (tj. o 3 hodiny více než středoevropský čas)

                Bezpečnost. Území „vnitřní Gruzie“ (tj. bez separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie a přilehlých hraničních pásem) je poměrně bezpečné, avšak stav věcí se může rychle měnit, proto Velvyslanectví ČR v Tbilisi doporučuje ověřit aktuální bezpečnostní situaci těsně před cestou. Zároveň velvyslanectví doporučuje občanům ČR mířícím do Gruzie, aby se před cestou registrovali na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí). V minulosti patřilo několik oblastí Gruzie k rizikovějším, zejména pokud jde o kriminalitu, nyní se situace postupně zlepšuje. Stále je však třeba dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v odlehlejších, zejména horských oblastech, při nočních přesunech apod. Vzhledem k případům nočních přepadení ve Svanetii nedoporučuje Velvyslanectví ČR v Tbilisi v této oblasti noclehy ve stanech, na nechráněných místech a v nedostatečné vzdálenosti od přilehlých osad. Velvyslanectví doporučuje v horských oblastech Gruzie vždy využívat místních průvodců a služeb ubytovacích zařízení.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                 Hory a předhůří zaujímají 80% území Gruzie. Jedna pětina země leží výše než 2 000 m nad mořem. Na severu Gruzie, na hranici s Ruskem, se rozkládá pohoří Velký Kavkaz. Zde leží nejvyšší hora Gruzie Šchara (5 068 m). Na jihu země, na hranicích s Tureckem a Arménií, leží pohoří Malý Kavkaz (nejvyšší hora Didi Abuli, 3 304 m). Obě pohoří odděluje na západě Kolchidská nížina s povodím řeky Rioni a na východě Alazanská rovina s povodími řek Kury a Alazani. Západní hranici Gruzie tvoří pobřeží Černého moře.

                Lesy a křoviny pokrývají dvě pětiny území. Jsou soustředěné zejména v západní části země. Ve vyšších polohách rostou jehličnaté lesy, na černomořském pobřeží převládají listnaté lesy (duby, buky, jasany, olše), na východě země jsou rozlehlé stepi.

Gruzie - fyzicka mapa 410

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 335.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Gruzie má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                V Gruzii se nachází 10 národních parků. První byl založený v roce 1973.

Národní parky Gruzie, APA.ge (en)

Seznam chráněných území, Wikipedia (en, ...)

Odkazy

Britannica, Georgia (en)

CIA World Factbook, Georgia (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Gruzie (cs)

Wikipedie, Gruzie (cs)

Statistický úřad, geostat.ge (en)

Dokumenty

Gruzie (ČT, 1999)

Gruzie (ČT, Objektiv, 2009 až 2018)

Kachetie (ČT, 2011)

Svanetie (ČT, 2011)

end faq

Share