logo

.


BANGLADÉŠ  Bangladéš / Ganapradžátántrí Bángládéš


Základní informace

Rozloha: 147 570 km2*
Počet obyvatel: 156 190 000 (2016)
Hustota obyvatel: 1 058/km2
Úřední jazyk: bengálština (indoíránský, respektive indoevropský jazyk)
Obyvatelstvo: 98% Bengálci
Náboženství: 90% muslimové (většina sunnité), 8% hinduisté
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový Národní parlament - 300 členů
Hlavní město: Dháka (7 033 000)
Největší města: Čattagrám (2 592 000), Khulna (663 000)

*z toho vodní plochy 13 830 km2

TOP MÍSTA

1. SUNDARBANS

Sundarbans 2  2vflickr.com/photos/bonjongol/16229473792

                Sunadarbans je největší pobřežní mangrovový les na světě. Má rozlohu okolo 10 000 km2. Nachází se na pobřeží Bengálského zálivu, na jihozápadě Bangladéše (6 000 km2) a jihovýchodě Západního Bengálska v Indii (4 000 km2). Oblast leží v obrovské deltě řek Gangy, Brahmaputry a Meghny. Tvoří ji rozsáhlá síť, většinou vzájemně propojených ramen vodních toků, ostrovů a ostrůvků marší a wattové pobřeží. Vedle dvaceti šesti druhů mangrove zde ještě rostou bažinaté lesy. Z fauny zde žije tygr bengálský, kočka rybářská, makakové, divoká prasata, kočka bažinná nebo axis indický.

 

2. DHÁKA

Dhakaflickr.com/photos/omarfarukbd/19440473605

                Dháka je hlavní a největší město Bangladéše. S rozlohou 306 km2 a více než 14 milióny je osmým největším městem na světě. Město je hlavním politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. Je také jedním z hlavních finančních center jižní Asie. Nachází se v centrální části země, v oblasti bangladéšské delty, na jednom z ramen řeky Brahmaputry. Dháka byla založena na počátku 17. století. V této době byla hlavním městem Mughalské říše, ve 20. století byla hlavním městem Východního Bengálska a od samostatnosti v roce 1971, je hlavním městem Bangladéše. K významným památkám v Dháce náleží pevnost Lalbagh z konce 17. století, palác Ahsan Manzil z poloviny 19. století, Hvězdná mešita z počátku 19. století, mešita Čavk z konce 17. století nebo britská koloniální stavba Curzon Hall z počátku 20. století.

 

3. SONARGAON

SonargaonFoto

                Sonargaon je historické hlavní město Bengálska před 17. stoletím. Město leží na pravém břehu řeky Meghan, přibližně 20 kilometrů jihovýchodně od Dháky. V Sonargaonu se nachází jedny z nejstarších budov v Bangladéši. K hlavním památkám ve městě náleží Mughalský palác, mešita Goaldi, muzeum folklóru nebo svatyně šáha Abdula Alia.

 

4. BANDARBAN

Buddha Dhatu Jadicommons.wikimedia.org/wiki/File:Swarno_Mandir.JPG

                Bandarban je jeden z bangladéšských regionů, respektive distriktů, na jihovýchodě země, na hranicích s Barmou. Bandarban se nachází v oblasti Chittangongské vysočiny a leží zde nejvyšší vrcholy v zemi: Tahjindong (1 280 m), Muwdok Mual (1 052 m) a Keokradong (986 m). Centrem distriktu je menší město Barnaban s 30 000 obyvateli. Nad městem se nachází Zlatý chrám (Buddha Dhatu Jadi), největší buddhistický chrám v Bangladéši. Turisty přivádí do oblasti krajina s krásnými výhledy, řada řek (největší je Sangu) lesy a několik jezer (například jezero Boga).

 

5. COX’S BAZAR

Coxs Bazarflickr.com/photos/48722974@N07/6716111561

                Cox’s Bazar je menší město a rybářský přístav na jihovýchodě Bangladéše, na pobřeží Bengálského zálivu. Ve městě žije okolo 50 000 obyvatel. Cox’s Bazar je turistickým centrem pobřežní oblasti, kde se nachází více jak 100 kilometrů dlouhá písečná pláž, místy lemovaná pobřežními lesy. Jižně od města leží Národní park Himchari. K dalším turistickým cílům náleží přírodní rezervace Bangabandhu nebo buddhistický klášter Agmeda Khyang.

 

6. SYLHET

Sylvetflickr.com/photos/jkdsphotography/5509055435

                Sylhet je město na východě Bangladéše, hlavní město regionu Sylhet. Žije zde okolo půl miliónů obyvatel. Širší okolí města je známé kopcovitou krajinou s deštnými lesy, řadou řek, jezer, vodopádů a čajovými plantážemi. Severovýchodně od města leží Národní park Khadimnagar.

 

Zdroje: Clammer, P., Mahapatra, A.: Bangladesh. Lonely Planet 2016., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

             Bangladéš má tropické monzunové podnebí. Léta jsou vlhká a horká (od března do června), zimy jsou mírné (od října do března). Od června do října je období letního monzunu, kdy spadne většina ročních srážek. Roční srážky se pohybují okolo 1 500 mm, ale mohou dosahovat až 5 000 mm ročně. Během letního monzunu dochází k pravidelným záplavám, které jsou posilovány odtokem roztátého sněhu v Himálajích. V období od dubna do května a od října do listopadu se také mohou vyskytovat tropické bouře s přílivovými vlnami.

              Roční průměrné teploty v hlavním městě Bangladéše Dháka jsou 26°C. Nejtepleji je od dubna do září, průměrná teplota 29°C, „nejchladněji“ od prosince do února 19 až 22°C. Roční srážky jsou 2 150 mm, období dešťů je od května do října, období sucha od listopadu do února. Druhé největší bangladéšské město Čattagrám, které leží na pobřeží Bengálského zálivu, má nejvyšší průměrné teploty 28°C rovněž v období od dubna do září, nejnižší 20 až 22°C od prosince do února. Ročních srážek je 2 920 mm, období dešťů od května do října, období sucha od prosince do února.

Dháka - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Čattagrám - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedie.org 

REGIONY

                Bangladéš se skládá z 8 provincií (a 64 okresů).

Turismus, tourisminfobd.com

Provincie, rozloha km2, hlavní město

Barišál, 13 297 km2, Barišál

Čattagrám, 33 771 km2, Čattagrám

Dháka, 31 120 km2, Dháka

Khulaná, 22 272 km2, Khulaná

Rádžašáhí, 18 197 km2, Rádžašáhí

Rangpur, 16 317 km2, Rangpur

Silét, 12 596 km2, Sylhet

 Bangladéš regiony

Mapa

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE 

Vstup. Vízum do Bangladéše je možno získat na velvyslanectví Bangladéše v cizině nebo po příjezdu na letišti za poplatek 50 USD zpravidla na dobu 1 měsíce. Do Bangladéše je možné vstoupit jak po zemi, tak letecky.

Doklady. Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti je nejméně 3 měsíce ode dne vstupu do Bangladéše. Při vstupu může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz.

Měna. Taka, BDT. 100 taka = 28 Kč (2019), aktuální kurz

Bezpečnost. Bangladéš patří mezi zdraví ohrožující oblasti. Doporučuje se celá řada očkování. Infrastruktura není rozvinutá. Bangladéš je muslimskou zemí. Doporučuje se vyhýbat se veřejným shromážděním, být patřičně oblečen, nekonzumovat veřejně alkohol.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

            Bangladéš leží ve východní části Bengálské nížiny. Celé území je obklopeno Indií, s výjimkou malé části hranic s Barmou na jihovýchodě země. Většina území má nadmořskou výšku nižší než 50 metrů. Územím protéká řada mohutných řek, které ústí do Bengálského zálivu, respektive Indického oceánu. Největší jsou Ganga (místně nazývaná Padma), Brahmaputra (Jamuna) a Meghna. Soutok těchto řek vytváří obrovskou deltu. Výjimku z nížinného reliéfu tvoří Čittágonské hory v jihovýchodní části země. Zde leží nejvyšší hora Bangladéše Saka Haphong (1 052 m). Bangladéšské pobřeží je velmi členité s rozsáhlými bažinatými oblastmi. Časté záplavy a naplaveniny pobřeží neustále mění.

                Ve vnitrozemí i Čittágonských horách rostou stále zelené deštné lesy (zalesněna je ale jen necelá pětina území). V pobřežních oblastech rostou mangrovníky.

Bangladéš - fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Bangladéš má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Odkazy

Britannica, Bangladesh (en)

CIA World Factbook, Bangladesh (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Bangladéš (cs)

Wikipedie, Bangladéš (cs)

Dokumenty

Bangladéš (ČT, 2019)

Dháka (ČT, 2019)

end faq

Share