Rozloha: 298 km2
Počet obyvatel: 372 739 (2019)
Hustota obyvatel: 1 320/km2
Úřední jazyk: maledivština (indoíránský, resp. indoevropský jazyk)
Obyvatelstvo: jižní Indové, Sinhálci, Arabové
Náboženství: sunnitští muslimové
Politický systém: prezident a vláda, jednokomorový parlament - 85 členů
Hlavní město: Male (63 000)
Největší města: Addu (32 000)
1. ATOL SEVERNÍ MALÉ
commons.wikimedia.org/wiki/File:Mal%C3%A9_op_de_Malediven.jpg
Atol Severní Malé se nachází ve střední části Malediv. Je místem, kde vznikl na počátku 70. let maledivský turismus. V jižní části atolu leží hlavní a největší město Malediv Malé (8,3 km2), kde žije okolo 130 tisíc obyvatel. Malé byl původně nazýván Královský ostrov, byl sídlem vlády maledivské královské dynastie. Atol Severní Malé se skládá z více než 60 ostrovů, z toho je sedm obydlených. Na dalších téměř 30 ostrovech, které jsou klasifikovány jako neobydlené, se nachází turistické resorty. Společně s atolem Jižní Malé je zde celkem 107 ostrovů. Atoly jsou hlavním centrem turismu na Maledivách. Nachází se zde vhodná místa pro potápění (Shark Point, Manta Point), známé písečné pláže (Kanuhuraa) i jedny z nejlepších míst pro sezónní surfování na Maledivách (Thulusdhoo, jihovýchodní část severního atolu).
2. HANIFARU BAY, BAA ATOL
commons.wikimedia.org/wiki/File:Maldives_island.JPG
Záliv Hanifaru Bay leží severozápadně od atolu Malé, ve středo-západní části Malediv, v jihovýchodní části atolu Baa. Oblast je nejznámější mořskou biosférickou rezervací na Maledivách. Je bohatá na plankton, tak sem za potravou připlouvá řada druhů ryb. Vyhlášená je pozorováním mant a žraloků obrovských.
3. RASDHOO A THODDOO, ARI ATOL
flickr.com/photos/progressionuk/8378025118
Ari atol leží na západě, ve střední části Malediv. Tvoří ho 105 ostrovů, z toho na okolo 20 se nachází turistické resorty. Atol má rozlehlou lagunu lemovanou korálovými útesy. Ari je známý pro své pláže a při potápění možnost pozorovat žraloky obrovské a žraloky kladivouny, kteří sem připlouvají za vodou bohatou pro živiny. Severovýchodně od atolu leží menší samostatný atol Rasdhoo a ostrov Thoddoo. Rasdhoo je zajímavé malé město s řadou pláží a možností ubytování. Přibližně 1 kilometr dlouhý ostrov Thoddoo je obydlený rodinami rybářů a je známý úrodnou půdou. Zajímavostí je místní buddhistický chrám, kde byla nalezena více než 2 tisíce let stará římská mince.
4. MAAFUSHI, ATOL JIŽNÍ MALÉ
flickr.com/photos/scalino/13323760713
Maafushi je ostrov v západní části atolu Jižní Malé. Je hlavním centrem samostatného cestování na Maledivách. Ostrov je dobře dostupný a nachází se zde řada možností ubytování v soukromí a v hotelech. Je také dobrým výchozím místem pro řadu možností výletů na okolní ostrovy. Maafushi má největší délku 1,3 kilometrů a žije zde okolo 3 tisíc obyvatel.
5. FUVAHMULAH, GNAVIYANI ATOL
flickr.com/photos/nattu/8760744414
Gnaviyani je atol na jihu Malediv, leží severovýchodně od nejjižněji položeného atolu Malediv Addu. Fuvahmulah je s délkou 4,5 kilometr a šířkou 1,2 kilometru třetím největším ostrovem na Maledivách. Žije zde okolo 13 tisíc obyvatel. Ostrov je známý bohatou vegetací a dvěma sladkovodními jezery. Místní půda, kde se pěstuje řada druhů ovoce a zeleniny také náleží k nejúrodnějším. Okolí Fuvahmulah je také známé výskytem žraloků tygřích.
6. GAN A ISDHOO, LAAMU ATOL
flickr.com/photos/nattu/3217481781
Atol Laamu se nachází na jihu Malediv. Na 12 obydlených ostrovech z celkem 82 ostrovů zde žije k 13 tisíc obyvatelům. Největší ostrov atolu Gan je s délkou 8 kilometrů největším ostrovem Malediv. Nachází se zde na Maledivy poměrně velké sladkovodní jezero a několik buddhistických ruin. Na ostrově Isdhoo se nachází 300 let stará mešita, avšak orientovaná na západ, takže postavena na místě původně nemuslimského chrámu. Také zde najdeme pahorek nazývaný hawitta, místo, kde pravděpodobně původně stála buddhistická stúpa.
7. UTHEEMU, HAA ALIFU ATOL
commons.wikimedia.org/wiki/File:Utheemu03.jpg
Utheemu je ostrov v druhém nejseverněji položeném atolu Malediv Haa Alif. Haa Alif se skládá z 43 ostrovů a žije zde 13 tisíc obyvatel. Utheemu s rozlohou 1 km2 je spojený s maledivským národním hrdinou Mohammedem Thakurufaanem, který v roce 1573 vyhnal z ostrovů Portugalce. Na ostrově se nachází jeho rodný dům a historická malá mešita Kandhuvalu.
8. HUVADHU ATOL
flickr.com/photos/drwang86/13890041384
Huvadhu je druhý největší atol Malediv. Má rozlohu 3 150 km2, přičemž rozloha souše je 39 km2. Skládá se celkem z 255 ostrovů, z toho okolo dvaceti je obydlených. Administrativně tvoří atol Huvadhu severozápadní část atolu Gaafu Alifu a jihozápadní část Gaafu Dhaalu. Žije zde okolo 15 tisíc obyvatel. Vzdálenost od hlavního centra Malediv Malé je téměř 350 kilometrů. Atol leží v místě historických obchodních tras a má krátkou historii nezávislosti na Maledivách. Jazyk místních obyvatel se značně liší od maledivštiny užívané na dalších atolech. Na některých ostrovech se nacházejí archeologické nálezy pozůstatků buddhistických stúp. Dále jsou zde mešity z 16. a 17. století. Na atolu se daří zemědělství, místní obyvatelé jsou také známí svou textilní výrobou.
9. ATOL ADDU
flickr.com/photos/nattu/2096845807
Addu je nejjižněji položeným atolem Malediv. Ostrovy mají rozlohu15km2 a na 6 obydlených ostrovech žije okolo 35 tisíc obyvatel. Addu je hlavním hospodářským a administrativním centrem jižních atolů. Pět z šesti obydlených ostrovů je spojeno mosty. Jeden z ostrovů Gan byl do 70. let britskou vojenskou základnou, a tak si do dnešní doby zachoval koloniální atmosféru. Na ostrově Hithadhoo se nachází největší jezero na Maledivách, je zde přírodní rezervace pro ptáky a místní faunu. Na Addu jsou tři resorty, možnosti soukromého ubytování a několik jedinečných potápěčských lokalit.
10. FAAFU ATOL
flickr.com/photos/warrenski/6505799371
Atol Faafu ležící na západě ve středo-jižní části Malediv. S 23 ostrovy a s počtem obyvatel okolo 4 tisíc náleží mezi nejméně osídlené a navštěvované oblasti Malediv. Hlavní ostrov Nilandhoo je malou rybářskou vesnicí s tradičními obyvateli. Nachází se zde druhá nejstarší mešita na Maledivách založená v polovině 12. století. Na atolu je jeden resort a omezené možnosti ubytování v soukromí.
Zdroje: Masters, T.: Maledivy. Lonely Planet, česky Svojtka 2018. 191 s.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencí Creative Commons a CC4.0
Maledivy se rozkládají v Lakadivském moři, na ploše 90 000 km2. Tvoří je 26 atolů (soustava ostrovů, korálových útesů uspořádané v kruhovém tvaru, vyplněném mělkou mořskou lagunou). Celkem je tvoří 1 192 ostrovů, z toho 192 obydlených. Celková plocha ostrovů je 298 km2.
Addu
Ari
Etthingili Alifushi
Faadhippolhu
Fasdhūetherē (Fasdhūtherē)
Felidhe
Fuvahmulah
Gahaafaru (Gaafaru)
Goidhu
Haddhunmathi
Huvadhoo
Ihavandhippolhu
Kaashidhu
Kolhumadulu
Maalhosmadulu Dhekunuburi
Maalhosmadulu Uthuruburi
Maamakunudhoo
Male'atholhu Uthuruburi (North Malé Atoll, Atol Severní Male)
Male'atholhu Dhekunuburi (South Malé atol, Atol Jižní Male)
Mulaku
Nilandhe Atholhu Dhekunuburi
Nilandhe Atholhu Uthuruburi
Rasdhu
Thiladhunmathi
Thoddu
Vattaru (Falhu)
Vstup. Ke vstupu na Maledivy není zapotřebí vízum. Jedinou podmínkou povolení ke vstupu je platný cestovní doklad a dostatečné množství finančních prostředků (netýká se organizovaných skupin). Za dostatečnou částku považují maledivské úřady minimálně 10 USD na každý den pobytu. Pobyt na Maledivách do 30 dnů je bezplatný, prodloužení pobytu lze získat za 10 USD na den. Jen cca 70 z celkem 1192 korálových ostrovů (z toho je 202 obydlených) je cizincům zpřístupněných. V případě zájmu dostat se na některý nezpřístupněný ostrov je třeba v Malé písemně žádat o zvláštní povolení ministerstvo správy atolů.
Doklady. Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu v zemi. Vzhledem k tomu, že země v nejbližším okolí (Indie, Srí Lanka) vyžadují platnost pasu až šest měsíců, doporučuje se minimální platnost cestovního pasu šest měsíců.
Měna. Rufyia, MVR. 1 rufyia = 1,5 Kč (2019). Většina obchodníků přijímá i americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit USD, přijímají se cestovní šeky a platební karty.
Bezpečnost. Kriminalita na Maledivách je minimální.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Maledivy se rozkládají v Lakadivském moři, tvoří je 26 atolů, v délce přibližně 800 km (ze severu na jih) a 100 km (z východu na západ). Nachází se v blízkosti rovníku, druhé nejznámější centrum Malediv Addu (po Male) leží těsně pod rovníkem na 0,5° jižní šířky, většina atolů se nachází mezi rovníkem a 7°severní šířky. Průměrný nadmořská výška na ostrovech je 1,5 metru a nejvyšší bod má 2,4 metru, jedná se tedy o zemi s nejnižší nadmořskou výškou na světě. Většina ostrovů má plochu 1 až 2 km2. Atol složený z ostrovů má obvykle délku okolo 50 kilometrů ze severu k jihu a šířku okolo 30 kilometrů z východu na západ. Maledivské ostrovy nemají kopce a řeky, ale na některých ostrovech jsou písečné duny a malá jezírka.
Na jednom atolu je obvykle 5 až 10 ostrovů obydlených a 20 až 50 neobydlených. Na obydlených ostrovech se nejčastěji vyskytují banánovníky, papája, citrusové stromy, chlebovník nebo kokosové palmy. Neobydlené ostrovy jsou více porostlé různými druhy keřů, mangrove a rovněž palmami.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org
Britannica, Maldives (en)
CIA World Factbook, Maldives (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Maledivy (cs)
Wikipedie, Maledivy (cs)
Statistický úřad, statisticsmaldives.gov.mv (en)
Addu (ČT, 2008)
*Maledivy (ČT, 2019)
*doporučené