logo

.


VIETNAM  Vietnam / Viet Nam


Základní informace

Rozloha: 331 210 km2*
Počet obyvatel: 92 695 000 (2016)
Hustota obyvatel: 280/km2
Úřední jazyk: vietnamština (austroasijský jazyk)
Obyvatelstvo: 86% Vietnamci, 2% Taiové, 2% Thajci, 1,5% Muongové, 1,5% Kmérové, 1% Hmongové, 1% Nungové ad.
Náboženství: 81% ateisté, 8% budhisté, 7% římští katolíci, 1% protestanté
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorové Národní shromáždění (Quoc Hoi) - 500 členů
Hlavní město: Hanoj (7 100 000)
Největší města: Saigon (8 191 000), Hai Phong (1 904 000), Can Tho (1 214 000), Da Nang (974 000)

*z toho vodní plochy 21 140 km2

TOP MÍSTA

1. ZÁTOKA HA LONG

Ha Long Bay 2 mflickr.com/photos/gudi3101/6967911909

                Ha Long je zátoka v Tonkinském zálivu, v blízkosti města Ha Long, na severovýchodě Vietnamu. Oblast je známá vápencovými skalami vystupujícími z moře, krasovými jevy a přibližně dvěma tisíci ostrovy a ostrůvky tvořené převážně vápencem. Zátoka Ha Long se rozkládá na ploše 1 550 km2, centrální část tvoří 335 km2 a 775 ostrovů. Od roku 1994 je oblast zapsaná v seznamu Světového dědictví UNESCO.

 

2. HOI AN

Hoi An mflickr.com/photos/staffanscherz/9056366130

                Hoi An je menší město ve střední části Vietnamu, na pobřeží Jihočínského moře. Město má rozlohu 60 km2 a žije zde okolo 120 000 obyvatel. Město je výjimečné svou historickou částí, kde se dochovaly původní stavby z 15. až 19. st. Hoi An bylo v té době důležité obchodní a přístavní město. Historie města sahá až do 1. st., kdy zde byl jeden z největších přístavů v jihovýchodní Asii.

 

3. FAN SI PAN

Sa Pa 2 mflickr.com/photos/dgmckelvey/5057620602  

                Fan Si Pan je nejvyšší hora Vietnamu a nejvyšší hora Indočíny (zahrnující Kambodžu, Laos a Vietnam). Má nadmořskou výšku 3 143 m a je součástí pohoří Hoang Lien Son. Leží na severu Vietnamu, v provincii Lao Cai, v distriktu Sa Pa. Okolí hory je součástí národního parku Hoang Lien. V oblasti rostou stále zelené tropické lesy, listnaté lesy i subalpínské jehličnaté lesy. Přibližně 9 km východně od vrcholu Fan Si Pan leží regionální obchodní město Sa Pa. Město je známé etnickou různorodostí (vedle Vietnamců zde žijí Hmongové, Jaové a další menšiny). V horské, kopcovité krajině jsou charakteristická terasovitá rýžová pole.

 

4. HUÉ

Hue Vietnam mflickr.com/photos/hramirez/7507874852  

                Hué je město ležící ve střední části Vietnamu, přibližně 10 km od pobřeží Jihočínského moře a okolo 100 km severozápadně od velkého přístavního města Da Nang. Žije zde okolo 340 000 obyvatel. Hué bylo od počátku 19. st. do poloviny 20. st. hlavním městem sjednoceného Vietnamu a sídlem královské dynastie. Město je obklopené hornatou krajinou a leží na řece Perfume. V centru města se nacházela citadela (17. až 18. st), ve které byly administrativní, vojenské budovy a královské paláce (dochovala se část). V okolí citadely se nachází další dvě opevnění Tran Binh Dai a Tran Hai Thanh. Vedle toho se dochovala řada chrámových staveb, k hlavním náleží Van Mieu (Chrám literatury) a Dan Nam Giao.

 

5. PHU QUOC

Phu Quoc mflickr.com/photos/eddymilfort/6693789299

                Phu Quoc je největší vietnamský ostrov, leží na jihovýchodě země, v Thajském zálivu, v blízkosti hranice s Kambodžou. Má rozlohu 574 km2 a žije zde okolo 100 000 obyvatel. V okolí ostrova se nachází dalších 21 menších ostrovů. Ostrov má krásné pláže, tropické lesy, nejvyšší bod má 603 m. Místní obyvatelé se živí rybolovem, zemědělstvím a turismem.

 

6. DELTA MEKONGU

Mekong Delta Vietnam mflickr.com/photos/pamas/15912635245

                Delta Mekongu je oblast a region na jihozápadě země. Má rozlohu 39 000 km2. Řeka Mekong se zde rozděluje na řadu menších toků, které se na jihu, v oblasti rozsáhlé náplavové roviny, vlévají do Jihočínského moře. Hladina jednotlivých toků řeky Mekong v průběhu roku stoupá a klesá. V oblasti žije okolo tisíce druhů živočichů – ryby, ještěrky i savci. Delta Mekongu je také nejvýznamnějším zemědělským regionem ve Vietnamu. Hlavním centrem je město Can Tho, čtvrté největší v zemi.

 

7. HANOJ

Hanoi 680commons.wikimedia.org/wiki/File:Temple_of_Literature_-_main_gate.jpg

                Hanoj, hlavní město Vietnamu, leží na severu země, ve vnitrozemí, přibližně 90 km severozápadně od Tonkinského zálivu v Jihočínském moři. Město leží na pravém břehu řeky Song Hong (Červená řeka) a žije zde okolo 2 600 000 obyvatel. Hanoj je hlavní kulturní a politické centrum země. Centrum města se nachází v okolí Staré čtvrti, která se skládá z 36 ulic, pojmenovaných podle jednotlivých řemesel a obchodníků, kteří zde sídlili. Hanoj je známý řadou městských jezer a jezírek. Nejvíce známé je jezero Hoan Kiem se stavbou tzv. Želví věže (uprostřed jezera na ostrově). Dále se ve městě dochovala řada památek z období francouzského kolonialismu, k hlavním náleží Prezidentský palác, katedrála sv. Josefa nebo budova Opery.

 

Zdroje: Rowthorn, Chris: Jihovýchodní Asie. Lonely Planet, Svojtka 2003; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC 3.0 Unported

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Severní část Vietnamu má vlhké subtropické podnebí s monzunovým charakterem. Léta jsou zde vlhká a horká, zimy jsou suché a mírné. Jižní část země má tropické podnebí, teploty jsou vysoké a rovnoměrné v průběhu celého roku. V celé zemi lze rozlišit období dešťů, které trvá přes léto, od května do října a období sucha v zimě, od listopadu do dubna. Roční srážky se pohybují od 1 200 mm do 3 000 mm, v deltě Mekongu mohou dosahovat až 4 000 mm. Nebezpečí tajfunů je zejména v pozdním létě.

              V hlavním městě Hanoji na severu země jsou průměrné letní teploty 28 až 30°C, průměrné zimní 17 až 19°C. Většina z 1 680 mm ročních srážek spadne od května do října, nejvíce v červenci a srpnu. V Ho Či Minově městě na jihu země jsou průměrné teploty po celý rok 26 až 30°C. Nejvyšší v dubnu, nejnižší v prosinci. Roční srážky jsou 1 930 mm, období dešťů trvá od května do října až listopadu, období sucha od prosince do dubna. Ve městě Da Nang na východním pobřeží, ve střední části země jsou průměrné letní teploty 29 až 30°C a průměrné „zimní“ 22 až 23°C. Nejvíce srážek z ročních 2 040 mm spadne od září do listopadu, nejsušší měsíce jsou únor až duben.

Hanoj - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Saigon - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Da Nang - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Britannica.com, Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedie.org 

REGIONY A PROVINCIE

                Vietnam se skládá z 58 provincií a z pěti hlavních měst. Z turistického hlediska se rozlišuje sedm, případně tři hlavní regiony.

Turismus, vietnam.travel (en)

Regiony a provincie

Sever a horský region

Bắc Giang, Bắc Kạn, Cao Bằng, Điện Biên, Hà Giang, Hòa Bình, Lai Châu, Lạng Sơn, Lào Cai, Phú Thọ, Quảng Ninh, Sơn La, Thái Nguyên, Tuyên Quang, Yên Bái

Delta Rudé řeky

Bắc Ninh, Hà Nam, Hải Dương, Hưng Yên, Nam Định, Ninh Bình, Thái Bình, Vĩnh Phúc

Severní střední pobřeží

Hà Tĩnh, Nghệ An, Quảng Bình, Quảng Trị, Thanh Hóa, Thừa Thiên–Huế

Střední vysočina

Đắk Lắk, Đắk Nông, Gia Lai, Kon Tum, Lâm Đồng

Jižní střední pobřeží

Bình Định, Bình Thuận, Khánh Hòa, Ninh Thuận, Phú Yên, Quảng Nam, Quảng Ngãi

Jihovýchod

Bà Rịa–Vũng Tàu, Bình Dương, Bình Phước, Đồng Nai, Tây Ninh

Delta řeky Mekong

An Giang, Bạc Liêu, Bến Tre, Cà Mau, Can Tho*, Đồng Tháp, Hậu Giang, Kiên Giang, Long An, Sóc Trăng, Tiền Giang, Trà, Vinh, Vĩnh Long

*města

 Vietnam provincie  mensi

 Mapa

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE

                Vstup. Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů ČR. Od 1. 2. 2017 byl spuštěn dvouletý projekt vydávání elektronických víz, o něž mohou požádat i občané ČR. Elektronické vízum se vydává pouze k jednomu vstupu s maximální délkou platnosti do 30 dnů. Žádost je možné podat na webové stránce https://www.immigration.gov.vn, která je vedena v angličtině. Do elektronické žádosti je třeba vložit/nahrát fotografii a kopii datové stránky cestovního dokladu žadatele. Během podávání vízové žádosti je také potřeba provést platbu vízového poplatku. O žádosti má být rozhodnuto do tří pracovních dnů. Žadateli je po úspěšné registraci žádosti a zaplacení přidělen přístupový kód, který umožní vytištění víza. Vedle toho vízum vydává i Velvyslanectví VSR v Praze. Je možné se rovněž obrátit na některou z českých cestovních kanceláří, které vietnamské vízum pro žadatele vyřídí za poplatek bez nutnosti návštěvy velvyslanectví. Bezvízově lze vstoupit pouze na ostrov Phu Quoc na 30 dnů za turistickým účelem.

                Doklady. Jediným dokladem nutným pro cestu do Vietnamu je platný cestovní pas nebo jiný platný cestovní doklad opatřený vízem opravňujícím ke vstupu a pobytu na území Vietnamu.

                Měna. Dong, VND. 1 000 dongů = 1 Kč (2019), aktuální kurz

                Časové pásmo. UTC+7 (tj. o 6 hodin více než v ČR).

                Bezpečnost. Pohyb po většině území Vietnamu je volný, výjimkou jsou zakázané vojenské zóny a horské oblasti obydlené menšinami (přístupné pouze s vietnamským průvodcem nebo s povolením). Celková bezpečnostní situace je dobrá a Vietnam se řadí k relativně bezpečným destinacím jihovýchodní Asie. V posledních letech nicméně vzrůstá počet kapesních krádeží zejména v Ho Či Minově Městě, ale i v Hanoji a v turisty hojně navštěvovaných oblastech (Nha Trang, Mui Ne a další). Hygienické podmínky ve Vietnamu jsou obecně velmi špatné. Je třeba dbát maximální opatrnosti při konzumaci nápojů a potravin, nedoporučuje se pití vody z vodovodu, konzumace ledu v nápojích. Je třeba řádně umýt veškerou syrovou zeleninu a ovoce a v zásadě jíst pouze tepelně zpracované čerstvé potraviny. Dopravní podmínky jsou z pohledu Evropana zpočátku zcela nepochopitelné a lze je charakterizovat jako naprostý chaos a nerespektování i těch nejzákladnějších dopravních předpisů (jízda v protisměru, na červenou či po chodníku je ve Vietnamu naprosto běžná). Zcela normální je i agresivní a rychlá jízda motocyklistů přes veřejné parky či pěší zóny, a to i přes přítomnost hlídkujících policistů. Při cestách do Vietnamu je dobré sledovat i otázku počasí, které může cestu značně znepříjemnit. Zvláště oblast středního Vietnamu je během celého roku ohrožována tajfuny. Doporučujeme proto turistům sledovat webové stránky www.tropicalstormrisk.com, kde lze nalézt aktuální informace.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                 Území Vietnamu má protáhlý tvar, leží na východním pobřeží Jihočínského moře, přibližně mezi 9° až 23° severní šířky. Severní část Vietnamu se nazývá Tonkin, horami obklopená nížina, jejíž středem protékají řeky, nejvýznamnější je Červená řeka. Blízko hranic s Čínou leží nejvyšší hora Vietnamu Fansipan (3 143 m). Za soutokem Červené a Průzračné řeky leží údolí Červené řeky, které pokračuje 100 až 150 km širokou deltovitou rovinou, která bývá často zaplavovaná. Střední část Vietnamu tvoří 60 km úzký pruh území. Tvoří ho Annamské pohoří a části pobřežní nížiny. Hlavní hřebeny pohoří tvoří státní hranici s Laosem, místy Annamské pohoří zasahuje až k pobřeží, kde vytváří strmé mysy. Nejvyšší hory dosahují výšek okolo 2 500 m. Jih Vietnamu bývá nazýván Končinčína, a tvoří ho úrodná zaplavená rovina Mekongu. Sever této oblasti při hranicích s Kambodžou je kopcovitý (nejvyšší bod 716 m), jih je labyrint vodních ramen a bažin, záplavy z řek střídají záplavy z moře.

                K hlavním vegetačním formám na území Vietnamu náleží tropický deštný prales, opadavý monzunový les, stále zelené horské lesy, mangrovové porosty v nížinách na pobřeží a bambusové traviny. Vietnamské rostlinstvo je poškozeno válkou a vypalováním území pro zemědělské účely.

Vietnam gegrafie  kopie

¨Zdroje: Universum, všeobecná enyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa

Světové dědictví

Vietnam má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných 8 kulturních a přírodních památek.

Národní parky

                Ve Vietnamu se nachází přes 30 národních parků.

Seznam národních parků, Wikipedia.org (en, ...)

Doporučené národní parky, vietnam.travel (en)

Odkazy

Britannica, Vietnam (en)

CIA World Factbook, Vietnam (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Vietnam (cs)

Wikipedie, Vietnam (cs)

Statistický úřad, GSOV (en)

Dokumenty

Delta Mekongu (ČT, 2014)

Ho Či Minovo Město (Saigon) (ČT, 2013)

Quang Nam (ČT, 2013)

Severní Vietnam (ČT, 2006)

Tonkin (ČT, 2012)

Vietnam (ČT, Objektiv, 2008 až 2016)

end faq

Share