logo

.


KYPR  Kypr / Kypros / Kibris


Základní informace

Rozloha: 9 251 km2*
Počet obyvatel: 1 222 000 (2017)
Hustota obyvatel: 132/km2
Úřední jazyk: řečtina, turečtina
Obyvatelstvo: 77% kyperští Řekové, 18% kyperští Turci, 5% ostatní (Britové, Rusové ad.)
Náboženství: 73% řečtí pravoslavní, 20% muslimové
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 80 členů; turecká část, parlament - 50 členů
Hlavní město: Nikósie (116 000)
Největší města: Lemesos (101 000), Larnaka (52 000)

*z toho 3 355 km2 turecká část

TOP MÍSTA

1. PAFOS

Paphos Cyprus 2 mflickr.com/photos/43257267@N08/14953448214

                Pafos je město na západním pobřeží Kypru. Žije zde okolo 60 000 obyvatel. Pafos se skládá z přístavní části města ležícího na pobřeží, nazývá se Káto Pafos a z části ležící přibližně dva kilometry severovýchodně ve vnitrozemí, v mírně zvlněné krajině. Město bylo založeno 320 let př. n. l. V řecko - římském období bylo hlavním městem Kypru a náleží k nejstarším trvale osídleným místům na ostrově. V těsné blízkosti přístavní části města Káto Pafos, na poloostrově obklopeném Středozemním mořem, se nachází řada cenných historických památek sloučených v tzv. Archeologickém parku. K nejcennějším náleží pafoské mozaiky objevené v druhé polovině 20. st. Pochází z 3. až 5. st., byly součástí (nyní pozůstatků) vil postavených Římany. Části zbytků vil s mozaikami se nazývají Dionýsův dům, Aeonův dům a Théseův dům. K dalším památkám v Archeologickém parku náleží Odeon z raného 2. st. a zřícenina křižácké pevnosti Sáranda Kolónes z 12. st. K památkám mimo Archeologický park náleží přístavní pevnost z konce 16. st. nebo kostel Agía Kyriakí, rovněž z 16. st. Přibližně 20 km jihovýchodně, směrem na Limassol, se na pobřeží Středozemního moře nachází tzv. Afroditiny skály (Pétra tou Romioú). Podle řeckých bájí, místo zrození bohyně Afrodíté.

 

2. POHOŘÍ TRÓODOS

Troodos Mountains 640commons.wikimedia.org/wiki/File:Farmakas_Mountains,_Cyprus.jpg

                Pohoří Tróodos je největším pohořím na Kypru. Leží ve vnitrozemí, ve středo-západní části ostrova. Nejvyšší horou je Ólympos s 1 951 m. Řada vrcholů hor se pohybuje okolo 1 000 m. Většina pohoří je zalesněna. V údolích rostou jabloně, třešně, hrušně, švestky, ořešáky, na svazích hor se pěstuje víno. V pohoří se nachází řada byzantských kostelů a klášterů. Devět kostelů a jeden klášter v pohoří Tróodos jsou od roku 1985 součástí Světového dědictví UNESCO. Nejvíce známý je klášter Kykkos založený v 11. st. V pohoří se nachází řada původních vesnic. K turisticky nejvíce navštěvovaným náleží Páno, Plátres a Tróodos.

 

3. NIKÓSIE

Nicosia Cyprus mflickr.com/photos/inmyflippiefloppies/9593877739

                Nikósie je hlavním městem Kypru. Leží v centrální, nížinné části ostrova, na řece Pedieos. Ze severu je obklopeno pohořím Kyrénie , z jihozápadu pohořím Tróodos. Nikósie má okolo 280 000 obyvatel. Od roku 1963 je rozdělena na severní, tureckou (60 000) a jižní, řeckou část (220 000). Centrum Nikósie tvoří staré město (rovněž rozdělené na dvě části). K hlavním památkám náleží ortodoxní katedrála Ágios Yánnis, městské hradby, mešita Omeriye nebo Hadschiyorgákisův dům. Nikósie je také významná svými muzei. Nejvýznamnější je Národní archeologické muzeum založené na počátku 20. st.

 

Zdroje: Bötig, K.: Kypr. Merian 2012.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC 3.0 Unported

DISTRIKTY

                Kypr se administrativně skládá z šesti distriktů. Čtyři, západní, distrikty jsou součástí Kypru, respektive Kyperské republiky. Dva, východní, disktrikty, Kyrenia a Famagusta jsou součástí tzv. Severokyperské turecké republiky (Kyperskou republikou považované za okupovaná území Tureckem).

Turismus, VisitcCyprus.com (en)

Distrikt (řecky, turecky), rozloha km2

Famagusta (Αμμόχωστος, Gazimağusa), 1 979 km2

Kyrenia (Κερύvεια, Girne), 640 km2

Larnaka (Λάρνακα, Larnaka), 1 129 km2

Lemesos nebo Limassol (Λεμεσός, Limasol), 1 396 km2

Nikósie (Λευκωσία; Lefkoşa), 2 714 km2

Pafos (Πάφος, Baf), 1 393 km2

Kypr - regiony 2  2v

Mapa je pod licencí Creative Commons

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE

               Vstup. Občané ČR můžou vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního pasu nebo průkazu totožnosti. V okupované části Kypru můžou čeští občané pobývat maximálně 90 dnů.

               Doklady. Mezi oběma částmi Kypru je pro české turisty možné cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při vstupu na Kypr přes území tzv. SKTR se musí čeští občané prokázat cestovním pasem platným alespoň dalších 6 měsíců od data příjezdu.

               Měna. Kyperská libra, CYP. 1 kyperská libra = 44 Kč (2018), aktuální kurz

               Časové pásmo. UTC+2, letní čas UTC+3 (tj. o hodinu více než v ČR a v závislosti na letním čase)

               Bezpečnost. Podle zákonů Kyperské republiky je považovaný za legální vstup na ostrov pouze příjezd přes mezinárodní letiště v Larnace a Paphosu nebo přes přístavy v Larnace, Limassolu, Paphosu a Latsi. Turisté, kteří vstoupí na Kypr přes tyto hraniční přechody, můžou cestovat na severní okupovanou část ostrova (do tzv. „Severokyperské turecké republiky“, SKTR) bez omezení. Na Kypru se lze bez problémů domluvit anglicky. Motorová vozidla jezdí po levé straně. Kypr patří mezi bezpečné země a pouliční kriminalita je nízká. Kyperské úřady přísně stíhají výrobu, distribuci, dovoz i pouhé držení drog.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

Světové dědictví

Kypr má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Odkazy

Britannica, Cyprus (en)

CIA World Factbook, Cyprus (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Kypr (cs)

Wikipedie, Kypr (cs)

Dokumenty

Kypr (ČT, 2006)

Kypr (ČT, 1999)

end faq

Share