Rozloha: 581 730 km2
Počet obyvatel: 2 215 000 (2017)
Hustota obyvatel: 4/km2
Úřední jazyk: tswanština, angličtina
Obyvatelstvo: 79% Tswanové, 11% Kalangové
Náboženství: 72% křesťané, 21% bez vyznání, 6% lidové náboženství
Politický systém: prezident, dvoukomorový parlament; Národní shromáždění - 63 členů a senát - 35 členů
Hlavní město: Gaborone (230 000)
Největší města: Serowe (50 000)
1. DELTA ŘEKY OKAVANGO
flickr.com/photos/justin/359878890
Delta řeky Okavango se nachází na severozápadě Botswany, vytváří ji řeka Okavango, která se vlévá do rozlehlé bezodtoké oblasti pánve Kalahari, respektive pouště Kalahari. Delta se rozkládá na ploše 6 000 km2 až 15 000 km2 dle ročního období a má hloubku méně než 2 m. Voda se pouze odpařuje, neodtéká a vytváří rozsáhlé mokřady. Řeka Okavango pramení v Angole, na náhorní plošině Bié, její tok má délku 1 700 km. V deltě Okavango žije typická africká fauna: slon africký, buvol africký, hroch obojživelný, nosorožec dvourohý a tuponosý, zebra stepní, žirafa, antilopa vraná, lev, hyena čabraková, leopard ad. Optimální doba pro návštěvu oblasti je v období sucha od května do října (v tomto období je delta nejrozlehlejší).
2. NÁRODNÍ PARK CHOBE
flickr.com/photos/timcopeland/3221097299
Národní park Chobe leží na severovýchodě země, byl založený v roce 1967 a má rozlohu 11 700 km2. Je pojmenovaný podle řeky Chobe (Kwando). Je to oblast s velkou hustotou volně žijící zvěře. Je známá především velkými počty zde žijících slonů. Dále zde žijí lvi, hyeny, gepardi, zebry, hroši, antilopy a další velcí afričtí savci. Krajina Národního parku Chobe je vegetačně velmi různorodá. Tvoří ji záplavová oblast s hustými lesy z tvrdých dřevin (mahagon), rozsáhlé marše, savany a pastviny, říční lesy a laguny a mokřady. Optimální doba pro návštěvu parku je v období sucha od května do září.
3. POHOŘÍ TSODILO
commons.wikimedia.org/wiki/File:Tsodilo_Hills,_Botswana_(2625371308).jpg
Pohoří Tsodilo leží na severozápadě země, pod Caprijským výběžkem, který přináleží k Namibii a v blízkosti delty řeky Okavango. Oblast je domovem Sanů (původních obyvatel jižní Afriky) a jejich posvátným místem. Od roku 2001 je také součástí přírodního a kulturního světového dědictví UNESCO. Nachází se zde více jak 4 500 skalních kreseb a maleb z období od doby kamenné po 19. st. Centrální oblast tvoří vrchy pojmenované Hora muže, Hora ženy a Hora dítěte. Nejvyšší vrchol pohoří má 1 489 m.
4. KALAHARI
flickr.com/photos/mister-e/3356220716
Kalahari je suchá bezodtoká pánevní krajina. Má rozlohu okolo 800 000 km2 a svoji největší částí leží na území Botswany, dále zasahuje do Namibie a také na sever Jihoafrické republiky. Kalahari tvoří suché savany, solné pánve, písečné duny a travnaté stepi. Kalahari není přímo pouští, i nejsušší oblasti mají srážky, ročně od 100 do 200 mm, vlhčí oblasti mají srážky okolo 500 mm ročně. Ve střední části Kalahari se nachází Přírodní rezervace Kalahari (Central Kalahari Game Reserve) o rozloze 52 500 km2. Z fauny v parku žijí například žirafy, hyeny, gepardi štíhlí, leopardi, lvi, pakoně žíhaní, antilopy losí či přímorožci jihoafričtí.
5. NÁRODNÍ PARK KGALAGADI
flickr.com/photos/mister-e/3083353792
Národní park Kgalagadi leží v jihozápadní části Botswany a také jednou třetinou v severní části Jihoafrické republiky. Celkem má rozlohu 38 000 km2. Oblast se nachází na jihu Kalahari. Krajinu tvoří především červeně zbarvené písečné duny, příležitostně stromové porosty a omezená vegetace. Život fauny a flory umožňují občasné bouřky se srážkami a zásoby podzemní vody. Z živočichů zde žijí lvi, gepardi, levharti, hyeny, sezónně zde migrují stáda velkých býložravců – např. pakoně, antilopy skákavé, antilopy losí nebo buvolci stepní. Žije zde také okolo 200 druhů ptáků – např. supi, káňata nebo orli.
6. NÁRODNÍ PARK NXAI PAN
commons.wikimedia.org/wiki/File:Baobas_de_Baines.jpg
Nxai Pan je rozlehlá pánevní oblast, která je součástí ještě větší pánve Makgadikgadi. Leží na východě Botswany, v severní části pánve Makgadikgadi. Solná pánev je pozůstatek původního jezera, které se rozkládalo ve střední části Botswany před několika miliony lety. V oblasti rostou známé baobaby a jsou zde i písečné duny. Národní park Nxai Pan je dále známý přítomností řady druhů ptáků a migrujícími stády pakoňů a zeber.
Zdroje: Namibie, Botswana a Viktoriiny vodopády. Rough Guide, 2006., Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0
Bostwana je rozdělena na 10 distriktů.
Turismus, botswanatourism.co.bw (en)
Distrikt, rozloha km2, hlavní město
Střed (Central), 147 730 km2, Serowe
Ghanzi, 117 910 km2, Ghanzi
Kgalagadi, 106 940 km2, Tsabong
Kgatleng, 7 960 km2, Mochudi
Kweneng, 35 890 km2, Molepolole
Severovýchod (North-East), 5 120 km2, Francistown
Severozápad (North-West), 129 930 km2, Maun
Jihovýchod (South-East), 1 780 km2, Gaborone
Jih (South), 28 470 km2, Kanye
Vstup. Občané České republiky mohou vstupovat a pobývat na území Botswanské republiky bez víz. Bezvízový styk se týká cest za účelem turistickým, oficiálním a obchodním. Celková doba pobytu bezvízového pobytu nesmí přesáhnout celkem 90 dní (kumulativně) během jednoho roku. Kromě platného cestovního dokladu by všichni cizinci při návštěvě Botswany měli při vstupu do země zdůvodnit účel cesty, popř. uvést kdo je do Botswany zve a kdy hodlají opustit zemi. Z tohoto důvodu mohou být při vstupu do země požadováno předložení dokumentů jako zpáteční letenka, potvrzení o ubytování, kontakt na zvoucí osobu apod. Od roku 2017 je při vstupu do Botswany požadováno zaplacení poplatku ve výši 30,- USD.
Doklady. Cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po vypršení pobytového povolení.
Měna. Pula, BWP. 1 pula = 2 Kč (2018), aktuální kurz
Časové pásmo. UTC+2 (tj. o hodinu více než je středoevropský čas)
Bezpečnost. Turistické oblasti na severu jsou považovány za poměrně bezpečné. Zvýšenou pozornost je nutné mít v městských oblastech (Gaborone, Francistown), kde postupně přibývá případů přepadení. S ohledem na značně velké vzdálenosti mezi jednotlivými obydlenými místy je nutné při cestách autem vozit s sebou zásobu vody a pohonných hmot.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Většinu území Botswany zaujímá bezodtoká Kalaharská pánev. Nadmořská výška pánve je 900 až 1 100 m. Na jihovýchodě a jihu převyšují okolí ostrovní hory a ploché hřebeny. Nejvyšší bod Botswany je Manalanong Hill (1 494 m). Nižší oblast se nachází na severozápadě a severu země (nejnižší bod Bostwany je 513 m nad mořem). Řeka Okavango zde vytváří rozsáhlou deltu a bažinaté území. Jihovýchodně od delty leží solná pánev, sezóně zaplněná vodou. Největší z pánví je Makgadiktu. V západní části země, v poušti Kalahari, jsou písečné duny, místy až 12 m vysoké.
Vegetace je chudší. Na severovýchodě rostou suché opadavé lesy, směrem k jihozápadu jsou suché a trnité savany a travnaté pláně (pouštní traviny).
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 1. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 631.; Wikipedia.org
Botswana má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.
V Botswaně se nachází 4 národní parky. Společně s rezervacemi pro zvířata zaujímají okolo 17% území Botswany. Nejstarším národním parkem je Kgalagadi založený jako Národní park Kalahari v roce 1931. Je také největší rozlohou.
Národní parky Botswany, Siyabona Africa (en)
Chráněná území Bostwany, Wikipedia (en, ...)
Britannica, Botswana (en)
CIA World Factbook, Botswana (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Botswana (cs)
Wikipedie, Botswana (cs)
Statistický úřad, statsbots.org.bw (en)
Úřad vlády, gov.bw (en)
Botswana (ČT, 2002)
Severozápadní Botswana (ČT, 2006)