logo

.


DŽIBUTSKO  Džibutsko / République de Djibouti


Základní informace

Rozloha: 23 200 km2
Počet obyvatel: 884 000 (2018)
Hustota obyvatel: 38/km2
Úřední jazyk: francouzština, arabština, dále somálština, afarština
Obyvatelstvo: 60% Somálci, 35% Afarové
Náboženství: 94% muslimové, 6% křesťané
Politický systém: prezident, vláda; jednokomorový parlament - 65 členů
Hlavní město: Djibouti (620 000)
Největší města: Tadjoura (25 000)

TOP MÍSTA

1. ZÁLIV TADJOURA

Djibouti Beach  2vflickr.com/photos/newbusinessethiopia/34202565930  

                Záliv Tadjoura leží na východě země, jižně od průlivu Bab-al-Mandeb, který „odděluje“ Rudé moře od Indického oceánu. Záliv má délku přes 60 kilometrů a šířku 25 kilometrů. Je relativně mělký, pobřeží tvoří písečné duny a místy palmy. U vstupu do zálivu se nachází dvě souostroví, Maskali a Moucha. V severozápadní části pevniny lze z oceánu pozorovat vystupující zelené svahy pohoří Goda. Záliv Tadjoura je jeden z hlavních turistických cílů v Džibutsku. Téměř polovina návštěvníků země míří do této oblasti. Na jihovýchodě, u vstupu do zálivu leží hlavní a největší město Džibutska Džibuti s půl miliónem obyvatel, na opačné straně, na severovýchodě, pak leží nejstarší město země, známé svými historickými domy s bílou fasádou, Tadjoura. V zálivu se nachází korálové útesy, k vyhlášeným plážím náleží Khor Ambado a Doraleh.

 

2. POHOŘÍ GODA A JEZERO ASSAL

Assalflickr.com/photos/amiraelwakil/13597521055  

                Pohoří Goda leží ve střední části země, vystupuje nad Tadjourským zálivem. Pohoří má délku přibližně 40 kilometrů a je vzdálené asi 15 kilometrů od pobřeží. Nejvyšší bod pohoří je s 1 780 metry druhou nejvyšší horou Džibutska. Oblast má nejbohatší vegetaci v zemi. Ze stromů jsou nejvíce zastoupeny jalovce. V pohoří se také nachází jediný národní park v Džibutsku. Kráterové jezero Assal leží na jihozápadním úpatí pohoří Goda. Leží v nadmořské výšce -157, a je tak nejníže položeným místem v Africe a třetím nejníže položeným místem na světě. Jezero Assal má rozlohu 54 km2, největší délka jezera je 19 kilometrů a největší šířka 6 kilometrů

 

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Od 16. do poloviny 19. století bylo Džibutsko součástí Osmanské říše. V roce 1862 bylo obsazeno Francií a v roce 1896 se stalo součástí kolonie Francouzské Somálsko. Od roku 1946 bylo francouzským zámořským územím. V roce 1977 vyhlásilo Džibutsko nezávislost. Rozpory mezi dvěma hlavními etniky, Afary a Issy, vedly k občanské válce, kterou ukončila až vojenská intervence Francie v roce 1991.

                Džibutsko je rozděleno na 5 regionů a hlavní město.

Turismus, visitdjibouti.dj (fr)

Regiony Džibutska, Wikipedia (en)

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

            Džibutsko leží na východě Afriky, v oblasti Adenského zálivu. Ze západu zasahuje do střední části země Danakilská nížina, v některých místech dosahuje až 157 m pod hladinu moře. Sever a jih země tvoří tabule s nadmořskou výškou okolo 1 300 m. Na hranicích s Eritreou a Etiopií leží nejvyšší hora země, vulkán Moussa Ali (2 021 m). Pobřeží tvoří úzká nížina, oblast patří k nejteplejším na Zemi.

             Vegetaci tvoří především trnité savany. Ve vyšších nadmořských výškách rostou jalovcové keře a akácie.

Džibutsko fm 320

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 2., str. 523. Odeon 2001., Wikipedia.org 

Mapa 

Odkazy

Britannica, Djibouti (en)

CIA World Factbook, Djibouti (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Džibutsko (cs)

Wikipedie, Džibutsko (cs)

end faq

Share