logo

.


NIGÉRIE  Nigérie / Nigeria


Základní informace

Rozloha: 923 768 km2
Počet obyvatel: 203 450 000 (2018)
Hustota obyvatel: 220/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 21% Hausové, 21% Jorubové, 18% Ibové, 11% Fulbové, 10% Ijawové ad.
Náboženství: 50% muslimové, 48% křesťané
Politický systém: prezident, dvoukomorový parlament; sněmovna - 360 členů a senát - 109
Hlavní město: Abuja (980 000)
Největší města: Lagos (7 680 000), Ibadan (3 200 000), Kano (2 170 000)

TOP MÍSTA

1. NÁRODNÍ PARK YANKARI

Yankari 2vfoto

                Národní park Yankari je jeden z nejvýznamnějších turistických cílů v Nigérii. Park leží ve vnitrozemí, ve středo-východní části země. Nachází se v centru západoafrické savany. V parku jsou horké prameny a oblast je bohatá na floru a faunu. Přírodní rezervace pro zvířata byla v této oblasti založena již v roce 1956, od roku 1991 je Yankari národním parkem. Krajina v Yankari leží nejčastěji v nadmořské výšce 200 až 400 metrů, nejvyšší bod má 640 metrů. Savanu tvoří traviny a místy lesy. Parkem protéká řeka Gaji. V Yankari žije okolo 50 druhů savců, včetně například slona afrického, paviána anubi, kočkodana husarského, antilopy koňské, buvolce stepního, lva západoafrického, buvola afrického nebo hrocha obojživelného. V parku dále žije okolo 350 druhů ptáků.

 

2. NÁRODNÍ PARK CROSS RIVER

Cross Rivercommons.wikimedia.org/wiki/File:Cross_River_Reservoir.jpg

                Národní park Cross River leží na jihovýchodě země, u hranice s Kamerunem, přibližně 30 kilometrů severně od pobřeží Atlantského oceánu. Park má rozlohu 4 000 km2 a byl založen v roce 1988, respektive 1991. Národní park Cross River se dělí na dvě oddělené části, které rozděluje řeka Cross River. Jižní část parku (blíže k pobřeží) leží v oblasti vrchoviny Oban a má rozlohu 2 800 km2. Severní část parku nazývaná Okwangwo leží v oblasti náhorní plošiny Obudu. V národním parku Cross River rostou především vlhké tropické deštné pralesy. Tyto lesy patří k nejstarším na africkém kontinentu, některé stromy dosahují výšky 40 až metrů. V parku se vyskytuje 16 druhů primátů, například šimpanz učenlivý, dril černolící nebo gorila crossriverská. V jižní části parku se nachází bažiny, rostou zde mangrove, dominantní jsou ale nížinné tropické deštné lesy. Členitý terén má nadmořskou výšku 100 až 1 000 metrů. Žije zde okolo 75 druhů savců. Výše zmínění primáti nebo například slon africký nebo buvol africký. Na východě na část parku navazuje kamerunský národní park Korup. V severní části parku Okwangwo žijí téměř všechny druhů primátů, co se vyskytují na území Nigérie.

 

3. LAGOS

Lagoscommons.wikimedia.org/wiki/File:Lagos_Island.jpg

                Lagos je největší město nejen v Nigérii, ale na celém africkém kontinentu. V počtu obyvatel je čtvrtým největším městem na světě. Lagos má rozlohu 907 km2 a žije zde více jak 13 miliónů obyvatel. V celé metropolitní oblasti Lagosu pak žije více jak 20 miliónů obyvatel. Lagos leží na jihozápadě Nigérie, na pobřeží Atlantského oceánů. Město tvoří pevnina i několik ostrovů, největší je ostrov Lagos. Lagos je jedno z hlavních finančních center v Africe a je také jeden z hlavních obchodních přístavů v Africe. Centrum města tvoří řada výškových budov. Stavby ve městě jsou ovlivněny lidovou architekturou, koloniální architekturou i současnou moderní architekturou.

 

4. POHOŘÍ MANDARA

Mandara Mountains 2Vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Mandara_Mountains_from_Yola.jpg

                Pohoří Mandara leží na severovýchodě Nigérie, podél hranice s Kamerunem. Má délku 190 kilometrů, je vulkanického původu. Nejvyšší hora Mount Oupay má 1 494 metrů. Pohoří je známé pro své působivé skalní útvary, kopcovitou krajinu a svěží údolí. Oblast je méně osídlena, s tradičními vesnicemi.

 

5. NÁRODNÍ PARK OKOMU

Okomu NP2Vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Loxodontacyclotis.jpg

                Národní park Okomu leží na jihu Nigérie, přibližně 30 kilometrů severovýchodně od Atlantského oceánu. Chráněná oblast byla založena v těchto místech již v roce 1935, od 90. let je Okomu národní park. Park leží v blízkosti delty řeky Niger, hlavními porosty v oblasti jsou nížinné tropické deštné lesy, směrem k pobřeží pak rostou bažinné lesy a mangrove. Parkem protékají řeky Osse a Okomu. Z fauny zde žije přes 30 druhů savců, například ohrožený slon pralesní, dále buvol africký, krokodýl čelnatý, štětkoun africký, antilopa bahenní, kočka plavá nebo kočkodan mona.

 

6. ZUMA

Zuma Rockcommons.wikimedia.org/wiki/File:Zuma_Rock.jpg

                Zuma je intruzivní monolit tvořený čedičem a granodioritem. Skála vystupuje 725 metrů nad své okolí a má nadmořskou výšku 1 125 metrů. Nachází se takřka ve středu Nigérie, přibližně 20 kilometrů západně od hlavního města Abuja.

 

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Od raného středověku existovaly na území Nigérie královské říše a později otrokářské a feudální státy. Z jednotlivých etnik zde převažovali Hausové. V průběhu 15. století si na nigerijském pobřeží vytvořili základny Portugalci, Holanďané a Francouzi. Na počátku 19. století dobyli a obsadili celou severní část Nigérie Fulbové. V roce 1961 dobyli Britové Lagos. V následujících letech pak postupovali směrem do vnitrozemí a obsazovali jednotlivá království, respektive státy. Britská nadvláda trvala do roku 1960, kdy získala Nigérie nezávislost. Následující léta znamenala boje, násilí a nepokoje mezi jednotlivými kmeny zakončené občanskou válkou v roce 1970. V následující době se střídali různé vojenské režimy. Na konci 90 let proběhly první svobodné volby.

Nigérie se skládá z 36 států. Největším státem je Niger (76 363 km2), následují Borno (57 800 km2) a Taraba (54 473 km2).

Seznam států Nigérie, Wikipedia (en)

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               VstupK cestě do Nigérie potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum, o které je třeba požádat Velvyslanectví Nigérie v Praze http://www.embassyofnigeriaprague.org/visa. (Na Čihadle 917/32, 160 00 Praha 6, tel. 220 561 165). O vízum je možné předem požádat on-line (https://portal.immigration.gov.ng/).

                Doklady. Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas a platné vízum. Platnost pasu by měla nejméně o 3 měsíce přesahovat dobu předpokládaného data odjezdu z Nigérie. Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.

                Měna. Naira, NGN. 100 nair = 7,50 Kč (2018), aktuální kurz.

                Časové pásmo. UTC+1 (stejné jako středoevropský čas)

                Bezpečnost. MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do severní části Nigérie (zejména státy Borno, Yobe, Adamawa, Bauchi, Gombe, Kano a také Kaduna, Jigawa, Katsina, Sokoto, Zamfara, Kebbi a Plateau). Doporučujeme rovněž vyhnout se cestám do oblastí na jihu země v deltě řeky Niger (státy Delta, Rivers, Bayelsa, Abia a Akwa-Ibom). Na severu země a na jihu v deltě Nigeru hrozí velké nebezpečí teroristických útoků sekty Boko Haram a únosů. Na severovýchodě země probíhají proti Boko Haram vojenské operace. Na nezbytně nutné doporučujeme omezit cesty do všech ostatních států a také do hlavního města Abuji a Lagosu. Bezpečnostní situace je v Nigérii obecně špatná, teroristické útoky a nebezpečí spojené s aktivitami teroristických a dobře vyzbrojených organizovaných kriminálních skupin hrozí všude, včetně hlavního města Abuji.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Nigérie leží ve středozápadní Africe, v oblasti Guinejského zálivu. Velkou část pobřeží zaujímá delta řeky Niger, většinu pobřeží země pak tvoří rozsáhlé laguny a bažiny. Za touto oblastí se severně, směrem do vnitrozemí, rozkládá přibližně 150 km široká nížina, na kterou navazuje pahorkatina (s nadmořskou výškou 300 až 600 m) – plošina Joruba, Udi Hills. Střední část země zaujímá 1 000 m vysoký severonigerijský práh, část Hornoguinejské vysočiny, ze kterého vystupují jednotlivé ostrovní hory a vyhaslé vulkány. Nejvyšší je plošina Jos (nejvyšší bod 1 781 m). Na severozápadě klesá plošina k nížině Sokoto, na východě k pánvi Čadského jezera. Na východě země se nachází několik pohoří, které náleží k Adamauské vysočině (leží především na území sousedního Kamerunu). V pohoří Shebshi Mountains se nachází nejvyšší hora země Dimlang (2 042 m).

                Největšími a nejdůležitějšími nigerijskými řekami jsou Niger (délka 4 180 km) a Beneu. Hlavní vegetaci tvoří savany, na severu suchá savana, na severovýchodě při přechodu do Sahelu trnitá a křovinatá savana, směrem k jihu pak vlhká savana. Na pobřeží rostou mangrove. Zalesněna je přibližně šestina země, původní tropické pralesy byly zničeny.

Nigerie fm 380

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie, díl 6., str. 440. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

Mapa

Světové dědictví

           Nigérie má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                V Nigérii se nachází 8 národních parků. Mají celkovou rozlohou okolo 20 000 km2, což je 2,2% území Nigérie.

Seznam národních parků, Wikipedia (en)

Seznam národních parků, Worldatlas (en)

Národní park, rozloha km2, rok založení

Čadská pánev (Chad Basin), 2 258 km2, 1991

Cross River, 4 000 km2, 1991

Gashaka Gumti, 6 402 km2, 1991

Kainji, 5 341 km2, 1979

Kamuku, 1 120 km2, 1999

Okomu, 200 km2, 1935

Old Oyo, 2 512 km2, 1991

Yankari, 2 250 km2, 1991

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Nigeria (en)

CIA World Factbook, Nigeria (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Nigérie (cs)

Wikipedie, Nigérie (cs)

Dokumenty

Severní Nigérie (ČT, 2015)

Střední Nigérie (ČT, 2015)

end faq

Share