Rozloha: 274 200 km2
Počet obyvatel: 19 743 000 (2018)
Hustota obyvatel: 72/km2
Úřední jazyk: francouzština (úřední), okolo 60 různých jazyků
Obyvatelstvo: 48% Mosijové, 10% Fulbové, 7% Lobiové, 7% Bobové, 7% Mandové ad.
Náboženství: 61% muslimové, 19% katolíci, 15% lidové náboženství, 4% protestanté
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 127 členů
Hlavní město: Ouagadougou (1 630 000)
Největší města: Bobo-Dioulasso (540 000)
1. NÁRODNÍ PARK ARLI
flickr.com/photos/carsten_tb/2885878882
Arli je jeden ze čtyř národních parků v Burkině Faso. Leží na jihovýchodě země, u hranice s Beninem. V Beninu na Arli navazuje Národní park Pendjari. Park leží v nadmořské výšce 100 až 500 metrů. Park tvoří savana, podél řek rostou galeriové lesy, na východě se rozkládá pískovcová vrchovina Gobnangou. Jižní hranici parku tvoří řeka Pendjari. Z živočichů zde žijí sloni, hroší, lvi, paviáni, několik druhů antilop, řada plazů (včetně krokodýla) a 21 druhů vodních ptáků (například kachny nebo čápi).
2. NÁRODNÍ PARK W
flickr.com/photos/bruno_kestemont/6527914469
Národní park W leží na východě Burkiny Faso, u hranice s Beninem a Nigerem. Park leží i v těchto zemích a má celkovou rozlohu 10 000 km2. Park je pojmenován písmenem W, což je tvar meandru řeky Niger na území Nigeru. Vegetaci tvoří především savana a galeriové lesy. V parku žijí největší stáda slonů v západní Africe. Z dalších živočichů zde žijí levhart africký, gepard štíhlý, lev západoafrický, žirafa západoafrická, hroch obojživelný nebo buvol africký.
3. BOBO-DIUOLASSO
commons.wikimedia.org/wiki/File:Moschee_von_Bobo-Dioulasso.jpg
Bobo-Diuolasso je druhé největší město Burkiny Faso. Na ploše okolo 140 km2 žije více jak půl miliónu obyvatel. Město leží na západě země. Bobo-Diuolasso je jedno z hlavních ekonomických center Burkiny Faso a je také známé jako kulturní centrum, především centrum hudby. Město bylo založeno v 15. století, název pochází od francouzských kolonistů, kteří obec pojmenovali podle jazyka dvou hlavních etnických skupin. Hlavní památkou je mešita postavená v súdánsko-sahelském architektonickém stylu, ve druhé polovině 19. století. Ve městě se také dochovala řada staveb z francouzského koloniálního období, například budova muzea nebo nádraží.
4. DOMES DE FABEDOUGOU A JEZERO TENGRELA
commons.wikimedia.org/wiki/File:Domes_de_Fabedougou.jpg
Domes de Fabedougou jsou pískovcové skalní úvary, na jihozápadě Burkiny Faso, necelých deset kilometrů severovýchodně od města Banfora. Celá oblast se nazývá Chaine de Banfora, a je to jeden z oblíbených turistických cílů v zemi. Oblastí skal protéká řeka Comoe, která na některých místech vytváří vodopády. Vodopády Karfiguéla jsou dalším navštěvovaným místem v oblasti. Jižně pak leží jezero Tengrela, jehož hroší obojživelní jsou považovány za posvátné.
5. KATEDRÁLA V OUAGADOUGOU
commons.wikimedia.org/wiki/File:Cathedrale_Ouagadougou.jpg
Ouagadougou je hlavní a největší město Burkiny Faso. Žije zde okolo dvou miliónů obyvatel. Ouagadougou leží v centrální části země. Je hlavním průmyslovým centrem země. Z hlavních turistických cílů ve městě je významný velký trh, který patří k největším v Západní Africe, dále Národní muzeum Burkiny Faso, palác Moronaba a římskokatolická katedrála. Katedrála byla postavena v letech 1934 až 1936 v novorománském stylu z podnětu francouzských misionářů. Má tři lodě a je postavena z bahenních cihel. Dvě hlavní věže katedrály mají různou velikost a jsou nedokončené.
Zdroje: Richmond, S. a kolektiv: Africa. Lonely Planet 2013. 13. anglické vydání.; Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0
Archeologické vykopávky dokládají přítomnost lidí v severozápadní části Burkiny Faso, lovců-sběračů, v období před 16 až 7 tisíci lety. Přibližně před 5 tisíci lety žili lidé v této oblasti již zemědělským způsobem života. V době od 3. století našeho letopočtu do 13. století žili v oblasti lidé kultury Bura. V 11. století založili kmeny Mosijů feudální státy Wagadugu (Ouagadougou), Jatenga a Dagomba. Tyto státy stále existovaly v době příchodu Francouzů a vyhlášení francouzské kolonie Horní Volta v roce 1896. Feudální vládci států byli podřízeni kontrole francouzských úřadů. V roce 1960 získala Horní Volta nezávislost. V roce 1966 proběhl vojenský převrat. V roce 1984, po konci vojenské vlády, nový marxisticky orientovaný prezident změnil název země na Burkina Faso.
Země je rozdělena na 13 administrativních regionů a dále na 45 provincií. Největším rozlohou je Východní region s 46 694 km2.
Seznam regionů, Wikipedia (en)
Burkina Faso, dříve Horní Volta, leží na západě Afriky, ve vnitrozemí. Leží jižně od Sahary, sever území zasahuje do oblasti Sahelu. Rozkládá se v oblasti Hornoguinejské vysočiny, většina země leží v nadmořské výšce 250 až 300 m. Pouze na jihozápadě je oblast pískovcových stolových hor, zde leží nejvyšší hora Burkiny Faso Tenakourou (749 m). Naopak na východě krajina zvolna klesá k pánvi řeky Niger. Zemi protíná řasa vodních toků, mají však sezónní charakter. Jedinou stálou řekou je Černá Volta.
Na severu se nachází polopouště a trnité savany, ve střední části země jsou suché savany, místy se stromy (akácie, chlebovníky). Na jihu jsou vlhké savany, podél řek rostou galeriové lesy.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 1., str. 722. Odeon 2001., Wikipedia.org
Burkina Faso má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.
Národní park, rozloha km2, rok založení
Arli, 760 km2, 1954
Deux Balés, 560 km2, 1937 (1967)
Kaboré Tambi, 1 555 km2, 1976
W, 10 000 km2, 1954 (společný s Nigerem a Beninem)
Zdroje: Wikipedia.org
Britannica, Burkina Faso (en)
CIA World Factbook, Burkina Faso (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Burkina Faso (cs)
Wikipedie, Burkina Faso (cs)
Burkina Faso (ČT, 2008)