Rozloha: 245 857 km2
Počet obyvatel: 11 855 000 (2018)
Hustota obyvatel: 48/km2
Úřední jazyk: francouzština, dále 8 národních jazyků (hlavně fulbština a malinkština)
Obyvatelstvo: 40% Fulbové, 26% Malinkové, 11% Susuové, 6% Kissiové ad.
Náboženství: 85% muslimové, 8% křesťané, 7% lidové náboženství
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorové Národní shromáždění - 114 členů
Hlavní město: Konakry (1 670 000)
Největší města: Kankan (195 000)
1. FOUTA DJALLON
flickr.com/photos/maartenvdbent/14582291826
Fouta Djallon je vysočina a hornatina na severovýchodě Guiney. Fouta Djallon je součástí severovýchodní Guinejské vysočiny. Oblast tvoří kopcovitá krajina s travinami, pískovcové skály a útesy. Erozí se vytvořily kaňony a údolí. Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 900 metrů, nejvyšší hora Tamgué na severu má 1 538 metrů. Fouta Djallon je významná pramenná oblast západoafrických řek. Pramení zde řeky Niger, Senegal a Gambie.
2. NÁRODNÍ PARK HORNÍ NIGER
commons.wikimedia.org/wiki/File:Savanna_woodland_in_the_National_Park_of_Upper_Niger_(small).jpg
Národní park Horní Niger je jeden ze tří guinejských národních parků. Rozkládá se ve středovýchodní části země. Park má rozlohu 6 740 km2 a byl založený v roce 1952. Parkem protéká řeka Niger, oblast tvoří savana s travinami, keři, místy suchými tropickými lesy. Z fauny zde žije více jak 90 druhů savců. Například šimpanzi učenliví, antilopy červenohnědé, luskouni velcí nebo vydry skvrnité.
3. ILES DE LOS A CAPE VERGA
flickr.com/photos/attawayjl/3325465299/in/photolist-64RSYB
Iles de Los je souostroví v blízkosti hlavního města Conakry, na západě Guiney. Skládá se ze tří hlavních ostrovů: Tamara, Kassa a Roume a několika menších ostrůvků. Dva největší ostrovy mají podlouhlý tvar, délka ostrovů je okolo 7 km, šířka okolo 1 km. Vnitrozemí ostrovů je zalesněné. Souostroví je oblíbený turistický cíl pro své písečné pláže. Cape Verga je poloostrov o obce Foulaya na západním pobřeží Guiney. I tato oblast je vyhledávaná pro své pláže.
4. POHOŘÍ NIMBA
commons.wikimedia.org/wiki/File:Mount_Nimba_Strict_Nature_Reserve-108450.jpg
Pohoří Nimba leží v jihovýchodní části Guiney. Tvoří jižní část Guinejské vysočiny. Zasahuje také na území Libérie a Pobřeží slonoviny. Oblast je výjimečná pro svoji floru a faunu, z tohoto důvodu je součástí přírodního světového dědictví UNESCO. Mount NImba je s výškou 1 752 metrů také nejvyšší horou Guiney.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0
Území historicky obývali Fulbové. V 9. až 13. století byla oblast pod nadvládou Ghanské říše, ve 13. století sem zasahoval vliv říše Mali, v 15. až 17. století působení Songhajské říše. Z Evropanů se zde první objevili v 15. století Portugalci, na konci 19. století přišli Francouzi. V období mezi 15. až 19. století byla oblast Guiney součástí obchodu s otroky. Na počátku 18. století zde vznikla vojenská teokratická říše Futa Džalon. V roce 1893 se oblast stala kolonií Francouzská Guinea. V roce 1958 získala Guinea nezávislost. Socialistická Guinea skončila vojenským převratem v roce 1984. Vojenský režim byl ukončen v roce 1990.
Guineu tvoří 4 hlavní geografické regiony: Přímořská Guinea (západ), Střední Guinea (sever), Horní Guinea (východ) a Lesnatá Guinea (jihovýchod). Administrativně se země dělí na 7 regionů. Největší z těchto regionů je Kankan s rozlohou více než 72 000 km2.
Seznam regionů, Wikipedia (en)
Vstup. Ke vstupu do země je vyžadován platný cestovní pas a vízum. O vízum je možné požádat na Velvyslanectví Guiney v Berlíně.
Doklady. Platný cestovní pas a vízum.
Měna. Frank, GNF. 1 000 guinejských franků = 2,50 Kč (2018), aktuální kurz.
Časové pásmo. UTC (GMT, o hodinu méně než je středoevropský čas)
Bezpečnost. V Guineji je rozšířená pouliční kriminalita. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky). Velmi riskantní jsou i noční jízdy automobilem (nebezpečí ozbrojených útoků banditů). Silnice jsou navíc nekvalitní a nebezpečné.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Guinea leží na západě Afriky při pobřeží Atlantického oceánu. Od pobřežní nížiny se krajina zvedá k pohoří Fouta Djalon s nadmořskou výškou až 1 500 m (v této oblasti pramení řada řek – Senegal, Gambie). Dále do vnitrozemí pak terén klesá. Na severovýchodě přechází v Mandingskou plošinu (300 m), směrem na východ a jihovýchod přechází v pánevní oblast s nadmořskou výškou 400 až 500 m. Na hranicích se Sierrou Leone pramení v této oblasti další významná africká řeka Niger. Nejvzdálenější jihovýchod země je opět hornatý. V pohoří Nimba zde leží nejvyšší hora země (Nimba, 1 752 m).
Vegetaci tvoří především vlhké savany, na severovýchodě přechází v suché savany. Na hornatém jihovýchodě rostou místy deštné pralesy. Na pobřeží, v bažinatých oblastech, rostou mangrove.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3., str. 348. Odeon 2001., Wikipedia.org
Mapa není pod žádnou licencí
Guinea má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 přírodní památku.
Národní park, rozloha km2, rok založení
Badiar, 382 km2, 1985
Horní Niger (Haut Niger), 7 640 km2, 1952
Zdroje: Wikipedia.org
Britannica, Guinea (en)
CIA World Factbook, Guinea (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Guinea (cs)
Wikipedie, Guinea (cs)