logo

.


ERITREA  Eritrea / Ertra


Základní informace

Rozloha: 117 600 km2
Počet obyvatel: 5 970 000 (2018)
Hustota obyvatel: 53/km2
Úřední jazyk: tigrinština, arabština, angličtina
Obyvatelstvo: 55% Tigriňové, 30% Tigrejci, 4% Sahové, 2% Kunamaové ad.
Náboženství: 50% křesťané, 48% muslimové
Politický systém: prezident, jednokomorové Národní shromáždění - 150 členů
Hlavní město: Asmara (650 000)
Největší města: Keren (80 000)

TOP MÍSTA

1. ASMARA

Asmara 2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Catholic_Cathedral.jpg

                Asmara je hlavní a s 800 000 obyvateli největší město Eritrey. Leží ve střední části země, v oblasti Eritrejské vysočiny. S nadmořskou výškou 2 325 metrů, je šestým nejvýše položeným hlavním městem na světě. Od roku 2017 je město součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Asmara byla součástí bývalé italské kolonie a je známá svou italskou koloniální modernistickou architekturou. V letech 1893 až 1941 zde byla postavena řada bytových domů, vládních staveb, sakrálních staveb – katedrála, synagoga, mešita a město bylo urbanisticky rozvíjeno s ohledem na lokalitu. K hlavním památkám náleží asmarská katedrála ve stylu lombardské románské architektury s gotickou zvonicí, katedrála Kidane Mehret, katedrála Pany Marie eritrejské pravoslavné církve, Velká mešita, Guvernérský palác ve stylu italského art-deca, Eritrejské národní muzeum nebo budova servisu Fiat ve futuristickém stylu.

 

2. DAHLACKÉ OSTROVY

Dakhlakflickr.com/photos/bandytam/16309731186

                Dahlacké ostrovy, respektive souostroví, tvoří celkem 126 korálových ostrovů, v Rudém moři, v blízkosti pobřeží Eritrey. Ostrov Dahlak Kebir je s rozlohou 663 km2 výrazně největší, nicméně žije zde pouze okolo 2 000 obyvatel. Druhým největším ostrovem je Nora s rozlohou 105 km2 a 370 obyvateli. Další ostrovy jsou již výrazněji menší. Pouze čtyři ostrovy z celkového počtu jsou trvale obydleny. Ostrovy jsou poměrně chudé na vegetaci. Při pobřeží rostou mangrove a různé keře. Korálové útesy jsou velmi bohaté na ryby, v okolí ostrovů lze vidět delfíny, dugongy, žraloky a želvy. Místní lidé se na ostrovech živí převážně rybolovem a chovem koz a velbloudů. Dahlacké ostrovy byly známé od dob Římanů jako naleziště perel. Z hlediska turismu je oblast ideální pro potápění a šnorchlování.

 

3. ERITREJSKÁ VYSOČINA

Eritrea M.  2vflickr.com/photos/carsten_tb/2283798366

                Eritrejská vysočina je severním pokračováním Etiopské vysočiny. Prochází velkou částí Eritrey, středem země, z jihu od hranice s Etiopií až na sever do Súdánu. Západní svahy pohoří jsou pozvolné, zatímco východní místy dramaticky klesají k úzké pobřežní nížině Rudého moře. V pohoří pramení více řek, část odtéká na západ a některé jsou přítoky Nilu, část odtéká na východ a ústí do Rudého moře. Nejvyšší horou pohoří je Emba Soira s nadmořskou výškou 3 018 m. Leží na jihovýchodě.

 

4. NABRO

Nabro 2 2vflickr.com/photos/gsfc/5854067164

                Nabro je stratovulkán na jihovýchodě Eritrey. Nabro leží v Danakilské proláklině a je jedním z více vulkánů, které se nachází v severovýchodní části Východoafrické příkopové propadliny. Má nadmořskou výšku 2 218 m a leží 70 km západně od pobřeží Rudého moře. Až do výbuchu v roce 2011 byl stratovulkán považován za vyhaslý. Sopečná erupce v létě 2011 byla doprovázena zemětřesením o síle 5,7°. Oblaka popele pravděpodobně stoupaly až do výšky okolo 15 kilometrů.

 

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Území Eritrey bylo původně osídleno Niloty, později Semity. Ve 4. až 10. století patřilo zčásti do Aksumské říše. Ve 13. až 16. století bylo součástí Etiopského císařství. V 16. století pobřežní část obsadili Turci. V letech 1890 až 1941 byla Eritrea italskou kolonií. 1941 až 1952 byla pod britskou správou a v roce 1952 rozhodnutím OSN připojena s vlastní autonomií k Etiopii. V roce 1962 Etiopie Eritreu anektovala, což vyvolalo válečný konflikt. Po bojích s Etiopií proběhlo v Eritree v roce 1993 referendum a byla vyhlášena nezávislost země.

                Eritrea se skládá z 6 regionů. Největší z regionů Gash-Barka má rozlohu 33 200 km2.

Turismus, eritrea.be (en)

Seznam regionů, Wikipedia (en)

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. Vstupní víza vydávají zastupitelské úřady Eritreje v zahraničí. Pro ČR je příslušné eritrejské velvyslanectví v Berlíně: Embassy of the State of Eritrea, Stavangerstrasse 18, Berlin.

                Doklady. Platný cestovní pas (ještě nejméně tři měsíce po skončení cesty) s uděleným vízem.

                Měna. Nakfa, ERN. 1 nakfa = 1,50 Kč (2018), aktuální kurz

                Časové pásmo. UTC+3 (o dvě hodiny více než středoevropský čas)

                Bezpečnost. Hraniční spor mezi Etiopií a Eritreou není stále dořešen, v posledních měsících naopak roste napětí v oblasti a dochází k výraznému přesunu armád obou zemí do blízkosti hranice. Doporučujeme necestovat do některých oblastí země, zejména na hranici s Etiopií a se Súdánem. Hranice mezi Eritreou a těmito dvěma zeměmi je uzavřena. Dále je lépe necestovat do Tesseney, do oblasti okolo Afabet, Nakfa a mezi Sebederat a hranicí s Etiopií. Hrozby bombových útoků jsou v poslední době reálné. Turisté by proto měli být obezřetní. Běžná kriminalita (krádeže apod.) se i přes stoupající tendenci omezuje pouze na větší města. Eritrea je turisticky neprobádaná země, jejíž obyvatelstvo tvoří z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové. Oblečením, používaným jazykem, jídlem i zvyky, včetně používaného obrázkového písma, jsou Eritrejci velmi podobní obyvatelům Etiopie, zejména její amharsko-tigrejské části.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Menší africká země leží na severovýchodě Afriky, na pobřeží Rudého moře, severně od Etiopie. Ve střední části země se nachází výběžky Etiopské vysočiny, hory přesahující výšku 2 500 m. Nejvyšším bodem země je Emba Soira (3 018 m). Směrem na západ, k Súdánu, se horská pásma pozvolna snižují, zatímco směrem k pobřeží příkře klesají do pobřežní nížiny. Pobřežní nížina tvoří úzký pruh podél celého pobřeží. Na jihovýchodě ji odděluje od Etiopie, respektive od Danakilské prolákliny (- 116 m), Danakilské pohoří. Ve střední části pobřeží se nachází Dahlacké ostrovy – více než 100 korálových ostrovů (900 km2).

                Téměř všechny eritrejské řeky jsou sezónní. Na západě země a severozápadě pobřeží jsou křovinaté savany, jihovýchodní pobřeží tvoří poušť.

Eritrea fm 360

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 2., str. 621. Odeon 2001., Wikipedia.org 

Mapa

Světové dědictví

           Eritrea má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturních památku.

Odkazy

Britannica, Eritrea (en)

CIA World Factbook, Eritrea (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Eritrea (cs)

Wikipedie, Eritrea (cs)

end faq

Share