Rozloha: 267 667 km2
Počet obyvatel: 2 119 000 (2018)
Hustota obyvatel: 8/km2
Úřední jazyk: francouzština, z dalších jazyků fangština, punuština ad.
Obyvatelstvo: 36% Fangové, 17% Punuové, 9% Nzebiové ad.
Náboženství: 75% křesťané, 10% lidové náboženství
Politický systém: prezident, vláda, dvoukomorový parlament; Národní shromáždění - 120 členů a senát - 102 členů
Hlavní město: Libreville (800 000)
Největší města: Port-Gentil (90 000)
1. NÁRODNÍ PARK LOPÉ
flickr.com/photos/jbdodane/11954639994
Lopé je národní park ležící ve střední části Gabonu. Rozlohou 4 910 km2 je druhým největším parkem v zemi. První přírodní rezervace vznikla v oblasti v roce 1946, čímž je tento park nejstarší v Gabonu. Většinu oblasti pokrývají tropické deštné lesy, na severu parku je savana. Jedná se o jednu z posledních travnatých savan ve střední Africe, která vznikla během poslední doby ledové, před 15 000 lety. Dále se ve skalách v oblasti dochovala řada petroglyfů, které dokládají migrační pohyby bantuských a dalších kmenů od mladší doby kamenné po dobu železnou, ze západní Afriky směrem do střední a jižní Afriky. Severní hranici parku tvoří údolí řeky Ogooué, největší gabonské řeky.
2. NÁRODNÍ PARK LOANGO
flickr.com/photos/poohneat/300659910
Národní park Loango leží na západě Gabonu, při pobřeží Atlantského oceánu. Park má rozlohu 1 550 km2. Park tvoří bílé písečné pláže, pobřežní lesy, porosty mangrove a charakteristické západoafrické laguny. Laguna Iguéla leží v severní části parku a zaujímá plochu 220 km2. Z fauny zde žijí hroši obojživelní, sloni, buvoli afričtí, levharti. V blízkosti pobřeží se vyskytují keporkaci a kosatky dravé.
3. LIBREVILLE
commons.wikimedia.org/wiki/File:Libreville1.jpg
Libreville je hlavní a největší město Gabonu. Nachází se na severozápadě země, na pobřeží Atlantského oceánu, v Gabonském zálivu, necelých 50 kilometrů severně od rovníku. Ve městě žije okolo 700 000 obyvatel. Libreville bylo založené roku 1849. K hlavním památkám ve městě náleží katedrála svaté Marie, dřevěný kostel sv. Michala, Národní muzeum umění a africké tradice nebo francouzský kulturní institut. Severně, za hranicemi města, leží Národní park Akando. Park tvoří především porosty mangrove a pláže. Jižně, přes Gabonský záliv, leží další národní park, Pongara. Park tvoří četné zálivy a porosty mangrove.
4. NÁRODNÍ PARK BATÉKÉ
flickr.com/photos/jbdodane/11970730083
Národní park Batéké leží na jihovýchodě Gabonu, v oblasti náhorní plošiny Bátéké, jejíž hlavní část leží na území Konga. Reliéf oblasti tvoří kopcovitá krajina přerušovaná údolími s potoky a řekami. Vegetaci tvoří travnatá a křovinatá savana s galeriovými lesy podél vodních toků. Nadmořská výška se pohybuje od 350 do 930 metrů. Batéké představuje malebnou krajinu s různorodým rostlinstvem. Oblast obývají od 15. století lidé z kmene Téké.
5. VODOPÁDY KONGOU
commons.wikimedia.org/wiki/File:DIGITAL_CROSSING_-_KONGOU_03.jpg
Kongou je vodopád na řece Ivindo, v centrální části země. Vodopád se nachází v severní části Národního parku Ivindo, kterým řeka protéká. Vodopád Kongou má šířku 56 metrů a délku až 3 kilometry. S průtokem vody 900 m3 za vteřinu náleží k nejsilnějším vodopádům na světě. Kongou bývá označován za nejhezčí vodopád střední Afriky. Řeka Ivindo je hlavním přítokem největší gabonské řeky Ogooué.
Zdroje: Richmond, S. a kolektiv: Africa. Lonely Planet 2013. 13. anglické vydání.; Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10.; Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0 a další
Prvními známými obyvateli dnešního Gabonu byli Pygmejové. V období okolo středověku do Gabonu přišly bantuské kmeny. Původní obyvatelé Pygmejové byli asimilování nebo vytlačeni. Prvními Evropany na území Gabonu byli v roce 1472 Portugalci. Následovali Britové, Nizozemci, Španělé a od roku 1848 také Francouzi. Od poloviny 19. století se v Gabonu začali usazovat francouzští osadníci. V roce 1886 se Gabon stal francouzskou kolonií. V roce 1960 získal nezávislost. Od roku 1991 zde funguje pluralitní politický systém.
Gabon se skládá z 9 provincií a dále 50 departementů. Největší provincií je Ogooué-Ivindo s 46 075 km2.
Turismus, amazinggabon.com (fr, en)
Seznam provincií, Wikipedia (en)
Vstup. K cestě do Gabonu potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum (vydává např. velvyslanectví Gabonu v Berlíně nebo Paříži).
Doklady. K cestě do Gabonu potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum. Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.
Měna. Frank CFA, XAF. 100 středoafrických franků = 3,80 Kč (2018), aktuální kurz (státy střední Afriky).
Časové pásmo. UTC+1 (stejné jako středoevropský čas)
Bezpečnost. V zemi je rozšířená pouliční kriminalita a korupce. Výskyt AIDS v zemi je vysoký.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Gabon leží ve středozápadní Africe, v oblasti Guinejského zálivu. Přibližně ve střední části země prochází Gabonem rovník. 800 km dlouhé pobřeží má ne severu několik zálivů, na jihu je řada lagun. Od pobřežní nížiny se krajina zvedá. Ve střední části země se nachází, ve směru od severu k jihu, pohoří Monts de Cristal a Massif du Chaillu s nadmořskou výškou okolo 1 000 m. Směrem na východ krajina přechází v náhorní plošiny. V severovýchodním výběžku, na hranicích s Kongem, leží nejvyšší hora země Mont Bengoué (1 070 m).
Tři čtvrtiny země jsou pokryty tropickými deštnými lesy. Místy jsou vlhké savany, na jihovýchodě jsou suché savany. Na pobřeží rostou místy mangrove.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 3., str. 193. Odeon 2001., Wikipedia.org
Gabon má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní a přírodní památku.
V Gabonu se nachází 13 národních parků. Národní parky zaujímají 11% rozlohy země a mají více než 30 000 km2.
Seznam národních parků, amazinggabon.com (en)
Národní parky, Wikipedia.org (en, ...)
Britannica, Gabon (en)
CIA World Factbook, Gabon (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Gabon (cs)
Wikipedie, Gabon (cs)