logo

.


STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA  Středoafrická republika / Republique Centrafricaine


Základní informace

Rozloha: 622 984 km2
Počet obyvatel: 5 745 000 (2018)
Hustota obyvatel: 9/km2
Úřední jazyk: francouzština a sango
Obyvatelstvo: 33% Gbayové, 27% Bandové, 13% Mandijové, 10% Sarové ad.
Náboženství: 50% protestanté, 29% římští katolíci, 15% muslimové
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 105 členů
Hlavní město: Bangui (735 000)
Největší města: Bouar (40 000)

TOP MÍSTA

1. NÁRODNÍ PARK DZANGA-NDOKI

Dzanga-Ndokiflickr.com/photos/zongo/1540566199

                Dzanga-Ndoki je národní park, respektive dva národní parky, na jihozápadě Středoafrické republiky, u hranice s Kongem a Kamerunem. V Kamerunu na park Dzanga-Ndoki navazuje Národní park Lobeké a v Kongu Národní park Nouabalé-Ndoki. Tyto tři, respektive čtyři, národní parky jsou pak součástí přírodního světového dědictví UNESCO, jako park tří zemí Sangha. Parky protéká řeka Sangha. Roste zde vlhký tropický deštný les. Vezmou-li se parky jako celek, je oblast jedním z největších vlhkých tropických lesů v Africe i na světě. Vedle stále zelených lesů se zde vyskytují i listnaté opadavé lesy, různé typy mokřadů, bažinaté lesy, lužní lesy. Z fauny zde žijí kriticky ohrožené gorily nížinné, dále šimpanzy, sloni pralesní. Z dalších živočichů zde žijí například antilopy bongo, chocholatky buvoli pralesní, prasata pralesní, paviáni anubi nebo guerézy habešské.

 

2. NÁRODNÍ PARK MANOVO-GOUNDA SAINT FLORIS

CA1flickr.com/photos/hdptcar/2398527076

                Národní park Manovo-Gounda St. Floris je s rozlohou 17 400 km2 největším parkem ve Středoafrické republice. Leží na severu země. Oblast tvoří savana. Propojuje se zde severní travnatá savana, se savanou jižní s galeriovými lesy. Parkem protékají tři hlavní řeky Manovo, Koumbala a Gounda. Nachází se zde nivy a mokřady. Směrem k jihu se v krajině vyskytují žulové skalní suky. Směrem na východ krajina přechází v pískovcové skály masivu Bongo. Oblast je výjimečná propojením ekosystémů severní, jižní, západní a východní Afriky. Z fauny zde žijí nosorožci dvourozí, gepardi súdánští, sloni afričtí, zebry, žirafy, lvi, gazely rezavočelé nebo buvoli afričtí.

 

3. NÁRODNÍ PARK BAMINGUI-BANGORAN

CA NP2flickr.com/photos/pabloneco/16812955077  

Národní park Bamingui-Bangoran leží na severu Středoafrické republiky, v blízkosti hranice s Čadem, západně od parku Manovo-Gounda St. Floris. Park se nachází na náhorní plošině v nadmořské výšce 400 až 500 metrů. Oblastí protékají řeky Bamingui a Bangoran, které na hranici s Čadem ústí do řeky Chari. Vegetaci tvoří především suché tropické lesy, rostou zde i opadavé lesy, dále savana a galeriové lesy. Oblast je charakteristická specifickým endemismem. Z endemických savců zde například žijí lev západoafrický, gepard súdánský, divoký pes čadský nebo kapustňák senegalský.

 

4. BANGUI

Bangui City Centrecommons.wikimedia.org/wiki/File:Bangui_City_Centre.jpg

                Bangui je hlavní a největší město Středoafrické republiky. Bangui leží na řece Ubangi, na jihozápadě země, na hranici s Kongem. Žije zde okolo 700 000 obyvatel. Bangui bylo založené až na konci 19. století Francouzi. Dnes je město ekonomickým a průmyslovým centrem země. Historická část města si zachovala své široké koloniální bulváry směřující k centrálnímu tržišti. Z památek jsou nejvýznamnější národní muzeum, prezidentský palác a katedrála Notre-Dame.

 

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                První lidé přicházejí do oblasti ze severu patrně v důsledku rozšiřování pouště před 10 až 8 tisíci lety. Nálezy megalitů na západě země ukazují na přítomnost lidí v období mezi 5,5 až 4,7 tisíci lety. Bantuské kmeny migrují do oblasti v období 1 000 let před naším letopočtem až 1000 let našeho letopočtu. V 16. až 17. století ohrožoval oblast obchod s otroky. V 17. století vznikla na severozápadě dnešní Středoafrické republiky říše Bagirmi. V 19. století byla oblast součástí říše Wadaj. Koncem 19. století bylo území dobyto súdánským vojevůdcem Rábihem. Od roku 1891 pronikali do Středoafrické republiky Francouzi a od roku 1894 se území stalo součástí Francouzského Konga. V roce1960 získala Středoafrická republika nezávislost. V roce 1965 byl první prezident svržen vojenským pučem. Následovala diktatura a vláda teroru ukončená zásahem francouzského komanda.

                Středoafrická republika je rozdělena na 16 prefektur a hlavní město. Největší prefektura Haute-Kotto má rozlohu 86 650 km2.

Seznam prefektur, Wikipedia (en)

Středoafrická rep. regiony

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. K cestě potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum (vydává velvyslanectví Středoafrické republiky v Paříži, Ambassade de la République centraficaine: http://www.amb-rcaparis.org/site/, Rue de Perchamps 30, Paris.

                Doklady. K cestě do SAR potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum. Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.                

                Měna. Frank CFA, XAF. 100 středoafrických franků = 3,80 Kč (2018), aktuální kurz (státy střední Afriky).

                Časové pásmo. UTC+1 (stejné jako středoevropský čas)

                Bezpečnost. MZV ČR z bezpečnostních důvodů velmi doporučuje se cestám do Středoafrické republiky zcela vyhnout. Bezpečnostní situace v zemi i v hlavním městě Bangui je dlouhodobě špatná. Pravidelně jsou zaznamenávány projevy násilí, včetně únosů, vražd a rabování. Po celé zemi působí ozbrojené skupiny, které přepadávají obyvatelstvo i cizince, na silnicích bývají falešné checkpointy. Hrozba terorismu je vysoká.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Středoafrická republika leží v centrální části Afriky ve vnitrozemí. Většinu území tvoří pahorkatina (okolo 600 m) v oblasti náhorní plošiny Azande. Azande odděluje severní část země, která náleží k Čadské pánvi, od jižní části náležící ke Konžské pánvi. V oblasti pánví je krajina rovinatá až kopcovitá. Jediná pohoří se rozkládají na severovýchodě, v blízkosti hranic s Jižním Sudánem – masiv Bongo (nejvyšší hora, 1 368 m). A na západě na hranicích s Kamerunem – masiv Jade (nejvyšší hora Středoafrické rep. Ngaoui, 1 410 m). Na plošině Azande pramení řada řek, které odtékají směrem na sever do Čadského jezera nebo na jih do řeky Ubangi a následně do Konga.

                Vegetaci na severu tvoří suché savany s chlebovníky a palmami. Podél řek se nachází vlhké savany s galeriovými lesy, na jihu roste stále zelený tropický deštný les.

Středoafrická rep. fm 370

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 9., str. 144. Odeon 2001., Wikipedia.org 

Mapa

Světové dědictví

           Středoafrická republika má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 přírodní památky.

Národní parky

                Ve Středoafrické republice se nachází 5 národních parků.

Národní parky a chráněná území, protectedplanet.com (en)

Národní parky a rezervace, Wikipedia.org (en, ...)

Národní park, rozloha km2, rok založení

André Félix, 952 km2, 1960

Bamingui-Bangoran, 10 700 km2, 1993

Dznga-Ndoki, 1 143 km2, 1990

Manovo-Gounda Saint Floris, 17 400 km2, 1979

Mbaére-Bodingué, 872 km2

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Central African Republic (en)

CIA World Factbook, Central African Republic (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Středoafrická republika (cs)

Wikipedie, Středoafrická republika (cs)

Dokumenty

Středoafrická republika (ČT,2003)

Středoafrická republika, (ČT, Objektiv, 2018)

end faq

Share