Rozloha: 1 267 000 km2
Počet obyvatel: 19 866 000 (2018)
Hustota obyvatel: 16/km2
Úřední jazyk: francouzština, dále hauština, fulbština ad.
Obyvatelstvo: 55% Hausové, 21% Džermové, 9% Tuaregové, 9% Fulbové ad.
Náboženství: 80% muslimové, 20% křesťané a lidové náboženství
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorové Národní shromáždění - 113 členů
Hlavní město: Niamey (1 300 000)
Největší města: Maradi (180 000)
1. POHOŘÍ AÏR
commons.wikimedia.org/wiki/File:Timia_valley.JPG
Aïr je krystalicko-vulkanické pohoří ve středo-severní části Nigeru. Pohoří má délku okolo 240 km a šířku více než 120 km. Nejvyšší horou je Idoukal-n-Taghés (2 022 m). Pohoří Aïr leží v Saharské poušti. Díky vyšší nadmořské výšce má však podnebí odpovídající Sahelu. Bylo zde zaznamenáno více než 400 druhů různých rostlin. Po letních deštích se krajina na čas zazelená. V některých oblastech žijí Tuaregové, kteří se živí zemědělstvím a chovem dobytka.
2. W
commons.wikimedia.org/wiki/File:Elephants_bath_park_w_Niger_2006.jpg
W je národní park na jihozápadě Nigeru. Park se také rozkládá na území Burkiny Faso a Beninu. Celkově má rozlohu 10 000 km2 a byl založený v roce 1954. Park je pojmenován písmenem W, což je tvar meandru řeky Niger v severní části parku na území Nigeru. Krajinu tvoří především savana a galeriové lesy. V parku žijí největší stáda slonů v západní Africe. Z dalších živočichů zde žijí levhart africký, gepard štíhlý, lev západoafrický, žirafa západoafrická, hroch obojživelný nebo buvol africký.
3. AGADÉZ
commons.wikimedia.org/wiki/File:Flickr_-_Dan_Lundberg_-_1997_%5E277-16A_Agadez.jpg
Agadez je město ve střední části Nigeru, na okraji Sahary. Leží v nadmořské výšce 520 metrů a žije zde okolo 110 000 obyvatel. Město se výrazně rozvinulo v 15. a 16. století, kdy bylo křižovatkou obchodních cest. Zástavbu tvoří hliněné domy, zachovala se zde řada palácových a chrámových staveb, včetně 27 metrů vysokého minaretu. Město si uchovalo kulturní zvyklosti a řemeslné tradice.
4. ZINDER
commons.wikimedia.org/wiki/File:Zinder_(6328132791).jpg
Zinder je s 200 000 obyvateli druhé největší město Nigeru. Leží na jihu země. Město se rozvinulo až na počátku 18. století, kdy stálo na obchodní cestě karavanů. Dalším rozvojem prošel Zinder na počátku 20. století, ve 20. letech byl hlavním městem francouzské kolonie v Nigeru. K hlavním památkám náleží sultánský palác s vedle stojící mešitou a minaretem. K charakteristické zástavbě náleží domy s čtvercovým půdorysem s geometricky vyřezávanými ozdobami a obrazy.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0
Ve 12. století byli hlavními obyvateli dnešního území Nigeru Hausové, kteří zde založili říši Gobir. Až do 19. století se jim dařilo bránit území proti muslimským Songhajům a Tuaregům. V 19. století převzali území Fulbové, na konci 19. století pak na území dnešního Nigeru pronikli Francouzi. Od roku 1960 je Niger samostatným státem.
Niger je rozdělený na 7 regionů a hlavní město. 7 regionů dále tvoří 36 departementů. Největším regionem je Agadez na severu země s rozlohou 667 800 km2.
Seznam regionů, Wikipedia (en)
Vstup. K cestě do Nigeru potřebuje občan ČR platné vízum (vydává např. Velvyslanectví Nigeru v Berlíně).
Doklady. K cestě do Nigeru potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum. Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.
Měna. Frank CFA, XOF. 100 západoafrických franků = 4 Kč (2018), aktuální kurz (státy západní Afriky).
Časové pásmo. UTC+1 (stejné jako středoevropský čas)
Bezpečnost. Bezpečnostní situace v zemi je dlouhodobě zhoršená vývojem v okolních zemích (Libye, povstání Tuaregů v Mali, působení nigerijské sekty Boko Haram na severu Nigérie). Pro cesty na sever nad 20. rovnoběžkou je třeba speciální povolení. Nedoporučuje se cestovat na sever od města Agadez a do celé příhraniční oblasti s Libyí, stejně jako do okolí jezera Čad. Velkým rizikem jsou zejména únosy Evropanů na celém území Nigeru, které organizuje Al-Káida v muslimském Maghrebu. 95 % obyvatelstva je muslimů, cestovatelům se proto doporučuje odpovídajícím způsobem se oblékat a chovat.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Niger leží ve střední části severní poloviny Afriky. Dvě třetiny jeho území tvoří pouště a polopouště. Ve středu země se nachází Pohoří Air. Nejvyšší bod pohoří Idoukal-n-Taghés (2 022 m) je také nejvyšší horou Nigeru. Východně od pohoří leží poušť Ténéré. Na severu země, v oblasti Sahary, se nachází řada náhorních plošin (Djado, Mangueni). V jižní části země jsou široké nížiny s nadmořskou výškou okolo 300 m. Přerušují je suchá údolí a nízké pohoří. Většina měst a osídlení se nachází právě na jihu země, podél hranice s Nigérií. Na jihozápadě protéká územím Nigeru řeka Niger, na jihovýchodě náleží Nigeru část Čadského jezera.
Severní část země tvoří pouště s několika oázami. Na jihu jsou savany s travnatými plochami a stromy (zejména akácie, chlebovníky). Původní lesy byly vykáceny.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie, díl 6., str. 438. Odeon 2001., Wikipedia.org
Niger má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.
Niger má pouze jeden národní park, který je zároveň zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Druhou přírodní oblastí, která je v seznamu UNESCO, je přírodní rezervace Air a Ténéré. Vedle toho je v Nigeru řada chráněných oblastí.
Národní park, rozloha km2, rok založení
W, 10 000 km2, 1954 (společný s Burkinou Faso a Beninem)
Zdroje: Wikipedia.org
Britannica, Niger (en)
CIA World Factbook, Niger (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Niger (cs)
Wikipedie, Niger (cs)