Rozloha: 587 041 km2
Počet obyvatel: 25 680 000 (2018)
Hustota obyvatel: 44/km2
Úřední jazyk: malgaština, francouzština
Obyvatelstvo: 26% Merinové, 12% Betsileové (malajsko-indonéského původu), 12% Betsimisarakové, 7% Cimihetyové, 6% Sakalavové ad. (africko-arabsko-malajsko-indonéského původu), 24% ostatní (Francouzi, Číňané, Indové, Komořané ad.)
Náboženství: 52% lidové náboženství, 42% křesťané, 7% muslimové
Politický systém: prezident, vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 151 členů a senát - 33 členů
Hlavní město: Antananarivo (1 620 000)
Největší města: Mahajanga (135 000)
1. TSINGY DE BEMARAHA
flickr.com/photos/tuttotutto/3490339747
Tsingy de Bemaraha je krasová náhorní plošina, ve které podzemní vody vytvořily neobvyklé skalní útvary ve tvaru vápencových jehel. V oblasti nazývané Bemaraha, na západě Madagaskaru, přibližně 60 kilometrů od pobřeží Indického oceánu, se těchto skalních vápencových jehel nachází desítky až stovky a vytváří „les“. Slovo tsingy znamená v malgaštině „tam, kde nemůžeš chodit bos“. V oblasti dále rostou lesy, protéká zde řeka Manambolo, nachází se zde jezera a mangrovové bažiny. Žijí zde lemuři a řada druhů ptáků. Z důvodu různorodé geomorfologie a velkého bohatství endemických druhů, přičemž některé druhy rostlin a živočichů jsou omezeny pouze na tuto krasovou oblast, je Tsingy de Bemaha součástí přírodního světového dědictví UNESCO.
2. SAINTE-MARIE
flickr.com/photos/iamdydy/15667576957
Sainte-Marie, také Nosy Boraha, je ostrov na severovýchodě Madagaskaru, vzdálený přibližně 10 kilometrů od pobřeží. Ostrov má podlouhlý tvar, délka ostrova je 53 kilometrů, největší šířka jen 7 kilometrů, zaujímá celkovou plochu 222 km2. Žije zde okolo 25 tisíc obyvatel. Sainte-Marie je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů na Madagaskaru. Ostrov má bohatou floru a faunu. Žijí zde lemuři, roste zde řada druhů orchidejí. Kvůli klidným vodám, četným zátokám a blízkosti historických dopravních námořních cest byl ostrov v 17. a 18. století základnou pro řadu známých pirátů. K hlavním turistickým aktivitám na ostrově náleží potápění a pozorování velryb, respektive keporkaků, kteří do oblasti připlouvají.
3. NÁRODNÍ PARK ANDRINGITRA
commons.wikimedia.org/wiki/File:Andringitra,_Madagascar_by_Effervescing_Elephant-02.jpg
Národní park Andringitra leží na jihovýchodě Madagaskaru. Park tvoří žulové pohoří Andringitra s druhou nejvyšší horou Madagaskaru Imarivolanitrou (2 658 m). Park leží v nadmořské výšce od 700 metrů až k nejvyššímu vrcholu. Na východní straně pohoří rostou vlhké deštné lesy, místy jsou louky, ve vyšších polohách rostou keře. Na západní straně rostou suché lesy. V parku žije okolo padesáti druhů savců, z toho třináct druhů lemurů a sto druhů ptáků. Roste zde více než tisíc druhů rostlin. Přírodní rezervace byla v oblasti pohoří Andringitra založena již v roce 1927, národní par vznikl později.
4. NÁRODNÍ PARK ISALO
flickr.com/photos/tangysd/4283524085
Národní park Isalo je známý svým různorodým terénem. Leží na jihu Madagaskaru, ve střední části ostrova, v pískovcovém pohoří Isalo. V oblasti se nachází pískovcové skály, hluboké kaňony, palmové háje a savana. Roste zde více jak 400 druhů rostlin, včetně například endemických palem Bismarkcia nobilis. Z 340 druhů živočichů zde žije 15 druhů savců (například lemur kata), 33 druhů plazů a 82 druhů ptáků. Nejvyšší vrchol pohoří má 1 304 m.
5. IFATY
flickr.com/photos/marthaenpiet/98243534
Ifaty jsou dvě rybářské vesnice na jihozápadním pobřeží Madagaskaru. Ifaty leží přibližně 25 km severně od města Toliara. Rybářské vesnice jsou oblíbeným turistickým cílem pro své pláže, klidné moře a lokální venkovskou atmosféru. Podél pobřeží se nachází rozlehlé korálové útesy, které znemožňují velké vlny a vytváří tak vhodné prostředí pro rybolov, plavání, potápění nebo šnorchlování.
6. ANTANANARIVO
flickr.com/photos/reibai/2762628228
Antananarivo je hlavní a největší město Madagaskaru. Žije zde okolo 1,5 miliónu obyvatel. Antananarivo leží ve střední části země, v hornaté oblasti v nadmořské výšce 1 270 metrů. Jedna z nejvyšších hor Madagaskaru Ankaratra (2 642 m), leží 45 km jihozápadně od města. Antananarivo je politické ekonomické a kulturní centrum Madagaskaru. Město bylo založeno na počátku 17. století jako hlavní město království Merina, bylo hlavním městem francouzské kolonie (která trvala v letech 1897 až 1960) a je hlavním městem i současného samostatného Madagaskaru. K hlavním památkám náleží zrekonstruovaný královský palác Andafiavaratra, čtyři katedrály z 19. století, Muzeum umění a archeologie nebo jezero Anosy v jižní části města.
7. NÁRODNÍ PARK MASOALA
flickr.com/photos/42244964@N03/4026784053
Masoala je s rozlohou 2 300 km2 největší z madagaskarských národních parků. Nachází se na severovýchodě ostrova, na poloostrově Masoala. Park zasahuje i na pobřeží a část parku (100 km2) tvoří moře. Oblast leží v nadmořské výšce 0 až 1 300 metrů. Dominantu parku tvoří tropické deštné lesy, dále se zde nachází pobřežní lesy, lužní lesy, marše a mangrove. Podél pobřeží jsou korálové útesy. Oblast je významná jedinečnou florou a faunou. Žije zde deset druhů lemurů, řada druhů chameleónů a velké množství ptáků (včetně například sov nebo jestřába madagaskarského).
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org
Pozn.: Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0
V průběhu prvního tisíciletí našeho letopočtu osídlili patrně neobydlený ostrov Indonésané a Afričané. V 9. století přišli na ostrov Arabové. Jako první Evropané objevili ostrov Portugalci na přelomu 15. a 16. století. V 17. a 18. století pobřeží ostrova ovládli piráti, ve vnitrozemí ostrova však existovalo království Merina. To v průběhu 18. století rozšířilo svoji moc na celý ostrov. Snahy o kolonizaci země ze strany Portugalců, Britů, Francouzů a Nizozemců byly neúspěšné. V první polovině 18. století, za vlády královny Ranavalony I., byla omezena spolupráce s Brity, byly zakládány školy a začaly vycházet první knihy v malgaštině. Ve druhé polovině 18. století, Ravalona II., zavedla křesťanství a zrušila otroctví. Na konci 18., století byl Madagaskar obsazen Francií a v letech 1896 až 1960 byl francouzskou kolonií. Povstání v letech 1904 a 1947 byly potlačeny. V roce 1960 získal Madagaskar nezávislost.
Madagascar se skládá z 6 provincií. (Antsiranana, Antananarivo, Mahajanga, Toamasina, Fianarantsoa a Toliara).
Turismus, madagascar-tourisme.com (fr, en)
Provincie, rozloha km2
Antsiranana, 43 406 km2
Antananarivo, 58 283 km2
Mahajanga, 150 023 km2
Toamasina, 71 911 km2
Fianarantsoa, 103 272 km2
Toliara, 161 405 km2
Vstup. Vstupní víza vydávají zastupitelské úřady Madagaskaru v zahraničí. Pro Českou republiku je příslušné madagaskarské velvyslanectví v Moskvě, Embassy of the Republic of Madagascar, Russian Federation, 119034 Moscow, Koursavoy per. 5, web: www.ambamadagascar.ru. Jednorázové turistické vízum do 30 dnů je možno získat za poplatek při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo. Při žádosti o vízum je nutné předložit zpáteční letenku. Velice přísně se kontroluje platnost víza.
Doklady. Cestuje se na platný (ještě 6 měsíců po skončení cesty) cestovní pas ČR s uděleným vízem. Při příjezdu z rizikových zemí (především těch afrických) je požadován platný mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.
Měna. Ariary, MGA. 1 000 ariary = 6,50 Kč (2018), aktuální kurz.
Časové pásmo. UTC+3 (o dvě hodiny více než je středoevropský čas)
Bezpečnost. Politická situace v Madagaskaru je od roku 2009, kdy došlo ke svržení prezidenta Marca Ravalomanana, nestálá a hrozí neočekávané změny. Především pak situace v centru Antananariva je nestálá. Návštěvníci by se měli vyhýbat velkým skupinám lidí a veřejným demonstracím. Vysoká míra ostražitosti je nezbytná především v oblastech Ambohijatovo, Lac Anosy, Antaninarenina a Alalakely. Cestování mimo města a do neobydlených oblastí po setmění se nedoporučuje. Došlo k několika případům ozbrojených loupežných přepadení turistů (jednotlivců i skupin) také v národních parcích, zejména na severu země (Ankarana, Montagne d´Ambre). Některé pláže jsou vzhledem k četnému výskytu žraloků nebezpečné. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná, respektovat je třeba i místní zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě, leží na jihovýchodě Afriky, vzdálený okolo 430 km od pobřeží Mosambiku. Většinu ostrova zaujímá náhorní plošina ve vnitrozemí. Od pobřežní nížiny na západě se povrch zvedá až k 1 500 m. Náhorní plošina je tvořena vápenci a pískovci. Nad plošinu se pak zvedají jednotlivá pohoří. Nejvyšší pohoří Tsaratanana s nejvyšší horou ostrova Maromokotro (2 876 m) leží na severu ostrova. Ve střední části ostrova se pak nachází pohoří Ankaratra (nejvyšší hora Tsiafajavona, 2 643 m) a pohoří Adringitra (Boby Peak, 2 658 m). Pohoří na jihu ostrova dosahují výšek téměř ke 2 000 m, na západě okolo 1 300 m. Východní pobřeží tvoří pouze úzký pobřežní pás, pohoří k němu klesají velmi příkře, ve stupních. K hlavnímu ostrovu přináleží i několik menších ostrovů (největší jsou Nosy Boraha a Nosy Be).
Na východních svazích pohoří a na vlhkém severozápadě rostou tropické deštné lesy. V horách jsou savany s řídkými lesy, na západě jsou suché savany a na jihozápadě trnitá buš. Kvůli kácení lesů a těžbě dřeva došlo na některých místech k vážnému narušení půd.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie, díl 5., str. 565. Odeon, 2001., Wikipedia.org
Madagaskar má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.
Na Madagaskaru se nachází 26 národních parků a další chráněné krajinné oblasti.
Národní parky, parcs-madagascar.com (fr, en)
Chráněná území, Wikipedia.org (en, ...)
Britannica, Madagascar (en)
CIA World Factbook, Madagascar (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Madagaskar (cs)
Wikipedie, Madagaskar (cs)
Antsiranana (ČT, 2014)
Madagaskar (ČT, 2006)
Madagaskar (ČT, Cestománie, 2003)
Madagaskar (ČT, Objektiv, 2008 až 2017)