Rozloha: 196 712 km2
Počet obyvatel: 14 700 000 (2017)
Hustota obyvatel: 75/km2
Úřední jazyk: francouzština, dále domorodé jazyky
Obyvatelstvo: 43% Wolofové, 24% Fulbové, 15% Sererové, 4% Jolové ad.
Náboženství: 94% muslimové, 5% křesťané
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorové Národní shromáždění - 150 členů
Hlavní město: Dakar (2 400 000)
Největší města: Thiés (320 000)
1. DAKAR
flickr.com/photos/attawayjl/5274051599
Dakar je hlavní a největší město Senegalu. Leží na západě země, na pobřeží Atlantského oceánu, na poloostrově Cap-Vert (Zelený mys). Dakar je nejzápadněji položené město v Africe, a také nejzápadněji položené město ze všech tří kontinentů – Afriky, Evropy a Asie. Současný Dakar má rozlohu 83 km2 a žije zde 1 145 000 obyvatel. Město bylo založeno v 15. století. K hlavním turistickým cílům v Dakaru náleží Prezidentský palác, Velká mešita, Dakarská katedrála, čtvrť Médina, muzeum Téodore Monod, památník Renaissance Monument, ostrov N’Gor nebo pláže N’Gor, Yoff a Virage.
2. PETITE COTE
flickr.com/photos/attawayjl/5727620699
Petite Cote je oblast pobřeží jižně od Dakaru až k ústí řeky Saloum do Atlantského oceánu. Pobřeží má délku okolo 500 kilometrů a je známé pro své pláže, rybářské vesnice a pobřežní resorty. K nejznámějším rybářským vesnicím náleží Toubab Dialao, Joal Fadiouth nebo Palmarin. K nejznámějším resortům náleží Saly Portudal nebo Rufisque.
3. NÁRODNÍ PARK NIOKOLO-KOBA
commons.wikimedia.org/wiki/File:River_gambia_Niokolokoba_National_Park.gif
Niokolo-Koba je nejstarší a největší senegalský národní park. Jako rezervace byl založený v roce 1925, národním parkem je od roku 1954. Má rozlohu 9 130 km2. Národní park Niokolo-Koba se nachází na jihovýchodě země, v blízkosti hranice s Guineou-Bissau. Park tvoří pahorkatina, nadmořská výška se pohybuje od 20 do 310 metrů. Parkem protéká řeka Gambie, částečně tvoří jeho jižní hranici. V oblasti se nachází savana, místy jsou většinou sezónní mokřady. Rostou zde suché lesy, galeriové lesy i bažinaté lesy. Typickou travinou v oblasti je ježatka. V parku žije okolo 80 druhů savců. Nejvíce zastoupení jsou buvoli afričtí, hroši obojživelní, antilopy vodní, chocholatky schovávavé a antilopy Derbyho. Dále zde žijí šimpanzi západní, sloni afričtí nebo lvi západoafričtí. Vyskytuje se zde okolo 300 druhů ptáků.
4. SAINT-LOUIS
flickr.com/photos/150224989@N08/31716919395
Saint-Louis (také Ndar) je město na severozápadě Senegalu, na řece Senegal, na pobřeží Atlantského oceánu, u hranice s Mauritánií. Saint-Louis bylo v letech 1632 až 1902 hlavním městem francouzské kolonie Západní Afrika. V současné době zde žije 175 000 obyvatel. Saint-Louis je specifické svoji polohou, kde řeka Senegal ústí do Atlantiku. Ve městě se dochovaly stavby s koloniální architekturou a systém nábřeží a ulic vystavěný v polovině 19. století. Město rovněž hrálo historicky důležitou kulturní a ekonomickou roli v celé západní Africe. Z těchto důvodů je součástí kulturního světového dědictví UNESCO.
5. JEZERO RETBA
commons.wikimedia.org/wiki/File:R%C3%A9colteur_de_sel_dans_sa_barque_sur_le_lac_rose.JPG
Jezero Retba je jednou z turisticky vyhledávaných zajímavostí v Senegalu. Jezero leží přibližně 30 kilometrů severovýchodně od Dakaru, při pobřeží Atlantského oceánu. Od oceánu je oddělené necelý kilometr širokou hrází z písečných dun. Jezero Retba je specifické svým růžovým zabarvením, které způsobují zelené řasy dunaliella salina. Jedná se o solné jezero, s vysokou koncentrací soli. Retba má rozlohu 3 km2.
6. DELTA ŘEKY SALOUM
commons.wikimedia.org/wiki/File:BolongSaloum.jpg
Delta řeky Saloum se nachází na jihozápadě Senegalu, u hranice s Gambií. Oblast, kde řeka ústí do Atlantiku je součástí národního parku. Ten má rozlohu 760 km2, většinu této rozlohy (610 km2) tvoří vody. Delta se skládá ze tří ramen řeky Saloume, více než 200 ostrovů a ostrůvků, brakických kanálů, porostů mangrove a suchých lesů. Oblast je důležitým hnízdištěm ptáků, například plameňáků růžových, rybáků královských, kolpíků bílých nebo jespáků křivozobých. Národní park je dobře dostupný.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org
Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0
Archeologické nálezy dokládají osídlení území Senegalu již v prehistorických dobách. Přibližně od 7. století byly v oblasti zakládány království a říše. Nejznámější je říše Takrur z 9. století a Jolof ze 13. až 14. století. Území Senegalu obývaly různá etnika, například Tekrurové, Wolofové nebo Fulbové. Tukulorové a Soninkové přinesli do oblasti islám. Od 15. století se na území dnešního Senegalu usazovali Portugalci. V 17. století je následovali Francouzi a Nizozemci. Roku 1904 se stal Senegal součástí Francouzské Západní Afriky. Od roku 1960 je samostatným státem.
Senegal se skládá ze 14 regionů a dále ze 45 departementů. Největší z regionů Tambacounda má rozlohu 42 364 km2.
Turismus, visitezlesenegal.com (en, fr)
Seznam regionů, Wikipedia (en)
Vstup. Občané EU nepotřebují vízum pro krátkodobé pobyty do 90 dnů (za účelem nevýdělečné činnosti).
Doklady. Pro vstup do Senegalu je nutný cestovní pas s biometrickými údaji a s dobou platnosti alespoň 3 měsíce po plánovaném datu návratu.
Měna. Frank CFA, XOF. 100 západoafrických franků = 4 Kč (2018), aktuální kurz (státy západní Afriky).
Časové pásmo. UTC (GMT, o hodinu méně než je středoevropský čas)
Bezpečnost. Bezpečnostní situace na většině území Senegalu je dobrá, s výjimkou hranic s Mali a jihosenegalského regionu Casamance, kde se ovšem situace v poslední době velmi zlepšila. Dříve docházelo v této oblasti k občasným lokálním ozbrojeným střetům mezi armádou a separatistickými rebely, dodnes jsou tu oblasti, kde se vyskytují miny.
Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz
Senegal leží na západě Afriky, při pobřeží Atlantského oceánu. 500 km dlouhé pobřeží tvoří většinou písečné duny, na jihu jsou místy bažinaté oblasti (výjimku tvoří také poloostrov Cap-Vert, který je kamenitý). Většinu území Senegalu, respektive téměř celé území, tvoří nížiny a písčitohlinité roviny, které nepřesahují nadmořskou výšku 50 m. Pouze na jihozápad zasahuje z Guiney svými výběžky (nadmořská výška na území Senegalu okolo 500 m) pohoří Fouta Djalon. Zde se nachází nejvyšší vrchol země – 581 m (vrch nemá žádné jméno).
Na severu země se místy nacházejí trnité polopouště, dále k jihu jsou stromové a keřovité savany (s chlebovníky) – ty tvoří hlavní vegetaci v Senegalu. Jižněji pak rostou vlhké lesy. Na jihozápadě, v bažinatých oblastech, rostou mangrove. Největšími řekami jsou Senegal na severu a Gambie, která následně protéká úzkým pruhem územi stejnojmenné země.
Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 8., str. 423. Odeon 2001., Wikipedia.org
Senegal má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných 7 kulturních a přírodních památek.
Národní park, rozloha km2, rok založení
Basse Casamance, 50 km2, 1970
Djoudj, 160 km2, 1971
Isles des Madeleines
Langue de Barbarie, 20 km2, 1976
Niokolo-Koba, 9 130 km2, 1954
Saloum Delta, 760 km2, 1976
Zdroje: Wikipedia.org
Britannica, Senegal (en)
CIA World Factbook, Senegal (en)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Senegal (cs)
Wikipedie, Senegal (cs)
Senegal (ČT, 2008), Senegal (ČT, 2004)