logo

.


BURKINA FASO  Burkina Faso / Burkina Faso


Základní informace

Rozloha: 274 200 km2
Počet obyvatel: 19 743 000 (2018)
Hustota obyvatel: 72/km2
Úřední jazyk: francouzština (úřední), okolo 60 různých jazyků
Obyvatelstvo: 48% Mosijové, 10% Fulbové, 7% Lobiové, 7% Bobové, 7% Mandové ad.
Náboženství: 61% muslimové, 19% katolíci, 15% lidové náboženství, 4% protestanté
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 127 členů
Hlavní město: Ouagadougou (1 630 000)
Největší města: Bobo-Dioulasso (540 000)

TOP MÍSTA

1. NÁRODNÍ PARK ARLI

Arli NP 2vflickr.com/photos/carsten_tb/2885878882  

                Arli je jeden ze čtyř národních parků v Burkině Faso. Leží na jihovýchodě země, u hranice s Beninem. V Beninu na Arli navazuje Národní park Pendjari. Park leží v nadmořské výšce 100 až 500 metrů. Park tvoří savana, podél řek rostou galeriové lesy, na východě se rozkládá pískovcová vrchovina Gobnangou. Jižní hranici parku tvoří řeka Pendjari. Z živočichů zde žijí sloni, hroší, lvi, paviáni, několik druhů antilop, řada plazů (včetně krokodýla) a 21 druhů vodních ptáků (například kachny nebo čápi).

 

2. NÁRODNÍ PARK W

W NP 2vflickr.com/photos/bruno_kestemont/6527914469  

                Národní park W leží na východě Burkiny Faso, u hranice s Beninem a Nigerem. Park leží i v těchto zemích a má celkovou rozlohu 10 000 km2. Park je pojmenován písmenem W, což je tvar meandru řeky Niger na území Nigeru. Vegetaci tvoří především savana a galeriové lesy. V parku žijí největší stáda slonů v západní Africe. Z dalších živočichů zde žijí levhart africký, gepard štíhlý, lev západoafrický, žirafa západoafrická, hroch obojživelný nebo buvol africký.

 

3. BOBO-DIUOLASSO

Bobo-Dioulassocommons.wikimedia.org/wiki/File:Moschee_von_Bobo-Dioulasso.jpg

                Bobo-Diuolasso je druhé největší město Burkiny Faso. Na ploše okolo 140 km2 žije více jak půl miliónu obyvatel. Město leží na západě země. Bobo-Diuolasso je jedno z hlavních ekonomických center Burkiny Faso a je také známé jako kulturní centrum, především centrum hudby. Město bylo založeno v 15. století, název pochází od francouzských kolonistů, kteří obec pojmenovali podle jazyka dvou hlavních etnických skupin. Hlavní památkou je mešita postavená v súdánsko-sahelském architektonickém stylu, ve druhé polovině 19. století. Ve městě se také dochovala řada staveb z francouzského koloniálního období, například budova muzea nebo nádraží.

 

4. DOMES DE FABEDOUGOU A JEZERO TENGRELA

Domes de Fabedougoucommons.wikimedia.org/wiki/File:Domes_de_Fabedougou.jpg

                Domes de Fabedougou jsou pískovcové skalní úvary, na jihozápadě Burkiny Faso, necelých deset kilometrů severovýchodně od města Banfora. Celá oblast se nazývá Chaine de Banfora, a je to jeden z oblíbených turistických cílů v zemi. Oblastí skal protéká řeka Comoe, která na některých místech vytváří vodopády. Vodopády Karfiguéla jsou dalším navštěvovaným místem v oblasti. Jižně pak leží jezero Tengrela, jehož hroší obojživelní jsou považovány za posvátné.

 

5. KATEDRÁLA V OUAGADOUGOU

Cathedrale Ouagadougou1commons.wikimedia.org/wiki/File:Cathedrale_Ouagadougou.jpg

                Ouagadougou je hlavní a největší město Burkiny Faso. Žije zde okolo dvou miliónů obyvatel. Ouagadougou leží v centrální části země. Je hlavním průmyslovým centrem země. Z hlavních turistických cílů ve městě je významný velký trh, který patří k největším v Západní Africe, dále Národní muzeum Burkiny Faso, palác Moronaba a římskokatolická katedrála. Katedrála byla postavena v letech 1934 až 1936 v novorománském stylu z podnětu francouzských misionářů. Má tři lodě a je postavena z bahenních cihel. Dvě hlavní věže katedrály mají různou velikost a jsou nedokončené.

 

Zdroje: Richmond, S. a kolektiv: Africa. Lonely Planet 2013. 13. anglické vydání.; Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Archeologické vykopávky dokládají přítomnost lidí v severozápadní části Burkiny Faso, lovců-sběračů, v období před 16 až 7 tisíci lety. Přibližně před 5 tisíci lety žili lidé v této oblasti již zemědělským způsobem života. V době od 3. století našeho letopočtu do 13. století žili v oblasti lidé kultury Bura. V 11. století založili kmeny Mosijů feudální státy Wagadugu (Ouagadougou), Jatenga a Dagomba. Tyto státy stále existovaly v době příchodu Francouzů a vyhlášení francouzské kolonie Horní Volta v roce 1896. Feudální vládci států byli podřízeni kontrole francouzských úřadů. V roce 1960 získala Horní Volta nezávislost. V roce 1966 proběhl vojenský převrat. V roce 1984, po konci vojenské vlády, nový marxisticky orientovaný prezident změnil název země na Burkina Faso.

                Země je rozdělena na 13 administrativních regionů a dále na 45 provincií. Největším rozlohou je Východní region s 46 694 km2.

Seznam regionů, Wikipedia (en)

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Burkina Faso, dříve Horní Volta, leží na západě Afriky, ve vnitrozemí. Leží jižně od Sahary, sever území zasahuje do oblasti Sahelu. Rozkládá se v oblasti Hornoguinejské vysočiny, většina země leží v nadmořské výšce 250 až 300 m. Pouze na jihozápadě je oblast pískovcových stolových hor, zde leží nejvyšší hora Burkiny Faso Tenakourou (749 m). Naopak na východě krajina zvolna klesá k pánvi řeky Niger. Zemi protíná řasa vodních toků, mají však sezónní charakter. Jedinou stálou řekou je Černá Volta.

                Na severu se nachází polopouště a trnité savany, ve střední části země jsou suché savany, místy se stromy (akácie, chlebovníky). Na jihu jsou vlhké savany, podél řek rostou galeriové lesy.

Burkina Faso fm 360

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 1., str. 722. Odeon 2001., Wikipedia.org 

Mapa

Světové dědictví

           Burkina Faso má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

Národní park, rozloha km2, rok založení

Arli, 760 km2, 1954

Deux Balés, 560 km2, 1937 (1967)

Kaboré Tambi, 1 555 km2, 1976

W, 10 000 km2, 1954 (společný s Nigerem a Beninem)

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Burkina Faso (en)

CIA World Factbook, Burkina Faso (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Burkina Faso (cs)

Wikipedie, Burkina Faso (cs)

Dokumenty

Burkina Faso (ČT, 2008)

end faq

Share